A Bajnokok Ligája-csoportküzdelmekben Nagy László együttese, a Barcelona szombaton a Pick-Szegedet fogadja. Azt a csapatot, amelyben a klasszis átlövő karrierje kezdődött, és amelyre ma is jó szívvel emlékezik. Tehetségét mégis a katalán klub sztárcsapatában bontakoztatta ki.
A legendás 19-es mez egyben arra is emlékeztet, hogy ennyi idôs volt Nagy László, amikor a világ egyik leghíresebb klubjába fotók: ns-archívszegôdött (Fotók: Ns-Archív)
A legendás 19-es mez egyben arra is emlékeztet, hogy ennyi idôs volt Nagy László, amikor a világ egyik leghíresebb klubjába fotók: ns-archívszegôdött (Fotók: Ns-Archív)
NAGY LÁSZLÓ
Született: 1981. március 3., Szeged Magassága/testsúlya: 206 cm/110 kg Posztja: átlövő Klubjai: Pick-Szeged, FC Barcelona Nevelőedzője: Gera Norbert Edzői: Buday Ferenc, Skaliczki László, Koleszár György, Kővári Árpád, Valero Rivera, Xesco Espar Első válogatottsága: 1999. március 15., Göteborg (Franciaország 22-22) Válogatottsága/góljai: 79/312 Legjobb eredményei: olimpiai 4. (2004), vb-6. (2003), vb-11. (1999), Eb-9. (2004), junior vb-4. (2001), junior Eb-3. (1998), ifjúsági Európa-bajnok (1999), ifjúsági Eb-3. (1997), BL-1. (2005), BL-2. (2001), EHF-kupa-1. (2003), EHF-kupa-2. (2002), Szuperkupa-1. (2003), Szuperkupa-2. (2000), spanyol bajnok (2003), Spanyol Kupa-győztes (2004)
Az ezredforduló óriási változást hozott Nagy László életében és karrierjében: a 2000-2001-es évadot ugyanis már a világhírű, hétszeres BL-győztes Barcelona játékosaként kezdte. Akkor még csak 19 éves volt, mégis ő volt akkor a világ legdrágább kézilabdázója, mert 350 ezer dollárt (akkori áron mintegy 100 millió forintot) adott érte a katalán klub. (Összehasonlításként a korábbi rekordösszeg: a szerb-montenegrói Nenad Perunicsicsért, a Szeged mai sztárjáért 200 ezer dollárt adott a német THW Kiel a spanyol Irunnak.) Hozzátehetjük, öt-hat évvel ezelőtt körülbelül ennyit fizettek a nyugati labdarugóklubok egy-egy élvonalbeli magyar játékosért. Manapság pedig - barcelonai példánál maradva - a távozni szándékozó Iker Romero visszaszerzéséért a nyáron a katalán egyesület 700 ezer eurót (mintegy 175 millió forintot) pengetett le a Ciudad Realnak.
A szurkolók kedvence a magyar átlövő
A balkezes átlövő Szegeden született, és - érthetően - a mai napig szoros szálak kötik a városhoz, amelyben iskoláit végezte (a tanárképző főiskolán szerzett diplomát), valamint itt sajátította el a sportág alapjait Gera Norberttől. Kötődését mi sem bizonyítja jobban, mint az idén tartott esküvője, amelyről azt mondta: el sem tudta volna képzelni, hogy Fazekas Erikát, a volt kézilabdázót ne Szegeden vegye feleségül.
Rendkívül jól lát a pályán, lövőrepertoárja pedig igen színes." (Skaliczki László véleménye Nagy Lászlóról)
Pedig fente a fogát erre az ünnepi eseményre a Barca kézilabdacsapatának sok-sok híve is (a rangadókon és az európai kupameccseken zsúfolásig megtelik a klub 8200 nézőt befogadó, legendás csarnoka), hiszen szívesen örült volna együtt egyik nagy kedvencével, a magyar átlövővel. Ez ugyanis mintegy folytatása lett volna a májusi BL-diadallal járó barcelonai ünnepségsorozatnak. A hatalmas sportsiker elérésében Nagy Lászlónak jutott a főszerep: a Ciudad Reallal szemben a BL-finálé visszavágóján kilenc (!) gólt lőtt, és végül összesítésben 56-55-re nyert csapata.
Szóval volt mit ünnepelni a tavasszal a Nagy családban, amely már-már kezd hozzászokni a jeles eseményekhez. A família szeme fénye (persze öccsével, a kapus Leventével együtt!) az első jelentős nemzetközi eredményét 16 évesen érte el: ifjúsági Eb-bronzéremmel a nyakában tért haza Észtországból. Ettől kezdve pedig minden esztendőre jutott valamilyen kiemelkedő siker - ifjúsági Eb-aranytól kezdve EHF-kupa-diadalon át az idei BL-győzelemig.
Pályája kezdetén külföldön is tekintélynek örvendő mesterektől, szövetségi kapitányoktól (Buday Ferenc, Skaliczki László, Koleszár György, Kővári Árpád) tanult, akik a mai napig is úgy emlékeznek rá, mint korosztálya kiugró tehetségére. Pedig az akkori szegedi utánpótlás-garnitúra bővelkedett csiszolatlan gyémántokban, akik közül mára Laluska Balázs (León) és Buday Dániel (MKB Veszprém) lett Nagy Lászlóhoz hasonló nemzetközi klasszis.
