Ha nem is hengerelt, Roger Federer győzött a francia Nicolas Mahut ellen, így az angol bajnokságon négy év óta nem kapott ki. Füvön sorozatban aratott 44. győzelme után várja ellenfelét, Tomas Berdychet, így megismétlődik a hallei finálé.
Reuters
A német Tommy Haas korán elbúcsúzott
Reuters
A német Tommy Haas korán elbúcsúzott
Bár sokan motiválatlansággal, lélektelen játékkal vádolták Roger Federert, ennek ellenére egyszerűen nem lehet megszorítani. A svájci – győzelme mellett – a közeljövőre is készült, hiszen játékából eddig ebben a szezonban (is) hiányzott a klasszikus szerva-röpte játék, amivel eredményes lehet füvön. De miután egyik legfőbb riválisa, Rafael Nadal ellen csak ezzel a harcmodorral lehet esélye, a francia Nicolas Mahut ellen előszeretettel ment fel a hálóhoz. Gyakran nem is tette hiába, mert ellenfele elütésekkel nem nagyon tudott operálni ellene. Federer ragyogó érzékkel zárta a szöget, így Mahut elütései hiába voltak pontosak, a svájci könynyedén röptézett.
Az egyre kopottabb wimbledoni gyepen az idei torna első kiemelt csatáit rendezték meg, így volt ez a Haas–Berdych párharc esetében is. Egyszerre léptek fűre a németek: párhuzamosan kezdett ugyanis a 19. helyen kiemelt Tommy Haas és a labdarúgó-válogatott a vb berlini negyeddöntőjében. Haas nagy szurkolója lehet a nemzeti tizenegynek, mert úgy kezdett, hogy a vb-meccs végét már láthassa. Nagyon összeszedetten indított, a mérkőzés elején ráadásul a sokat hibázó cseh játékos nem is volt méltó partnere Haasnak. A második szettben már nem okozott csalódást a füvön egyre jobban belelendülő Berdych, sőt. A hallei torna döntőjében éppen Federerrel szemben maradt alul, mostani formáját elnézve Wimbledonban is sokáig menetelhet.
A lehető legjobb pillanatban vette el ellenfele adogatójátékát, és kezdődhetett minden elölről. Haas érezte, nem uralja a játékot, mert előnye birtokában sem volt képes hozni a megszokott jó formáját. A harmadik szettben, 1:1-nél Berdych egyenesen félelmetes volt, tökéletesen tudta, hogyan kell kihasználnia Haas hibáit. A cseh játékos akkor került nehéz helyzetbe, amikor Haas minden rutinját összeszedve az alapvonalon futtatta őt. A fiatal, mindössze 20 éves játékosnak ezekben a szituációkban érződött a tapasztalatlansága, de Haas ritkán tudott egyértelműen a cseh fölé kerekedni, a játszma döntő részében utóbbi irányított. Részsikerével pedig már Berdychnél volt az előny. A német egyenlített a negyedik felvonásban, utána azonban többet hisztizett és reklamált, mint kellett volna, ez pedig felőrölte az erejét – el is vesztette a csatát. Csupán honfitársai vb-elődöntőbe jutása vidíthatta fel némileg...
A hölgyek versenyében nagy nevek búcsúztak. Az ötödik helyen kiemelt Szvetlana Kuznyecova a kínai Li Nától kapott ki – az orosz lány az első szettet megnyerte, utána azonban teljesen összezuhant. A pályákra januárban visszatérő svájci Martina Hingis számára rágós falatnak bizonyult a japán Szugijama Ai. Hingis ugyan egyenlített távol-keleti ellenfelével szemben, a harmadik játszmában azonban már nem volt ellenszere.
A nap mérkőzése
Tomas Berdych (13.)–Tommy Haas (19.) 2:6, 7:5, 7:6, 4:6, 8:6
1. adogatások (%-ban)
66
56
Ászok
18
24
Kettős hibák
5
8
Ki nem kényszerített hibák
43
39
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
70
80
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
58
56
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
193
190
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
164
172
Legerősebb adogatás (km/óra)
216
204
Direkt pontok (adogatásból is)
67
68
Sikeres brékpontok
4/6
5/7
Pontok/kísérletek a hálónál
23/34
30/43
Megnyert pontok
164
174
Mérkőzésidő (perc)
215 (30+42+49+36+58)
---- Időben jegyet venni a centerpályára mindig zsákbamacska. Amikor a szurkoló megrendeli a belépőjét, csak azt tudhatja, hogy a hivatalos forgatókönyv szerint az adott napon milyen mérkőzéseket rendeznek. A szereposztást teljes homály fedi, de az időjárás miatt akár az eredeti program is változhat. Aki a döntőre jut jegyhez, abban biztos lehet, hogy a finálét kapja, de a párosítás ott is bizonytalan.
A bajnokság ötödik napján a centerre 51 fontba került egy belépő, és előzetesen anynyit lehetett tudni, hogy két férfi, egy női egyéni harmadik fordulós mérkőzés várható. A menetrend szerint mindig délután készítik el a két főpálya, a center és az egyes másnapi műsorát. Elképzelem, amint csütörtökön valaki fokozott izgalommal nézte a BBC közvetítését, tudván, hogy pénteken ő is ott lehet a szentélyben. Ami egyébként a Church Road felől inkább egy rosszul sikerült szocreál épületnek tűnik, mint legendás csaták arénájának. Szóval a szurkoló bosszankodhatott, hogy Henman már kiesett, mert őt így biztos nem láthatja, míg az új sztárjelölt, Murray éppen pályán volt, tehát rá sem számíthatott.
