Portugália lesz Anglia ellenfele a negyeddöntőben, miután egy végletekig izgalmas, óriási, tizenhat sárga- és négy piros lapot(!) hozó csatában minimális különbséggel, 1-0-ra verte Hollandiát. A győzelemnek azonban nagy ára volt: a következő találkozón nélkülözniük kell a kiállított Costinhát és Decót, valamint minden valószínűség szerint a combsérülést szenvedett Cristiano Ronaldót.
Nagy igyekezetében Figo is lebiccentette fejjel Van Bommelt az egyik tömegjelenetben a sok közül - A KÉPRE KATTINTVA MEGNÉZHETI A MECCSRŐL KÉSZÜLT FOTÓGALÉRIÁT
Nagy igyekezetében Figo is lebiccentette fejjel Van Bommelt az egyik tömegjelenetben a sok közül - A KÉPRE KATTINTVA MEGNÉZHETI A MECCSRŐL KÉSZÜLT FOTÓGALÉRIÁT
Gólszerző: Maniche (23.) Csere: C. Ronaldo helyett 11 Sabrosa (34.), Pauleta helyett 8 Petit (46.), Figo helyett 19 Tiago (84.) ill. Mathijsen helyett 10 Van der Vaart (56.), Van Bommel helyett 14 Heitinga (67.), Cocu helyett 19 Vennegoor of Hesselink (84.) Sárga lap:Maniche (20.), Costinha (31., 45.+1.), Petit (50.), Figo (60.), Deco 71., 77.), Ricardo (76.), Nuno Valente (77.) ill. Van Bommel (3.), Boulahrouz (7., 62.), Van Bronckhorst (59., 90.+3.), Sneijder (71.), Van der Vaart (73.) Kiállítás: Costinha (45.+1.), Deco (77.) ill. Bulahrouz (62.), Van Bronckhorst (90.+3.)
Van Bommel volt a találkozó első főszereplője: a 2. perc elején előbb alig lőtt kapu mellé, majd egy perccel később az őt remekül átjátszó Cristiano Ronaldót buktatta egy sárga lapért.
Szavazás
Ezt követően Boulahrouz piros lapot érő mozdulatát nézhettük döbbenten: a jobbhátvéd legalább két ütemet késve tele talppal szállt bele Ronaldo combjába a kezdőkörben. Valamilyen egészen megmagyarázhatatlan módon Ivanov kezében azonban csak a sárga lap villant.
A portugál szélső szemmel láthatóan sántított az esetet követően, majd többször is lejött az oldalvonal mellé fagyasztásra: arca azonban fájdalomról és elkeseredettségről árulkodott.
A hollandok gyorsan, lendületesen játszottak a találkozó elején, portugálok azért színezték is egy keveset, ami abból állt, hogy oldalra is passzoltak, nem csak kizárólag előre. A hollandok Robbent keresték elsősorban a labdákkal, de tulajdonképpen írhatnánk azt is, hogy állandóan.
Amikor a narancs mezesek kicsit lassítottak volna a játékon, vezetést szereztek a portugálok. Scolari tudta, miért tartotta fent meghatározó, ám erősen sántikáló játékosát, Ronaldót, aki előbb a félpálya közelében egy határozott mozdulattal elvette a labdát ellenfelétől, majd azzal a lendülettel két holland között ugratta ki a jobb szélen meglóduló Decót. Mondhatnánk, a többi már rutinmunka volt, de ez nem lenne igaz. Nagyszerű volt ugyanis Deco centerezése, Pauleta tökéletesen készítette le a labdát, Maniche pedig fantasztikus cselt követően pazar lövéssel vette be Van der Sar kapuját.
Ronaldo mindeközben már combfixet is kapott, aztán a 33. percben a földön maradt, cserét kért, de a büszkesége nem engedte, hogy hordágyon vigyék le: saját lábán, könnyek között távozott.
Holland részről Robin Van Persie mutatott végre valamit, a sokadik csele után a portugálok közül két védő szállt el egyszerre, ám a jobbszélső a kaputól hat méterre, éles szögből magasan keresztbe lőtt. Szép akció, peches befejezés.
Kisvártatva Nuno Valente a felugró Robben vállát talpalta le, a játékvezető mégis kifelé ítélt szabadrúgást, mert az eset előtt közvetlenül Kuyt szabálytalankodott védőjével.
Azért akadt említésre méltó lehetőség is. Ismét a jobb oldalon került helyzetbe a portugál csapat, de a beadást követően Pauleta közeli lövését bravúrral védte lábbal Van der Sar. A portugálok minden erejüket a jobb oldalra tartogatták, a balt és az ott rájuk leselkedő Boulahrouzt jó messzire elkerülték.
Costinha azonban igen nehéz helyzetbe hozta övéit, amikor két sárga lapot szedett össze még a szünet előtt, így emberhátrányba kerültek a portugálok. Scolari természetesen alkalmazkodott a helyzethez: a második félidőre lehozta egy szem csatárát, Pauletát és beküldte a védekező középpályás Petit-t. Tulajdonképpen az előny megtartására és esetleges kontrákra rendezkedtek be a portugálok.
A százalékokban egyébként is kifejezhető holland mezőnyfölény a második félidő elején helyzetekben is megmutatkozott: Cocu a felső lécet forgácsolta szét, majd Van Bommel nem is töltött, csak lőtt: a legveszélyesebb kísérlete az volt, amelyet a vetődő Ricardo majdnem bevédett.
A 60. percben kiegyenlítettek a hollandok, már ami a piros lapok aranyát illeti: Figo ment volna el a bal szélen, amikor Boulahrouz lekönyökölte. Második piros lapos cselekedete második sárgát ért, így kiállt a védő is.
Ezt követően kisebb tömegjelenet alakult ki, ami sejttette: nem a futball játssza majd a főszerepet a folytatásban.
Sérülés miatt a portugálok rúgták ki a labdát, amit a hollandok a sportág íratlan szabályaival ellentétben nem adtak vissza. A lendületbe jövő Heitingát ezért hátulról buktatta Deco, de a játékvezető egy sárga lappal megkegyelmezett neki. Nem úgy Van Persie Petit-nek…
Miközben utóbbi társaival együtt Heitingán akarta számon kérni a történteket, a holland felmentő sereg még időben érkezett és előbbi nagyot taszajtott rajta. Lökdösött hirtelen mindenki mindenkit zsebkendőnyi területen, de piros lap nélkül fejezték be a másfél perces attakot, ami kisebbfajta világszenzációval ért fel.
Deco azonban csakhmar második sárga lapját is összeszedte, a portugálok így visszatértni kényszerültek szünet utáni alapfeladatukhoz: megőrizni egygólos előnyüket.
A találkozó hajrájában ismét futballoztak a csapatok, nyomtak a hollandok, helyzetek sokaságát alakították és hagyták ki. Talán ha a kapitánnyal a taktikai utasítások miatt összevesző Van Nistelrooy a pályán van, más lett volna a végeredmény, így azonban Portugália továbbjutott, Hollandia kiesett.
A győztes ellenfele a negyeddöntőben az Ecuadort David Beckham góljával 1-0-ra legyőző Anglia lesz.