A vb negyedik napja. Egy olyan versenynap, amikor csak három női kategóriában rendeznek versenyeket? Sokan fanyalogtak. Alaptalanul: nem maradtak el az izgalmak. Sastin Marianna egészen a fináléig verekedte magát. A három magyar résztvevő közül Godó Kitti járt a legrosszabbul. Az első fordulóban a lengyel Pavalon kellett volna áthámoznia magát, s akkor az olimpiai és világbajnok japán Josida Szaorival mérkőzhetett volna. Szoros csatában, három menetben sajnos a lengyel jutott tovább, s tekintve, hogy következő meccsén 31 másodperc alatt kétvállas vereséget szenvedett a japán esélyestől, Godó búcsúzott az 55 kiló további küzdelmeitől.
Czagány Balázs
Sastin Marianna (kis képünkön és jobbra alul) a japán Sodával ugyan nem bírt, ám így is óriási tettet hajtott végre, hiszen megszerezte az elsô nôi birkózó-világbajnoki érmet Magyarországnak
Czagány Balázs
Sastin Marianna (kis képünkön és jobbra alul) a japán Sodával ugyan nem bírt, ám így is óriási tettet hajtott végre, hiszen megszerezte az elsô nôi birkózó-világbajnoki érmet Magyarországnak
A 63 kilósoknál Szerencse Mónika a versenynap legelső mérkőzését remekül kezdte: a lett Zamulát az első menetben három pontért hanyatt vágta, majd - ahogy a nagykönyvben írva vagyon - be is tussolta. Az olasz Juszezak ellen a következő körben elvesztette az első menetet, a másodikban viszont bravúros birkózással fordított: 3:2-es vezetésnél a hátára billentette ellenfelét, majd tussveszélyes helyzetbe hozta. Az olasz legalább tizenöt másodpercig vergődött a hátán, és legalább öt másodpercig feküdt két vállon, a bíró mégsem ütötte le a tusst. A menet végén meg a bírónak hála, Juszezak megmenekült, majd a harmadik menetben bedarálta a széteső Szerencsét. Visszanéztük a lassításon, legalább öt másodpercig feküdt a két vállán. Nem értem, miért van az, hogy az itthoni vébén sem felém lejt a szőnyeg” - fakadt ki a magyar lány a mérkőzés után.
Sastin Marianna. Aki eddig nem tudta, tanulja meg a nevét!
Első mérkőzésén az osztrák Maierhofer ellen meglehetősen visszafogottan birkózott. Mondta is magáról, hogy nagyon első meccses”, nehezen lendül bele. De senki sem mondhatja, hogy nincs helyén a szíve. Az első menetet úgy nyerte, hogy kilenc másodperccel a menet vége előtt elpackázta a vezetést, majd egy másodperccel a vége előtt szerezte meg a győztes pontot.
Vatai László ordít a szőnyeg szélén.
A csapat első számú éremesélyese azonban a második menetben is vezet 2:0-ra, amikor - naná, hogy egy-két pillanattal a menet vége előtt - az osztrák ledönti Sastint: ha a hátára esik, három pont, nyeri a menetet az osztrák, ha az oldalára, csak szépít. A magyar a földet érés előtti utolsó momentumban az oldalára tekeredik.
A női válogatott edzője, egykori 48 kilós szabadfogású Európa-bajnokunk, Bíró László infarktus közeli állapotban. A negyeddöntőben a lengyel Zwirydowska az első menetet behúzza Sastin ellen, egy földharc után a hátára emeli, feláll vele, majd földre dobja és mögé kerül. A második két perc letelte előtt tíz másodperccel a lengyel megszerzi a vezetést egy mögékerülésből, de ugyanabban a pillanatban egy válldobás után a földön találja magát: hárompontos akció, fordít a magyar, már szinte elvesztett meccset ment meg az utolsó pillanatban. A harmadik menetben Sastin-vezetés. Az utolsó fél percben elkapják a lábát, tekeregnek körbe-körbe. Ha a lengyel mögé kerül, pontegyenlőség esetén, utolsóként szerzett ponttal, nyeri a meccset is. Ki tudja, hogyan, Sastin kihúzza.
Elődöntős.
Sally Roberts - magyar szempontból szerencsére - legyőzi az olasz, félig magyar” Giampiccolo Dilettát, Ritter Árpád élettársát, aki Budapesten edz a magyar válogatottal, így Sastinnal is ismerik egymást, mi több, barátnők. Elmarad az érzelmi szálaktól sem mentes meccs, helyette neki lehet esni Robertsnek. A 22 éves mosonmagyaróvári ismét hátrányból fordít az első menetben, a másodikban meg csak úgy záporoznak a pontok: a csepeli versenyző az amerikai mögékerülését újabb azonnali válldobással honorálja, akcióit megkontrázza, igaz, a végén őt pörgetik meg, de 7:6-ra behúzza a második menetet is. Döntős! Megvan a magyar női birkózás első érme!
Vatai László ordít (ezúttal örömében), Bíró Lászlót az infarktus kerülgeti (ezúttal örömében), Sastin a nyakukba ugrik.
