A futballal csak óvatosan!

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2006.01.17. 01:10
Címkék
Budapest egyik legelegánsabb szállodáját, a Four Seasons Hotelt választotta helyszínül az Európai Cselgáncsszövetség (EJU), hogy Vízer László Máriusz, a kontinentális szövetség elnöke hétfőn átadhassa Csányi Sándornak, az OTP Bank Rt. elnök-vezérigazgatójának a tiszteletbeli alelnökségről szóló diplomát.
A befolyásos bankár-üzletember (aki első hivatalos szerepléseként rögvest át is nyújtotta a világ- és Európa-bajnok Braun Ákosnak a 2005-ös év legjobb európai dzsúdósa kitüntetést) igazán illusztris társaságba került, hiszen az EJU tiszteletbeli elnöke Vlagyimir Putyin orosz elnök. Csányi Sándor az ünnepség után lapunknak is nyilatkozott – némiképp rendhagyó módon a labdarúgásról, ugyanis a magyar futballtársadalomban dolgozók zöme őt látná szívesen az MLSZ-elnöki székben.De persze a dzsúdóval kezdtük. Az OTP Bank 2004-ben csatlakozott az Európai Cselgáncsszövetség támogatói közé. A helyszín- (Bukarest) és az időpontválasztás a legkevésbé sem volt a véletlen műve: abban az esztendőben vetette meg a lábát az OTP Bank a romániai piacon. Azóta az együttműködés csak erősödött, legutóbb a tavalyi, debreceni csapat Európa-bajnokságot szponzorálta a pénzintézet.
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak
Csányi Sándor nem tartja lehetetlennek, hogy egyszer majd tulajdonosa lesz egy magyar klubcsapatnak

– Kedvelem a sportágat, noha korántsem fűznek hozzá olyan régi, erős szálak, mint Putyin elnök urat, akiről köztudomású, hogy maga is dzsúdozik – mondta az 53 éves Csányi Sándor, aki 1992 óta áll az OTP Bank élén. – A véletlenek sorozatára is szükség volt ahhoz, hogy a cselgáncs mellé álljunk. Fontos volt persze a Vízer László Máriuszhoz fűződő személyes kapcsolat, aki néhány éve elcsábított egy versenyre, amelynek magával ragadott a hangulata. Amúgy nagy tisztelője vagyok a küzdősportoknak, hiszen öt gyermekem közül a másodikként született karatézik. Tapasztalatból mondhatom: a küzdősportokhoz nem elég a kiváló fizikum, legalább annyira fontos a psziché, a kitartás, a szellem. Csöppet sem véletlen tehát, hogy e sportok művelői erős egyéniségek. Szerencsére az európai és a magyar dzsúdó fényes időszakát éli, az OTP Bank tehát sikeres sportággal köthetett szövetséget.

Szégyen az, ami húsz éve itt zajlik

– Ez a legkevésbé sem mondható el a magyar futballról.
– Nem bizony: ami mifelénk a labdarúgásban az utóbbi két évtizedben történt, az szégyen.

– Éppen mostanság kutatja a futballtársadalom azt a vezetőt, aki vállalja a válságkezelést, s egyre többször hangzik el elnökjelöltként az ön neve.
– Voltak tapogatózó megkeresések az amatőr- meg a profi szférából is, ám ezek nem egyenértékűek a hivatalos felkéréssel. S megvallom, én magam sem gondolkodom abban, hogy az MLSZ élére álljak.

– Miért?
– Szívesen segítenék a labdarúgásnak, szeretném, ha megint sikeres lenne a futball mifelénk, hiszen az jót tenne az ország önbecsülésének is. Arról azonban nem vagyok meggyőződve, hogy éppen MLSZ-elnökként tehetném a legtöbbet a sportágért. Miképpen abban sem vagyok biztos, hogy én lennék az ideális jelölt a posztra, ráadásul a futballszövetségben uralkodó állapotokkal sem vagyok tisztában.

tisztuljon meg a magyar labdarúgás!

– Vagyis nem akar MLSZ-elnök lenni?
– Jelenleg nem foglalkozom ezzel a kérdéssel.

