Egy hét múlva felbőgnek a Formula–1-es autók új, nyolchengeres motorjai Bahreinben, ahol első ízben rendeznek idénynyitó viadalt. A közel-keleti szigetország futama előtt mindig szóba kerül a terrorveszély, de akárcsak az eddigi két verseny után, remélhetőleg ezúttal is kizárólag a pályán történtekre emlékszünk majd.
A nagyszabású elôkészületeknek hála, remélhetôleg nem adódik meleg helyzet a biztonságiak számára a szezon elsô futamán
A nagyszabású elôkészületeknek hála, remélhetôleg nem adódik meleg helyzet a biztonságiak számára a szezon elsô futamán
Kisebb riadalom támadt a tavalyelőtti Bahreini Nagydíjon, amikor a futam előtt egy utasszállító repülő közeledett a pálya felé, ráadásul igen alacsonyan. Utóbb kiderült, csak a helyi légitársaság tartott bemutatót, de miután a közel-keleti ország Formula–1-es versenyével kapcsolatban örökös téma a terrorveszély, sokan nem mulattak túl jól a bemutatón.
Sajnos az idén sem felhőtlen a felkészülés, a szigetország nyugati kapcsolatokat építő csoportjai rengeteg fenyegetést kapnak. A fenyegetések szerint nem elég, hogy az ősi hagyományokat felrúgva élnek, ezt az életstílust másokra is rá akarják kényszeríteni, csak hogy megszedjék magukat. Bahrein külügyi és kereskedelmi vezetői évről évre arra figyelmeztetik a Formula–1 szereplőit, tartsák be a nekik megszabott biztonsági előírásokat (először is fogadják el a kiemelt védelmet), mert ha nem, bajba kerülhetnek. Az idei veszélyt a nyugati országok sajtója által többször is megjelentetett Mohamed-karikatúrák csak fokozhatják.
„A terrortámadások bármikor megtörténhetnek ott, ahol nyugati országokból érkező tömeg tartózkodik” – szól évről évre a figyelmeztetés. Ez persze nem fogja távol tartani az utazni vágyó szurkolósereget vagy a mezőnyt attól, hogy az idény első viadalán megjelenjen. Főleg, mert általános vélemény szerint a szahíri versenypálya semmivel sem számít veszélyeztetettebbnek, mint mondjuk Melbourne, Sao Paulo vagy Silverstone. Ugyanakkor jól kidolgozott védelem esetén – ami Bahreinre jellemző – senkinek sincs félnivalója.
Akár az összes nagy sporteseményt – például az olimpiát –, a Formula–1-es versenyeket is óriási, előre kidolgozott biztonsági rendszerrel óvják. A helyi hatóság feladata, hogy megtegye a nyugodt versenyzéshez szükséges óvintézkedéseket, felügyelje a pályát és a csapatokat. Ahogy a Magyar Nagydíjra kilátogató szurkoló is találkozik biztonsági őrökkel, akiknek joguk van megmotozni őt, Bahreinben is jelen van a kellően kiképzett személyzet. Igaz, ott katonai képesítése és gépfegyvere is van az összes őrnek. Amíg a hétvége előrehaladtával mindenki belefeledkezik a pályán történtekbe, a katonák továbbra is kizárólag a rendre felügyelnek.
A legnagyobb politikai esemény várhatóan egy tüntetéssorozat lesz, amely kihasználná, hogy a Formula–1 miatt az egész világ Bahreinre figyel. A tüntetők ama őrizetesek szabadlábra helyezését követelik, akiket illegális demonstrációkért zártak be. „A világsajtó péntektől vasárnapig Bahreinre figyel, ezt kihasználva akarunk nyomást gyakorolni a kormányra. Eszünk ágában sincs belefolyni a Formula–1-es eseményekbe, nem teszünk semmi olyat, amitől bárkinek baja eshet” – mondta a tüntetés egyik vezetője.