Nem kerülhető meg a kérdés: milyen tulajdonságainak köszönhetően emelkedett ki társai közül Nagy László, illetve miként vált világválogatott átlövővé, a sportág legjobbjainak egyikévé? Akik közelebbről ismerik (szülei, barátai), azt mondják, a veleszületett tehetség és remek adottságok sora mellett főleg annak köszönhette fényes és még mindig felfelé ívelő karrierjét, hogy tizenéves korától roppant céltudatosan, okosan, szorgalmasan és a neki jót akarók tanácsaira hallgatva építette fel önmagát. Jellemét példásan formálta édesanyja és édesapja, valamint azok az edzők, akik felfedezték, majd később lángra lobbantották benne az isteni szikrát.
A válogatottban 18 évesen debütált, és azóta fokozatosan a keret meghatározó egyéniségévé fejlődött. Igaz, akad egy-két szegedi szakember (például Lele Ambrus klubigazgató), aki azt mondta, talán még tökéletesebb alapokat szerez, ha 19 évesen nem viszi el őt a Barca, mert a Pickben - ha nem is jobban vagy gyorsabban, de - másként fejlődhetett volna. Ugyanakkor elismerte Lele Ambrus, hogy kisebb technikai fogyatékosságait tökéletesen ellensúlyozza jelentős rutinjával, majd hozzátette, ő lenne a legboldogabb, ha Nagy a Szegedet erősítené. Ebből persze kiderül, valóban jelentéktelenek lehetnek az említett fogyatékosságok…
Újabb hét év a híres Barcában
Barcelonában a legendás Valero Rivera mester keze alá került, aki tisztában volt azzal, hogy a még kiforratlan isteni tehetségből miként faraghat világklasszist. Az sem volt véletlen, hogy hétéves (!) megállapodást kötött Naggyal a Barca, amelynek az ajánlatát szakmai és anyagi szempontból egyaránt visszautasíthatatlannak nevezte a játékos (a Nemzeti Sportnak akkor azt mondta: hatszorosát keresheti annak, mint egy magyar élklub kulcsjátékosa).
Hogy egyik fél sem bánhatta meg a szerződést, arra bizonyíték a Barcelona és Nagy László közösen elért sikersorozata. Ezt látva pedig azon sem szabad csodálkozni, hogy júniusban újabb hét évvel meghosszabbították a katalánok a magyar sztárral kötött megállapodását. Ez még nászajándéknak is szép volt! ---- Mocsai Lajos volt szövetségi kapitány: - Évről évre javul a játéka, és ha pszichésen stabil, akkor folyamatosan képes magas színvonalú teljesítményre, valamint a kritikus pillanatokban is bátran vállalja a döntést és a cselekvést.
Skaliczki László szövetségi kapitány: - Sokat fejlődött a védőjátéka, valamint már indulásból is lő gólokat. Rendkívül jól lát a pályán, lövőrepertoárja pedig igen színes, ugyanakkor távoli lövőteljesítménye hullámzó. Elképzelhetetlen nélküle az Európa-bajnokságra készülő válogatott.
Lele Ambrus, a Pick-Szeged elnöke: - Már tizenévesként láttuk, hogy a Szeged egyik legjobbjává fejlődhet. Nagyon jól járt vele a Barca, s nem véletlenül marasztalja.
Mezei Richárd (Pick- Szeged): - Főleg a válogatottban erősödött meg a barátságunk. Kiderült, hogy hasonló a gondolkodásunk, és a bohémkodásban is megértettük egymást. Ebben Bendó és Gál is pompás partnerünk volt.
Gál Gyula (MKB Veszprém): - Minden találkozásnak már előre örülünk. A pályán remek játékostárs, civilben ugyanilyen barát.
Bendó Csaba: (Pick-Szeged): - Barcelonában kiforrott klasszissá vált, hazai barátait mégis megtartotta. Mindent tud a játékról, és okosan használja ki kitűnő adottságait. Minden zrikában partner, igazi csapatember. ---- Nagy Lászlót legközelebb október 22-én láthatjuk Szegeden, ám a Pick-játékosok már szombaton találkozhatnak vele a BL-csoportküzdelmek második fordulójában.
Beszélgettem a meccsről Mezeivel és Bendóval, akikkel amúgy is jó kapcsolatot tartok - mondta Nagy László. - Valamennyien tudjuk, hatalmas csata lesz. Sokkal izgalmasabb és nagyobb iramú, mint a Pick-Zaporizzsja vagy a Ljubuski-Barca találkozó volt. A Szeged remekül hajrázva győzött, nekünk pedig végig vezetve sikerült nyernünk.
A védekezésünk továbbra is elfogadható, huszonnégy-huszonöt gólt kapunk, ez nem sok. Ezzel szemben a támadójátékunkon még akad javítanivaló, de úgy látom, jó úton járunk. A bajnokságban is jól állunk, öt mérkőzésen tíz pontot szereztünk, miközben főbb ellenlábasaink, a Ciudad és a Pamplona már szórtak el pontokat. A Bajnokok Ligájában egyértelmű a célunk, szeretnénk megvédeni az elsőségünket. Ehhez az első lépés a csoportelsőség megszerzése."