Csányi Sándor (balra) átvette Vízer László Máriusztól az EJU diplomáját
Csányi Sándor (balra) átvette Vízer László Máriusztól az EJU diplomáját
Meggyesi Bálint
Csányi Sándor (balra) átvette Vízer László Máriusztól az EJU diplomáját
– Mégis: milyen feltételeknek kellene teljesülniük ahhoz, hogy esetleg igent mondjon a felkérésre?
– Óvatos duhaj vagyok, kétszer is meggondolom, besétáljak-e egy ismeretlen utcába. Az MLSZ-szel elsősorban az a probléma, hogy a sportszövetségi működési szisztéma mellett nehéz egyértelmű felelősségi rendszert kialakítani. Ekként igen komplikált vagy talán nem is lehetséges az elnök akaratát maradéktalanul érvényre juttatni. Ahhoz, hogy érdemben elgondolkodjak a szerepvállaláson, szükséges lenne a sportág szereplőinek egyhangú támogatására, tiszta gazdasági, jogi viszonyokra, a futball megtisztítására a sportágon élősködőktől, kíméletlen szigorra a lelátók vandáljaival szemben, no és mindkét politikai oldal egyértelmű igenlésére. Annak kimondására, hogy a futball nem lehet a politikai játszmák része.

– Ha már a politikát említette: melyik hírt tartja abszurdabbnak? A miniszterelnöki ambícióiról vagy az MLSZ-elnökségéről szólót?
– Hirtelen nem is tudok választani… De ahogy a futballelnökségem sem téma, úgy a miniszterelnöki posztra sem vágyom. Ez utóbbi pletykának talán az lehet a háttere, hogy az egyik kereskedelmi televíziónak adott interjúban megemlítettem: akkor gondolkodnék el az efféle szerepvállaláson, ha az ország válságba kerülne. Erről azonban nincs szó – ellentétben a magyar futballal. A labdarúgásban a kiút nem lehet más, mint a minőségi utánpótlás-nevelés. E téren az eddigieknél is határozottabb, markánsabb lépésekre lenne szükség. A Bozsik-akadémia egyik támogatójaként mindenesetre az OTP Bank a továbbiakban is szponzorálja az utánpótlás-nevelést.

Cseppet sem aggasztja a Fradi tartozása

– Nemcsak a Bozsik-akadémiának adott pénzt az OTP Bank, hanem a Ferencvárosnak is. A visszafizetési határidő többszöri módosítása ellenére sem aggódik a bank pénzéért?
– Nincs miért idegeskednem, a hitel mögött állami kezességvállalás áll.

– A Fradival személy szerint vannak még tervei?
– Azt olvastam, a Ferencváros talált már befektetőt.

– Lehetséges, hogy inkább Vízer László Máriusszal fog össze a Sopron érdekében?
– Nem hallottam róla, hogy Vízer úr befektetőtársat keresne. Fel sem vetődött, hogy a Sopronhoz menjek.

– Nincsenek is klubvásárlási ambíciói?
– Nem zárom ki a lehetőségét, hogy egyszer beszálljak a futballbizniszbe. A legtöbb lehetőség egyébként itthon a mai napig a Ferencvárosban van, de ez ingoványos terület. Annak idején Várszegi Gábor biztosan büszke volt rá, hogy a Fotex lehetett az FTC Rt. többségi tulajdonosa, de ha vissza lehetne forgatni az idő kerekét, meglehet, már hagyná, hogy én legyek a befutó. Ami a jelen helyzetet illeti, érdekes lenne tudni: mit kaphat a vevő a pénzéért a Fradi mellé? Adósságokat? Ingatlanokat? Megannyi, válaszra váró kérdés…

– Ön személy szerint sem a futball Európa-bajnoki pályázat előkészítésében, sem a Budapesti Olimpia Mozgalomban nem vállalt szerepet. Miként vélekedik e kezdeményezésekről?
– Támogatom mindkét ügyet, a BOM elnökségében Pongrácz Antal személyében az OTP Bank vezérigazgató-helyettessel képviselteti magát. Biztatok mindenkit, aki hisz az olimpiarendezésben, bár 2016 vagy 2020 még nagyon messze van. Jómagam boldogan fogadnám, ha 2012-ben futball Európa-bajnokság házigazdái lehetnénk. ---- A ---- N
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik