Ma kezdődik az év első háromhetes körversenye, a Giro dItalia. Az olasz viadal története során először indul Calabriából, abból az olasz tartományból, amely a csizma orrát adja. Reggio Calabriában meglehetősen rövid, mindössze 1150 méteres tengerparti prológgal startol a május 29-ig tartó viadal, amely során a versenyzőkre csaknem 3500 kilométer megtétele vár. (Összehasonlításként: 10 éve 3736, 20 éve 4000 kilométer volt az össztáv.)
Damiano Cunego (balra) és Gilberto Simoni ígéri, hogy zökkenômentes lesz az együttmûködésük – nem úgy, mint tavaly
Damiano Cunego (balra) és Gilberto Simoni ígéri, hogy zökkenômentes lesz az együttmûködésük – nem úgy, mint tavaly
A versenyre 22 csapat - a 20 Pro Tour-team, valamint a szervezők által meghívott két kisebb olasz együttes - kilenc-kilenc kerékpárosa nevezett, mégsem 198-an lesznek ott a startnál, ugyanis a portugál Ribeirót (Liberty Seguros) a vére magas haematokritszintje miatt kizárták. Nem indul el a versenyen napjaink két leghíresebb kerekese, a hatszoros Tour de France-győztes amerikai Lance Armstrong és a német Jan Ullrich sem, akik a Francia körversenyre összpontosítanak, így aztán könynyen elképzelhető, hogy a viadal olasz háziversennyé válik.
A szakértők szerint hat bringásnak van reális esélye a végső győzelemre: Gilberto Simoninak (Lampre), aki 2001-ben és 2003-ban már megnyerte a Girót, Stefano Garzellinek (Liquigas), aki 2000-ben győzött, 2003-ban második lett a viadalon, Paolo Savoldellinek (Discovery Channel), aki 2002-ben nyert, Ivan Bassónak (CSC), aki tavaly harmadik lett a Tour de France-on, az ukrán Szerhij Honcsarnak (Domina Vacanze), aki az előző kiírást a második helyen fejezte be, valamint a címvédőnek, Damiano Cunegónak (Lampre).
Az említettek felkészülése meglehetősen vegyesre sikerült, hiszen van, aki még nem nyert szakaszt sem az idén (Basso), és van, aki az elmúlt napokban kiváló formát mutatott (Cunego), de szinte valamennyien megvillantak már a tavaszi viadalok valamelyikén. Cunego nyugodtan készült a versenyre, amelyen meg akarja ismételni tavalyi sikerét: "Nem érzem, hogy az idén nagyobb nyomás lenne rajtam, mint egy éve, amikor szinte ismeretlenül nyertem. Jó formában vagyok, és az első hét sík szakaszain lesz időm még jobb állapotba kerülni. Az emelkedők többségét többször is teszteltem, akárcsak az időfutamok útvonalát, egyszóval felkészültem a versenyre. A legnagyobb riválisok? Basso, valamint a spanyol csapatok és a Liquigas. Simoni nem ellenfél, ő a csapattársam, és az a lényeg, hogy a Lampréból nyerjen valaki."
Szavazás
Cunego szavai ellenére korántsem biztos, hogy a két ékkel is rendelkező olasz együttesnél békés lesz majd a légkör, hiszen tavaly sem volt az. Ugyanakkor Simoni is igyekezett békésebb húrokat pengetni: "Nálam Basso és Cunego a két nagy esélyes, de remélem, hogy Damianóval kölcsönösen tudjuk majd segíteni egymást. Az elmúlt években mindig főszereplő voltam a Girón, és remélem, ez az idén sem fog változni. Az a fő, hogy a milánói célban lamprés versenyzőn legyen a rózsaszín trikó." Beppe Martinelli csapatfőnök szavai: "Amíg Simoni esélyes, ő a kapitány, és ezt Damiano is tudja. Tíz év köztük a különbség, Cunegónak lesz még ideje Girót nyerni."
A végső győzelem mellett persze fontosak a szakaszgyőzelmek is, amelyek közül a legtöbbet Alessandro Petacchi, az olasz sprinterkirály gyűjtheti be. A Fassa Bortolo 15-szörös Giro-etapgyőztes vágtázójának a befutók során már nem kell számolnia a néhány napja visszavonult Mario Cipollinivel, ugyanakkor ott lesz a mezőnyben számos kiváló sprinter: Robbie McEwen, Baden Cooke, Stuart O’Grady, Jaan Kirsipuu, Tom Steels, nem beszélve Erik Zabelről. A veterán német versenyző 183 profi győzelemmel (!) a háta mögött pályafutása során először indul az Olasz körversenyen, miután hatszor gyűjtötte már be a Tour de France zöld trikóját (azaz volt sprinterkirály). Érdekes, hogy Zabel 1993-ban éppen Olaszországban, a Tirreno-Adriatico Fiuggiban végződő szakaszán aratta első profi sikerét.
Az összetettben vezetőkön és a sprintereken kívül érdemes lesz figyelni az olyan "etapvadászokat", mint az olimpiai bajnok Bettini vagy Di Luca, és persze a szökéseket, amelyek bármikor a világhírig röpíthetnek egy addig ismeretlen kerékpározót.
A Giro két pihenőnapot tart (május 17. és 24.), a prológon kívül két közepesen hosszú (45, illetve 34 kilométeres) időfutamot foglal magában, három cél van hegy tetején, a verseny legmagasabb pontja (Cima Coppi) a 2758 méteres Passo dello Stelvio, és alapvetően a viadal első fele lesz a sprintereké, a második pedig a hegymenőké és a rózsaszín trikóért hajtó kerekeseké.