Január 11-én a Kecskemét 3:2-re győzött a MAFC otthonában a férfi Magyar Kupa nyolcaddöntőjében. Akik látták, talán sosem felejtik el a kiemelkedően színvonalas, izgalmas, küzdelmes összecsapást, amelyre azonban mindössze százan voltak kíváncsiak.
Danis Barna
Csak kevesen szokták nézni, pedig megérné: Mészáros Dömötör sokszor hiába varázsol a válogatottban
Danis Barna
Csak kevesen szokták nézni, pedig megérné: Mészáros Dömötör sokszor hiába varázsol a válogatottban
Az utóbbi években a sportág a nézői-szurkolói érdektelenség felé halad, ezért a női Extraliga tavalyi döntőjének ötödik felvonásán, a Folyondár utcai Vasas–NRK-Nyíregyháza meccsen megjelenő 1200 néző kuriózumnak, földöntúli csodának számít a hazai röplabdás berkekben. A férfibajnokság ma kezdődő rájátszásának apropóján megkérdeztünk négy elismert szakembert a népszerűtlenség okairól.
„Sorra szűntek meg a csapatok az elmúlt húsz évben, ezért a röplabdasport magyarországi bázisa jelentősen zsugorodott – kezdte okfejtését Demeter György, a Vegyész RC-Kazincbarcika vezetőedzője, a férfiválogatott szövetségi kapitánya. – A röplabda szinte teljesen eltűnt a médiából, így az emberek látóköréből is kikerült, ennek következtében sokan nincsenek tisztában a sportág helyzetével, nem tudják például, hogy a női, illetve a férfi Közép-európai Ligában részt vevő csapatok remek színvonalú meccseket játszottak az elmúlt hónapokban. Teljesen egyértelmű, hogy a fiatal játékosjelöltek, a média, a szponzorok és a nézők számára is vonzóbbak a jobban menedzselt és részben ennek köszönhetően eredményesebb sportok, mint például a kézilabda, a vízilabda vagy a jégkorong.”
Oláh János, a Csepel és a Nyíregyháza volt vezetőedzőjének szavai: „Nem mondok újdonságot azzal, hogy a sportesemény a huszonegyedik században ugyanolyan termék, mint egy doboz sör, egy kiállítás vagy egy mozifilm. A röplabdameccset is tudni kell eladni, be kell csábítani és bent kell tartani a közönséget. Semmit sem kell kitalálni, csak meg kellene valósítani a külföldön már jól bevált sémákat – fűzte hozzá Oláh János. – Hihetetlenül nagy esélyt kapott a sportág a felzárkózásra azzal, hogy a három jelentős utánpótlás-nevelési rendszerbe, a Sport XXI-be, valamint a Héraklész- és a Csillagprogramba is bekerült. Sokan szidják a Magyar Röplabdaszövetséget, ám a klubvezetőknek inkább a saját egyesületüknél kellene olyan folyamatokat elindítaniuk, amelyeket a szakági szervezettől várnak.”
Ha hinni lehet a zuhanyhíradónak, a Magyar Röplabdaszövetség vezetőségében hamarosan személyi, és ami a legfontosabb, szemléleti változások várhatóak, így talán készülhet átfogó marketingstratégia, amely – természetesen a klubok aktív szerepvállalásával – felkavarhatná az állóvizet. A Mississippi Bulldogs egyetemi csapatának másodedzője, Forman József szerint a magyar fiatalok többsége egyszerűen nem ismeri a röplabdát, mert a manapság divatos csatornákon – televízió, internet stb. – nem jut el hozzájuk. „Nem magával a sportággal vagy a hazai színvonallal van a baj, ám nemzetközileg is sikeres klubcsapatokra, illetve válogatottakra nagy szükség lenne. Látok annyi erőt a hamarosan kiöregedő éljátékosainkban, hogy új, modern gondolkodásmódot képviselve átvegyék az irányítást, és megreformálják, fellendítsék a sportágat” – így Forman.
„Az egy szakosztályos klubok nehéz anyagi helyzetben vannak, a szövetség pedig nem követeli meg a szakmai igényességet – közölte Botos Ferenc, aki jelenleg Jászberényben női csapatot dirigál. – A feladatok véleményem szerint a következőek: a röplabda ismertségét ki kellene terjeszteni, nem show-elemekkel, hanem tiszteletet parancsoló, példát mutató eredményekkel kell a sportágat eladhatóvá tenni.”
Kétnaponta a parketten
Az Extraliga alapszakaszának első két helyezettje, a Kecskemét és a MAFC, valamint az eddig a Közép-európai Ligában szereplő Kazincbarcika és Kaposvár mától kétnaponta pályára lép az elődöntő párosítását eldönteni hivatott, hatfordulós felsőházi rájátszásban, amely március 20-án ér véget.