Távozott, mielőtt kirúgták volna

VAJDA GYÖRGYVAJDA GYÖRGY
Vágólapra másolva!
2006.01.27. 00:38
Címkék
Öt év után távozik posztjáról Furulyás János, a Ferencváros elnöke, aki nem várja meg a hétfői közgyűlést, hanem – érezve a személyét kísérő bizalmatlanságot – önként átadta helyét. A futballcsapatot működtető részvénytársaságnak továbbra is ő az elnöke – kérdés, meddig.
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést
Vissza Vácszentlászlóra! Furulyás János az Üllôi úti forgatag után békésebb hangokat hallgathat ezentúl: traktorpöfögést

Furulyás János, a Ferencváros elnöke bejelentette lemondását, s jelezte, nem vesz részt a hétfői tisztújító küldöttközgyűlésen. Ennyi a hír – nézzük, mi állhat a döntés hátterében.

Elsősorban a bizalomvesztés: a Ferencváros első embere mögül előbb a labdarúgócsapat szurkolói – „Furulyás, takarodj!” felirattal két éve jelentek meg az első transzparensek – hátráltak ki, s január első felében kiderült, a 107 éves klub 11 szakosztálya sem támogatja már Furulyás Jánost. Tisztújító közgyűlésre készül a Ferencváros küldöttközgyűlése, s mert a 2001. február 13-án megválasztott Furulyás János mandátuma január 31-én lejár, az alapszabály értelmében új elnököt és új (11 tagú) elnökséget is választaniuk kell a küldötteknek. S hogy ne a káosz legyen úrrá a hétfői közgyűlésen, háromtagú jelölőbizottság járta végig a szakosztályokat, s felmérte, kit emelne pajzsra a tagság. Elkészült a közvélemény-kutatás, s kiderült, a 11 szakosztály közül egy sem támogatná Furulyás Jánost.

A távozó elnök minden bizonnyal nem hitte, hogy bizalmi válságba kerülhet, hiszen júliusban még teljes mellszélességgel állt ki mellette a tagság. Ám a bizalom elfogyott, vége a tündöklésnek.
Furulyás Jánossal a hét elején közölték a kellemetlen hírt, de ő akkor nem szólt a terveiről. Aztán csütörtök délelőtt szinte bombaként hatott a bejelentés: lemondott a Ferencváros elnöke.

Furulyás János – korábban – 16 éven át dolgozott „társadalmi munkásként” a Ferencváros labdarúgó-szakosztálya élén. Nyilván munkássága elismeréseként választották öt éve elnöknek, s egyáltalán nem tartozott az irigyelt sportvezetők közé, hiszen romokban hevert a nagy múltú klub. Torgyán József távozása után morálisan és gazdaságilag is padlóra került a Ferencváros. Furulyás János érdeme, hogy ha időlegesen is, de konszolidálta a helyzetet. Kapcsolatai révén mindent megtett az anyagi ellehetetlenülés ellen, nagy érdeme, hogy nyélbe ütötte a Fotexszel az üzletet, s a labdarúgócsapat tulajdonjogát csaknem hárommilliárd forintért eladta a Várszegi Gábor vezette cégnek. Bizonyára nem Furulyás János hibája, hogy ma már csak – nem igazán kellemes – emlék a kapcsolat. Ám a „celladammos” Kovács Ádámmal kötött szerződés már az elővigyázatlan, a pénzért szinte mindenre hajlandó elnök sara. A szakosztályok ugyanis ellehetetlenültek, az FTC-től hiába reméltek anyagi támogatást. Furulyás János azt hitte, hogy a Celladamtól majd dől a pénz, ám hatalmasat tévedett – akkor még túlélte az égést, a legújabb tranzakcióba azonban már belebukott.

Információnk szerint a november közepén kiírt pályázat körüli viszontagságok miatt keletkezett anyagi bizonytalanság és a sorozatos ígérgetések, hitegetések miatt hátráltak ki a szakosztályok az elnök mögül. Furulyás János hiú ember. Tudta, ha nyélbe üti az üzletet, akár királylyá is koronázhatják az Üllői úton. Nos, ebből már semmi sem lesz, s nem csupán az FTC éléről, de valószínűleg a labdarúgócsapatot működtető részvénytársaság elnöki pozíciójából is távoznia kell.
Hétfőn 12 tagú elnökséget választanak, amelynek továbbra is tagja marad Albert Flórián, a klub tiszteletbeli elnöke. Egyesek szerint az új elnököt csak a májusi, évi rendes közgyűlésig bízzák meg, mások szerint a mostani befutó hosszú távra is bizalmat kaphat. Több név is kiszivárgott, így Sipos Jenőé, a Vám- és Pénzügyőrség kommunikációs igazgatójáé, valamint Nagy Zoltáné, a Könyves Kálmán körút és az Üllői út közt elterülő nyolchektáros területért pályázatot benyújtó TDZ Kft. ügyvezető igazgatójáé is.
Elnöke tehát hamarosan lesz a Ferencvárosnak, ám hogy mikor és ki fizeti ki a tartozásokat, miből élnek a szakosztályok, azt egyelőre senki sem tudja.

Szavazás

Melyik csapat nyeri a magyar bajnokságot?