A kínálat nem tűnt túl vonzónak, bár Federert látni az All England Clubban mindig maradandó élmény. Az illetékesek azonban úgy döntöttek, hogy a svájci ezúttal az egyes pálya publikumának varázsoljon, a centerre Mirnij, Wawrinka, Blake és Ancic jutott. Szegény angol, esetleg amerikai vagy japán, aki fél éve beszerezte a jegyét, és bekarikázta a naptárban a június 30-át, lázasan lapozgathatta az újságot, hogy megtudjon valamit a várva várt előadás főszereplőiről. Az élet, mint tudjuk, nagy rendező, most is intézkedett. Csütörtök este Andy Murray kicsit kiengedett, és sötétedés miatt nem tudta befejezni a francia Bennetteau elleni meccsét. Ő is része lett a pénteki programnak, a britek mindjárt jobban érezhették magukat.
Persze egy nap a klubban nem csak a nagy nevekmiatt érdekes. Pénteken gyönyörűen sütött a nap, és ha valakit mondjuk nem elégített ki Mirnij és Blake ötjátszmás mérkőzése, ellátogathatott a wimbledoni múzeumba, ami maga a csoda. Vándorolhatott másik tizenöt pálya között, bele-belekóstolva egy-egy páros csatába, közelről figyelve az eseményeket, mert a külső pályákon szinte együtt lehet lélegezni a játékosokkal, a szurkoló majdnem megérinti a füvet.
Egy másik biztos program az Aorengy Park, amely része a komplexumnak, itt találhatók az edzőpályák. Péntek kora délután sztárparádé volt a hármas, a négyes és az ötös gyakorlón. André Agassi középen, jobbján Marija Sarapova, balján Amélie Mauresmo készült. A kánikula ellenére egyikük sem könnyű átmozgatást tartott. A Las Vegas-i ujjatlan pólóban lőtte a labdákat, teljes erőbedobással, de igazán döbbenetes látványt a felkarja és a válla nyújtott. A fiatalon piparszárlábúként megismert 36 éves amerikait még nem láttam ilyen kajakos izmokkal. Megkockáztatom, nem marad el Rafael Nadaltól, csak a spanyol a mérkőzéseit is ujjatlan szerelésben játssza, ezért róla mindenki tudja, hogy nem kifejezetten teniszes alkat. A két gladiátor szombati ütközetéről valószínűleg nem az erő dönt majd.
Siklós Erik (Magyar Rádió, Wimbledon) ---- Marija Sarapova, hasonlóan a többi női kiemelthez, könnyedén lépdelt át eddigi ellenfelein, talán túl könnyedén is. Ha Czink Melinda továbbjutott volna, az orosz szőkeséggel mérhette volna össze erejét, de mert nem így történt, Sarapova Frazierrel találkozik.
– A hölgyek teljesítményében hatalmas különbségek mutatkoznak az első néhány körben. Mi erről a véleménye? – Tudomásul kell venni, hogy füvön játszani egészen speciális dolog – válaszolta Marija Sarapova. – Nem mindenki tudja felvenni a játék ritmusát, ezért alakulnak ki ekkora különbségek – de ez csak az első fordulókra jellemző.
– A Grand Slam-versenyeket figyelembe véve csak Wimbledonban tesznek különbséget a két nem pénzdíja között. Ön változtatna ezen? – Nehéz kérdés, de szerintem butaság lenne azt mondani, hogy egyenlő arányban kell elosztani a pénzeket. A férfiaknak három szettet kell nyerniük, ebből a szempontból reálisnak tartom az elosztás módját.
– Igaz, hogy gyűjti a bélyegeket? – Jaj, istenem, ön is ezzel jön? Nem szeretném, ha az emberek hangyásnak tartanának emiatt.
– Miért ne kérdezhetném erről? – Az ügynököm tanácsolta, hogy ne beszéljek róla, mert rengeteg e-mailt kapott, amelyekben gyűjtők ajánlották fel bélyegeiket, szaklapok interjúkra hívtak, holott én nem veszem ilyen komolyan ezt a dolgot. Kizárólag hobbinak tekintem, úgyhogy kérem, hagyjuk is ezt a témát, mert holnaptól csak erről akarnak majd beszélni az emberek.
– Kanyarodjunk vissza akkor a teniszhez. Tizenhét évesen győzött Wimbledonban, amivel magasra tette a lécet. Nem nyomasztja, hogy meg kell felelnie ennek? – Én csak magammal foglalkozom, mindig is nagy volt bennem a megfelelési kényszer. Imádok játszani, járni a világot és nyerni, éppen ezért senki se csodálkozzon, ha mindig, mindenféleképpen győzni szeretnék. ---- ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (18 680 466 dollár, fű) Férfiak Egyes 2. forduló: Hewitt (ausztrál, 6. kiemelt)–Li Hjung Taik (dél-koreai) 6:7, 6:2, 7:6, 6:7, 6:4; A. Murray (brit)–Benneteau (francia) 7:6, 6:4, 4:6, 6:1. 3. forduló: Federer (svájci, 1.)–Mahut (francia) 6:3, 7:6, 6:4; Verdasco (spanyol, 28.)–Nalbandian (argentin, 4.) 7:6, 7:6, 6:2; Mirnij (fehérorosz)–J. Blake (amerikai, 8.) 6:4, 3:6, 4:6, 6:1, 6:0; Berdych (cseh, 13.)–Haas (német, 19.) 2:6, 7:5, 7:6, 4:6, 8:6; Stepánek (cseh, 14.)–Ferrero (spanyol, 24.) 5:7, 6:7, 6:4, 6:2, 11:9; Björkman (svéd)–Bracciali (olasz) 7:5, 6:2, 6:1; Djokovics (szerb)–Juzsnij (orosz) 4:6, 6:2, 6:3, 6:3.