A hölgyek negyeddöntőjében ismét nagyot alkotott a cseh Nicole Vaidisová, aki élete legjobb Grand Slam-eredményét javíthatja tovább Párizsban. A hazai pályán a győzelemért mindent elkövető Amélie Mauresmo után az idősebbik Williams nővér, Venus is behódolt a cseh lánynak, aki csütörtökön Szvetlana Kuznyecova ellen a döntőért játszhat.
Reuters
Nicole Vaidisová tovább szedheti áldozatait, az elôdöntôben az orosz Szvetlana Kuznyecova következik?
Reuters
Nicole Vaidisová tovább szedheti áldozatait, az elôdöntôben az orosz Szvetlana Kuznyecova következik?
A női mezőny mellett a férfiaknál sem telt eseménytelenül a nap: Roger Federer úgy siklott át a horvát Mario Ancicon, mint kés a vajon. A svájci világelső így már az elődöntőben érezheti magát, és kíváncsian várhatja, hogy David Nalbandian milyen produkcióra lesz képes a döntőért. Az argentin ugyanis ott lesz, ez már biztos – hiszen az orosz Nyikolaj Davigyenkót négy szettben móresre tanította. Ezek papírforma-eredmények, így evezzünk zavarosabb vizekre, és nézzük a női mezőnyt, ahol napok óta szenzációs játékkal nyeri meg meccseit egy cseh lány: Nicole Vaidisová.
Egész egyszerűen a győzelmek pillanatában szinte még ő sem tudja felfogni, milyen hőstettet hajtott végre. Szemben a már befutott sztárokkal, látszik rajta, hogy mennyire őszintén tud örülni sikereinek, az újabb győzelmeknek. Többek közt fiatal korának és sikeréhségének köszönhetően. Amit például a negyeddöntőben művelt Venus Williams ellen...
Úgy kezdődött minden, ahogy Mauresmo ellen, és úgy is folytatódott – egy játék különbséggel. A francia világelsőre és az egykori trónbitorló idősebb Williamsre nézve sem hízelgő ez az eredmény, annál inkább az a pimaszul ifjú cseh lány szempontjából. Az első játszmában 7:6-os vereség, majd mintha a (vörös salak) poraiból támadna fel, számtalan brék segítségével megfordította a meccset. Pedig ellenfelei nem akárkik voltak – könnyedén intézte el a két erőteniszt játszó lányt, azután, hogy az első szettet mindkét esetben rövidítés után veszítette el. Sem Mauresmo, sem Williams nem fogott ki rajta. Vaidisová ugyanis a háromjátszmás mérkőzések embere. Pályafutása során 38 ilyen találkozót játszott, a Williams elleni volt a 33. megnyert meccse. Csupán öt háromszettes mérkőzést veszített el pályafutása során!
Egészen elképesztő, hogy gondolkodását tekintve is milyen összeszedett. Erőnlétileg, koncentráltságban szintén felveszi a versenyt a legjobbakkal, akik között pillanatnyilag ő is ott van, ha pedig így folytatja, hoszszú távon helyet követel magának közöttük. Szervái precízek, és magabiztosan képes hozni őket, Párizsban pedig a formaigazítást is tökéletesen hajtotta végre. Venus tulajdonképpen magának köszönheti, hogy kikapott Vaidisovától, mert az igazán fontos labdamenetek végén általában nem ő örülhetett, rengeteg labdát vert a hálóba. Cseh ellenfele pedig nemritkán hozta olyan helyzetbe, amikor annyira kiszorított pozícióba került, hogy nem is tudta volna jobban megoldani a feladatot. Szervái szinte mindig tökéletesek. Williamsnél kifogásolhatóak a második adogatások, Vaidisova esetében viszont sokkal kiegyenlítettebb ez a mutató. Kuznyecova nem számíthat sok jóra az elődöntőben, hiszen a nagy nevek akkor sem mehetnek biztosra a cseh lány ellen, ha esetleg ők nyerik meg az első játszmát.
Vaidisová egyelőre szenzációs formában száguld élete legjobb eredménye felé, de nem tudhatjuk, mikor ér véget ez a romantikus, rózsaszínű leányálom. Egyelőre egész egyszerűen élmény nézni, és nem csupán a játéka miatt...
