Ma este a duisburgi MSV-Arenában sorra kerülő ünnepélyes megnyitóval megkezdődik a "nem olimpiai sportágak olimpiája", a 7. világjátékok versenysorozata. A németországi viadalon először vesz részt egységes magyar csapat, 12 sportágban (ejtőernyőzés, erőemelés, fallabda, karate, ritmikus gimnasztika, sárkányhajózás, strandkézilabda, terepíjászat, testépítés, uszonyos úszás, versenytánc és vízideszka) összesen 62 sportoló képviseli színeinket.
Hegedüs Róbert, a sárkányhajó-válogatott tagja viszi a magyar zászlót (Fotó: Czagány Balázs)
Hegedüs Róbert, a sárkányhajó-válogatott tagja viszi a magyar zászlót (Fotó: Czagány Balázs)
Huszonnégy esztendővel ezelőtt, 1981-ben az egyesült államokbeli Santa Clarában rendezték meg az első világjátékokat, azzal a céllal, hogy a nagy tömegeket megmozgató, ám az olimpiai programba kerülésre többnyire esélytelen sportágaknak is legyen egy igen komoly, négyévenkénti eseménye. A "nem olimpiai sportágak olimpiájáról" azóta több sportág - a tollaslabda, a triatlon vagy a női súlyemelés - is bekerült az ötkarikás programba, és néhány napja, a NOB szingapúri kongresszusán a karate, a fallabda, a hetes rögbi és a görkorcsolya is a nyári játékok küszöbén állt.
Időközben a világjátékok is egyre inkább eléri célját: világméretű eseménnyé vált, amelyen az előttünk álló napokban több mint 100 ország csaknem 3000 sportolója vesz majd részt, öszszesen 40 különféle sportágban vetélkedve. Ezek között lesznek tradicionális számok - mint például a rögbi, a versenytánc, az íjászat, az ejtőernyőzés, a karate vagy a teke, a XX. század fiatal sportágai, mint a fallabda, a testépítés, az aerobik, az amerikai futball vagy a vízisí, no és számunkra egészen különleges versenyszámok, mint például a frizbi, az életmentés, a kötélhúzás, a casting (horgászbotos célbadobás) vagy a fistball, az ököllabda.
A játékok történetében hatodszor lesznek jelen magyar sportolók is, de először igazi csapatként - a küldöttség összefogását a Nemzeti Sportszövetség vállalta magára. A magyar delegációt Berényi János, az NSSZ elnöke vezeti, helyettese Mészáros János, az NSSZ általános alelnöke lesz, míg a csapatvezető szerepét Elbert Gábor NSSZ-főtitkár vállalta. A versenyzők segítségére lesz dr. Szabó Anita csapatorvos, továbbá György Éva és Dragóner Ildikó csapattitkár.
Ami a főszereplőket illeti: elsősorban az uszonyos úszóktól remélhetünk kiemelkedő szereplést, Juhos Gergelyék szállították eddig a magyar érmeket a világjátékokon, a legutóbb Akitában is csak nekik sikerült a dobogóra állni, ezúttal akár az aranyérem is kinéz a magyar résztvevőknek. A karate is hozhat magyar sikert, elvégre a világbajnoki ezüstérmes S. Kovács Ádám képviseli színeinket, még szebb lehetett volna a kép, ha Klima Zsuzsa néhány nappal az utazás előtt nem szenved súlyos sérülést: a kitűnő karatéka is (v)érmes reményekkel léphetett volna tatamira Duisburgban. Ugyancsak a dobogóra várják a testépítés egyetlen magyar reprezentánsát, Taksonyi Erikát, aki már masters-világbajnokságon is nyert aranyat, így a világjátékokon is jó eredményt hozhat. Természetesen - akárcsak a "nagy testvér", az olimpia esetében - itt is a részvétel a fontos, biztosak lehetünk benne, hogy aki a rendkívül kemény kvalifikációs sorozatot sikerrel vette, az Németországban is mindent megtesz majd a lehető legjobb eredményért.
A ma esti megnyitó ünnepségen a sárkányhajó-válogatott tagja, a korábbi hétszeres kajakvilágbajnok Hegedüs Róbert viszi majd a magyar zászlót, de a mieink közül nem mindenki nézheti végig a látványosnak ígérkező programot, elvégre mindjárt az első versenynapon, pénteken öt sportolónkra is komoly feladat vár, az ejtőernyőzésben, a terepíjászatban és a testépítésben is megkezdődnek a küzdelmek... ---- A ---- E