A finálé. Lesz-e csoda, vagy győz a japán Soda? Aki nem mellesleg 18 évesen felnőtt-világbajnoki aranyat nyert hat éve. Az első két döntő japán győzelemmel zárult, a két klasszis, Josida Szaori és Icso Kaori is aranyérmet nyert, a kopasz japán edző a nyakába is kapta őket. Reméljük, harmadszorra nem lesz oka rá… Az első menetben egy vállberántás, majd beforgatás után is a hátára kerül a magyar lány, a másodikban pedig beleszalad egy újabb válldobásba, a tusshelyzet ellen küzd.
A döntőt simán nyeri a japán. A nap harmadik japán aranyát.
A sporttörténelmi ezüst azonban Magyarországé, Sastin Mariannáé.
A nap vesztese: Dili közel állt álmai valóra váltásához Diletta Giampiccolo szinte hazai pályán versenyzett - bár szőnyegre lépéseit nem kísérte nagy ünneplés, érezhető volt, hogy a Papp László Budapest Sportaréna közönsége szorít az olasz csillagért. Hogyne szorítana, amikor annak az egyik szőnyegedzője” nem más, mint az újdonsült világbajnoki ezüstérmes, a kétszeres Európa-bajnok Ritter Árpád. A magyar szabadfogású kitűnőség kedvese nagy álmokkal kezdte világbajnoki szereplését, a családban ugyanis ezen a téren vb-ezüstjével eddig ő állt jobban (az 55 kilogrammosok között versenyző 31 esztendős olasz hölgy korábban háromszor állt Európa-bajnoki dobogón, 2001-ben pedig ezüstérmet szerzett a szófiai világbajnokságon). Dili” közel állt álmainak valóra váltásához, a negyeddöntőben az amerikai Roberts ellen az első menet után vezetett, sőt a döntő menetben is nála volt az előny - azért bízzunk benne, nem lesz nagy a szomorúság Ritteréknél a budapesti viadal után…
A nap nyertese: Egy valódi géniusz a szőnyegen Josida Szaoritól retteg a mezőny, az ellenfelek többnyire lefelé vagy felfelé menekülnek (magyarán fogynak vagy híznak) előle az esetleges siker reményében, mert ahol a japán csillag elindul, ott csak a dobogó alacsonyabb fokaiért versenghet a mezőny. A 23 esztendős, 156 centiméteres hölgy 1998-ban tette le a névjegyét a nemzetközi mezőnyben azzal, hogy megnyerte az ifjúsági világbajnokságot. Azóta végigjárta a szamárlétrát, s annak minden fokán (az ifik, a juniorok, majd a felnőttek között is) csak győzött, legyen szó Ázsia-, világ- vagy olimpiai bajnokságról. A budapesti volt sorrendben a 11. világverseny, amelyen valamennyi mérkőzését megnyerte - a magyar fővárosban az indiai Singh, a román Paval, a moldovai Cristea, a kanadai Verbeek, majd a fináléban a kínai Szu Li-huj is sikertelenül próbálta megállítani. Ha így folytatja, az ellenfelek tovább menekülnek, és Josida néhány év múlva egyedül marad a súlycsoportjában.
49. KÖTÖTT-, 38. SZABADFOGÁSÚ ÉS 17. NŐI VILÁGBAJNOKSÁG, PAPP LÁSZLÓ BUDAPEST SPORTARÉNA A magyarok eredményei. Nők. 55 kg. 1. forduló: Godó Kitti-Paval (román) 1:2 (0:1, 2:0, 0:2). 59 kg. 1. forduló: Sastin Marianna erőnyerő. 2. forduló: -Maierhofer (osztrák) 2:0 (2:1, 2:1). Negyeddöntő: -Zwirydowska (lengyel) 2:1 (0:1, 3:1, 1:0). Elődöntő: -Roberts (amerikai) 2:0 (7:4, 7:6). Döntő: -Soda (japán) 0:2 (0:4, 0:6). 63 kg. 1. forduló: Szerencse Mónika-Zamula (lett) - Szerencse tussal győzött. 2. forduló: -Juszezak (olasz) 1:2 (0:2, 6:2, 0:1) Nők 55 kg (24 induló). Döntő: Josida-Szu Li-huj 2:0 (3:0, 3:0). Világbajnok: Josida Szaori (Japán), 2. Szu Li-huj (Kína), 3. Golcs (Oroszország) és Verbeek (Kanada), ...15. Godó Kitti (Magyarország) 59 kg (24). D: Soda-Sastin 2:0 (4:0, 6:0). Vb: Soda Ajako (Japán), 2. Sastin Marianna (Magyarország, Csepeli BC, edző: Gulyás Zoltán), 3. Roberts (Egyesült Államok) és Aanes (Norvégia) 63 kg (24). D: Icso-Csing Zsuj-hszüe 2:0 (3:0, 1:0). Vb: Icso Kaori (Japán), 2. Csing Zsuj-hszüe (Kína), 3. McMann (Egyesült Államok) és Hilko (Fehéroroszország), ...9. Szerencse Mónika (Magyarország) ---- M ---- M