---- Midôn e sorokat olvassák, már tudni fogják a választ azon kérdésre, amely momentán izgalomban tart: felkel-e a nap egyáltalán most, hogy Furulyás János távozott. Istenem, az élet Jani bácsi nélkül… El lehet ezt képzelni egyáltalán? Próbáljuk meg… Ugye, nehéz… Nem lepôdnék meg, ha nagy és egyenletes sötétség ülné meg a föld ezen szeletkéjét…

Épp akkora sötétség, amely az FTC-ben uralkodik a tegnap távozó vezér áldatlan tevékenysége kapcsán.
Ne tagadjuk: a zöld-fehér klub történetének egyik legszörnyûbb korszaka záródott le az elnök lemondásával. Az aktus körülményei méltóak Furulyás regnálásához: már a küldöttgyûlésre sem megy el, ahol gyaníthatóan leváltották volna. Nem akar szembenézni a kritikákkal, amelyeket az elmúlt idôszak gyalázatai váltanak ki sokakból.
Tíz éve szidták Szívós Istvánt, ám ne feledjük: nála az összes labdajáték-szakosztály bajnok volt, akadt olyan év, amikor egyszerre négy is, az egyéni aranyakról nem is beszélve. Furulyás alatt pokolra süllyedt a futball, állandó gondokkal küzdenek a pólósok és a kézisek, a hokisok vegetálnak, a nôi kosárgárda nem létezik, de a többieknél is tragikus a helyzet. A „több befektetôvel is tárgyalunk” jegyében zajló szemfényvesztés teljesen elzüllesztette az ország legnépszerûbb klubját, persze mindezért felelôsek azok is, akik eddig körbenyaldosták és a székében tartották a vácszentlászlói generalisszimuszt.
Most ôk kereshetik az utódját. Ahogy egyik nagyrabecsült kollégám írta anno egy hasonló helyzetben: az elôdjét kellett volna megtalálni.
Csurka Gergely ---- Maglódi Lajos, a kézilabda-szakosztály ügyvezetôje: „Az utóbbi idôben nem úgy alakultak a dolgok a Fradinál, ahogy vártuk, azaz túl sok volt az ígéret. A szakosztályok nagyon nehéz anyagi helyzetbe kerültek, hiszen nem kapták meg járandóságukat, mi is kizárólag abból gazdálkodtunk, amit magunknak szereztünk.”

Kassai György, a jégkorongszakosztály elnöke: „Lassan egy éve a jégkorongszakosztályt vezetem, s ez idô alatt semmiféle anyagi támogatást nem kaptunk a klubtól. Az elnök úrral jó viszonyt ápolunk, noha túl sok kapcsolatról azért nem beszélhetünk. Pénzrôl meg fôleg nem… Hogy ki lehet az udódja? Olyan formátumú ember, aki meg tudja menteni a tizenegy szakosztályt. S ki tudja megmenteni? Aki pénzt hoz. Ôszintén mondom, sötéten látom a számomra érthetetlen módon leértékelôdött klubnak a jövôjét.”

Tóth Frank, a vízilabda-szakosztály vezetôje: „Talán egy akadály elgördült az útból… Elismerjük Furulyás János munkásságát, de elôre kell néznünk, most ez a fontos. Régen nem kaptak a pólósok támogatást az anyaklubtól, ami jelentôsen hozzájárult anyagi gondjainkhoz. Mi már léptünk, éppen az elmúlt héten jegyezték be a kft.-t, amely a szakosztályt mûködteti.”

Sike András, a birkózók vezetôedzôje: „Nem akarok semmi rosszat mondani Furulyás Jánosról, mindenesetre bölcsen határozott, hogy átadja a helyét. Vérfrissítésre van szükség, fiatal, menedzser típusú vezetôségre. A felvetôdött nevekrôl nem tudok érdemlegeset mondani, mert nem ismerem az elképzeléseket.”

Bodnár József, a kerékpáros-szakosztály elnöke: „Furulyás János rengeteget tett a klubért, az utóbbi idôszak bizonytalankodása nem teheti semmissé csaknem három évtized áldozatos munkáját, amiért csak köszönettel tartozunk neki. Sokakkal ellentétben Furulyás János a Fradinak élt, és nem a Fradiból. Persze az is tény, hogy mostanában csak a szívébôl élt, nem annyira a racionalitás határozta meg a lépéseit, inkább az érzelmek.” ---- A még mindig függôben lévô pályázat kapcsán került elôtérbe Nagy Zoltán neve, ám a TDZ Kft. ma már az FTC elnökjelöltje.
„Emberileg nagyon sajnálom Furulyás Jánost, s azt is elismerem, hogy döntéseiben valószínûleg mindig a klub érdekeit akarta szolgálni. Ezért tisztességesen biztosítani kell a lehetôséget arra, hogy a jövôben is részt vehessen az FTC munkájában” – mondta Nagy Zoltán.

A cégvezetô hozzátette: az elmúlt évek eseményei után azonban elodázhatatlan a váltás a zöld-fehér klub élén.
„Frissítésre van szükség! Meg kell határozni a gazdálkodási irányelveket, a verseny- és tömegsport szükségességét. Koncepció nélkül, ad hoc alapon ugyanis nem lehet irányítani a klubot! – szögezte le Nagy Zoltán.

Furulyás János bejelentését követôen – s már korábban is… – megindultak a találgatások, így egyre többet hallani arról, hogy a TDZ elsô számú képviselôje lesz az új ferencvárosi fônök.
„Ott leszek a hétfôi tisztújító közgyûlésen – jelentette ki az „elnökjelölt”. – Most senki sincs abban a helyzetben, hogy meghatározza, mit vállal a Ferencvárosért. De a döntés elôtt alapos tájékozódásra van szükség, fel kell mérni az örökséget, hogy mire lesz esély a közeljövôben. Bûn lenne, ha nem aknáznánk ki a klub népszerûségét, amely még mindig óriási.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik