A Schalke megmentette a Bundesliga becsületét, miután a Palermo elleni hazai sikerével bejutott az UEFA-kupa legjobb nyolc csapata közé, és egyetlen németként állva maradt a nemzetközi porondon.
Reuters
Azaouagh, Kobiasvili és Larsen (jobbra) szerezte a Schalkét egyetlen német csapatként a legjobb nyolc közé repítô három gólt
Reuters
Azaouagh, Kobiasvili és Larsen (jobbra) szerezte a Schalkét egyetlen német csapatként a legjobb nyolc közé repítô három gólt
A Schalkénak elszámolni valója is akadt a Palermóval, hiszen az új csodatévőnek tartott Mirko Slomka irányításával 2006-ban mindössze egy vereséget szenvedett el, egy hete, a szicíliai első ütközetben. Attól eltekintve csütörtök estig nyolc győzelem és két döntetlen volt a „királykék” alakulat mérlege. Több mint imponáló ilyen nagy feladat előtt.
Ehhez képest meglehetősen sokáig kellett várni az első Schalke-gólra, ráadásul egy-egy lehetőségnél még a hazaiak tehették össze a kezüket, hogy védelmi megingásaikat nem büntette meg alighanem végzetes góllal a Palermo. Persze a nagyobb helyzetek a német együttes előtt adódtak, Sören Larsen fejese után ugrott először talpra a közönség, majd Zlatan Bajramovic és ismét csak Larsen járt közel a vezető gól megszerzéséhez, végül azonban Levan Kobiasvilié lett a dicsőség.
A 44. percben Mladen Krsztajics közelről rákotort labdája már túljutott Mariano Andujar kapuson, a csapatkapitány Eugenio Corini azonban megmutatta, hogyan kell az ilyen kísérletet kézzel hárítani. Csak éppen neki védőként erre nem ad lehetőséget a szabálykönyv, így ő piros lapot, a Schalke pedig tizenegyest kapott Graham Poll játékvezetőtől. Kobiasvili pedig korábban többek között a PSV elleni BL-meccsen (ott kétszer!) is igazolta, szívesen él az ilyen alkalommal: az eldőlő Andujar mellett a kapu közepébe bombázta a labdát.
Ezután pedig elkezdődött a Slomka mester által korábban beharangozott türelemjáték. A tréner már a meccs előtt jelezte, nem kell aggódni, ha még a 80. percben is 0–0-ra állnak, mert akár egy gól is elég lehet a továbbjutáshoz. Most is igaz volt ez a tétel, annyi módosítással, hogy az újabb találat már a túlóra nélküli életben maradást jelentette. Néhány elvetélt kísérlet, illetve palermói jótékonykodás (Christian Terlizzi például majdnem öngólt fejelt) után a 72. percben jött a sorsdöntő gól: Gerald Asamoah jobb oldali beadását követően Larsen egy lépésről bólintott a kapuba, és a legjobb nyolc közé juttatta a Schalkét. Mimoun Azaouagh hajrábeli találata már csak a teljes örömünnephez kellett.
A többfrontos német–olasz párharc eddig kivétel nélkül az utóbbi nemzet sikerét hozta (a Milan a Bayernt, a Juventus a Werder Brement ejtette ki a BL-ből, a squadra azzurra pedig 4–1-re kiütötte a Nationalelfet), most az előbbi kicsit törlesztett az adósságból. A talán legkevésbé fontos párharcban.
Nem maradtak szégyenben Szinte egész Németország attól rettegett, hogy a Schalke bukása esetén nem marad csapatuk az európai porondon, pedig a szurkolók már hozzászokhattak volna ehhez az érzéshez. A 2002–2003-as kupaidény óta ugyanis most fordul elő másodszor (!), hogy a Bundesliga valamelyik képviselője eljut a legjobb nyolcig (tavaly a Bayern München negyeddöntős volt a Bajnokok Ligájában), a többiek azonban rendre idő előtt kudarcot vallottak. Ahhoz képest, hogy korábban a németek (a keleti és a nyugati társulatokat figyelembe véve) összesen 17 alkalommal hódították el valamelyik nemzetközi trófeát, eléggé szerény mérleg.
Tovább rontja az összképet, hogy a 2002–2003-as évad előtt öszszesen kétszer fordult elő, hogy a keleti és a nyugati országrészből sem jutott be gárda a negyeddöntőbe. Az is az 1955–56-os, illetve a következő idényben, amikor a kettő, illetve három sorozat helyett még csak egy, a Bajnokcsapatok Európa-kupája zajlott, és a Saarbrücken a Milannal, a Borussia Dortmund pedig a Manchester Uniteddel szemben bukott el a nyolcaddöntőben.