A nap mérkőzése
Nicole Vaidisová (cseh, 16.)–Venus Williams (amerikai, 11.) 6:7, 6:1, 6:3
1. adogatások (%-ban)
57
71
Ászok
1
2
Kettős hibák
8
4
Ki nem kényszerített hibák
57
70
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
68
63
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
49
33
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
169
171
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
149
146
Legerősebb adogatás (km/óra)
184
198
Direkt pontok (adogatásból is)
30
25
Sikeres brékpontok
6/13
2/8
Pontok/kísérletek a hálónál
6/9
9/18
Megnyert pontok
110
97
Mérkőzésidő (perc)
129
(54+39+36)
---- „Nagyon izgultam Venus ellen, de már kíváncsian várom a Kuznyecova elleni meccset is. Egyszer játszottam vele, az kemény volt. Remélem, erre a mérkőzésre ő is így emlékszik majd” – mutatott előre Nicole Vaidisová.
„Hogy fáradt lettem volna? Nem voltam az, egyszerűen Nicole volt a jobb” – vallotta be őszintén Venus Williams.
„Sohasem voltam még elődöntős Franciaországban, hihetetlen, még el kell telnie egy kis időnek, amíg felfogom” – hangzott Szvetlana Kuznyecova különös párizsi reakciója.
„Ha jól emlékszem, Davigyenko ellen még sosem kaptam ki. Vagy csak egyszer? Tudja valaki? Ne, inkább nem akarom tudni” – Roger Federer a következő ellenfelével, Nyikolaj Davigyenkóval kapcsolatban bizonytalankodott egy sort a sajtótájékoztatón. ---- Martina Hingis számára a Kim Clijsters elleni mérkőzés volt a végállomás az idei Roland Garroson, a vegyes párosok versenyében már korábban kiesett. Azonban könnyen előfordulhat, hogy párospályafutásának is ez volt az utolsó állomása.
– Visszatérése után mennyire érzi frissnek magát egy hosszú Grand Slamen? – Tény, hogy volt olyan nap, amikor több meccset is játszanunk kellett, és ez rendkívül megterhelő. Ez nagyrészt a rossz idő miatt volt, nem hibáztathatunk senkit. Az időjárást nem befolyásolhatjuk, de remélem, máskor azért a kegyeibe fogad minket – mondta Hingis.
– A játékára viszont nem lehetett panasz. Csalódott a kiesés miatt? – Az első héten volt jó néhány meccsem, akkor meg voltam elégedve önmagammal, de még ezen is lehet vagy lehetett volna javítani. Nem tehetek szemrehányást magamnak, mert nálam esélyesebbek is estek ki előttem.
– Egyes mellett párosban is indult. Ez segíti a felkészülést? – Az én esetemben segítette, mert óriási meccshiányom volt, ám egy idő után roppant fárasztóvá vált, mert megterhelő megfelelni a párhuzamos kihívásnak.
– Élvez előnyt az egyes a párossal szemben? – Egyáltalán nem teszek különbséget, ám nem indulok többet párosban, mert elvonja a koncentrációmat az egyesről. Nem vagyok már tizenhét éves, elég nekem az egyikre figyelni.
– Néhány hónapja tért vissza hároméves kihagyásából. Hogyan értékeli az elmúlt időszakot? – Nagyon édes érzés, hogy visszatérhettem, győzhettem Rómában, és újra átérezhettem, milyen is nyerni. Semmihez sem hasonlítható, amikor téged ünnepelnek. ---- Férfi egyes Negyeddöntő: Federer (svájci, 1.)–Ancic (horvát, 12.) 6:4, 6:3, 6:4; Nalbandian (argentin, 3.)–Davigyenko (orosz, 6.) 6:3, 6:3, 2:6, 6:4 Az elődöntő párosítása Federer–Nalbandian, Nadal vagy Djokovic–Benneteau vagy Ljubicic
Női egyes Negyeddöntő: Clijsters (belga, 2.)– Hingis (svájci, 12.) 7:6, 6:1; Henin-Hardenne (belga, 5.)–Grönefeld (német, 13.) 7:5, 6:2; Kuznyecova (orosz, 8.)–Szafina (orosz, 14.) 7:6, 6:0; Vaidisová (cseh, 16.)–V. Williams (amerikai, 11.) 6:7, 6:1, 6:3 Az elődöntő párosítása Clijsters–Henin-Hardenne, Vaidisová– Kuznyecova
Férfi páros Negyeddöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Benneteau, Mahut (francia) 6:3, 6:1; Dlouhy, Vizner (cseh, 13.)–Peya, Phau (osztrák, német) 7:6, 7:6
Női páros Negyeddöntő: Daniilidu, Medina-Garrigues (görög, spanyol, 15.)–Husarová, Mirza (szlovák, indiai) 6:0, 6:4
Vegyes páros Negyeddöntő: Lihovceva, Nestor (orosz, kanadai, 7.)–Stewart, Matkowski (ausztrál, lengyel) 7:5, 1:6, 6:3; Zvonarjeva, Ram (orosz, izraeli)–Stubbs, Perry (ausztrál, 5.) 7:6, 6:2