SCHALKE (német)–PALERMO (olasz) 3–0 (1–0) Gelsenkirchen, 52 000 néző V: Poll (angol). G: Kobiasvili (44. – 11-esből), S. Larsen (72.), Azaouagh (80.). K: Corini (44.) SCHALKE: Rost – Rafinha, D. Rodríguez, Krsztajics, Kobiasvili – F. Ernst (Varela, 68.), Poulsen, Bajramovic (Sand, 85.) – Azaouagh (Baumjohann, 91.) – Asamoah, S. Larsen PALERMO: Andujar – Conteh (Tedesco, 50.), Terlizzi, Barzagli, Accardi – Barone, Corini, Mutarelli – Santana (Makinwa, 65.), M. N. González (Brienza, 76.) – Godeas Továbbjutott: a Schalke, 3–1-gyel ---- Már az sem volt teljesen megszokott jelenség, hogy a legjobb tizenhat között négy kelet-európai gárda várhatta a sorsolást, de az mindenképpen meglepő, hogy a nyolc közé lapzártánkig hárman tovább is jutottak (a Betis otthonában pályára lépő Steaua lehet a negyedik). Mint arról már hírt adtunk, a Rapid Bucuresti idegenben szerzett góllal ejtette ki a németek talán legnagyobb reményét, a Hamburgot, csütörtökön pedig a Zenit és a Levszki Szófia gyűjtött be nagyon értékes skalpot.
A szentpéterváriakra papíron nem várt annyira nehéz feladat, elvégre az első felvonásban a Vélodrome-ban legyőzték a Marseille-t (1–0), Vlastimil Petrzela csapata azonban így is mindent kiadott magából a francia gárda ellen. A kontrákra berendezkedő oroszok a kezükben tartották a meccset – igaz, Szamir Naszri az első percben meccsnullra is alakíthatta volna az állást –, és a második félidő derekán Alekszandr Kerzsakov lövésével meg is szerezték a vezetést. A gólhoz kellett a sérült Fabien Barthezt helyettesítő Cedric Corrasso hibája is (a kapus bevédte a végzetesnek nem minősíthető lövést), ráadásul a hajrában kiállíttatta magát, amikor a védők mögül kilépő Kerzsakovot buktatta. Mivel az Olympique-nek nem volt cserelehetősége, a portugál Delfim állt a kapuba. Corrasso kiállításakor egyébként már egyenlő volt az állás (Frédéric Déhu szabadrúgásból talált be), de a vendégeknek az egalizálás előtt és után nem volt sanszuk a gólra.
Ami a Levszkit illeti: a bolgárok Udinében nagyon értékes gól nélküli döntetlent harcoltak ki, a BL-ből ide kipottyanó vendégek viszont gyakorlatilag Fernando Tissone góljával indították a visszavágót, azaz a hazaiaknak immár két gólra volt szükségük az üdvösséghez. Tíz perc alatt be is vágták mind a kettőt, igaz, erre azért a második félidő elejéig várni kellett: előbb védelmi hibát követően Daniel Borimirov talált be közelről, majd begyakorolt szabadrúgás-kombináció után Igor Tomasic fejelt az udinei kapuba. ---- Szerda Hamburg (német) - Rapid (román) 3–1 (Lauth 24., Barbarez 36., Van der Vaart 63., ill. Buga 51.) Továbbjutott: a Rapid, 3–3-mal, idegenben szerzett góllal
Sevilla (spanyol) - Lille (francia) 2–0 (Kanouté 29., Luis Fabiano 45.) Továbbjutott: a Sevilla, 2–1-gyel
Roma (olasz) - Middlesbrough (angol) 2–1 (Mancini 43., 66. – a másodikat 11-esből, ill. Hasselbaink 32.) Továbbjutott: a Middlesbrough, 2–2-vel, idegenben szerzett góllal
Csütörtök Zenit (orosz) - Marseille (francia) 1–1 (Kerzsakov 69., ill. Déhu 74.) Továbbjutott: a Zenit, 2–1-gyel
Levszki (bolgár) - Udinese (olasz) 2–1 (Borimirov 52., Tomasic 63., ill. Tissone 22.) Továbbjutott: a Levszki, 2–1-gyel
Strasbourg (francia) - Basel (svájci) 2–2 (Carlier 11., Kanté 78., ill. Da Silva 3., 26.) Továbbjutott: a Basel, 4–2-vel