Rendkívüli elnökségi ülést tart kedden a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöksége. A sportág vezérkara ezen a találkozón igyekszik megoldást találni az úgynevezett reorganizációs hitel problémájára. A múlt pénteki közgyűlést követően még azt mondta lapunknak adott interjúban Kisteleki István, az MLSZ elnöke, hogy a szövetség maga is kidolgozott egy válságkezelési tervet. Ezt az ajánlatát azonban hétfőn egy közleményben visszavonta. A profi futballban eltűnt milliárdokról szóló sorozatunk mostani részében azt boncolgatjuk, mi lehet a hátterében annak, hogy a sportágat fojtogató 3.1 milliárdos hitel rendezését a magyar futball két nagy erőcsoportosulása is megpróbálta magára vállalni.
Tarsoly Csabának lesznek még kemény csatái, mire a hivatásos ligának sikerül orvosolnia a reorganizációs hitel miatti válságot
Tarsoly Csabának lesznek még kemény csatái, mire a hivatásos ligának sikerül orvosolnia a reorganizációs hitel miatti válságot
Rövid közleményt tett közzé hétfőn az MTI-n keresztül a Magyar Labdarúgó-szövetség. Íme a szövege: „A Magyar Labdarúgó-szövetség – felmérve több csapat kritikus helyzetét – az elmúlt napokban meghatározott program szerint kész lett volna rendezni az úgynevezett reorganizációs hitelek kérdését, annak visszafizetését. Időközben azonban a Tarsoly Csaba elnök úr által fémjelzett Magyar Hivatásos Labdarúgóliga szintén közzétette, hogy ugyancsak képes a hitelek visszafizetésére. Az MLSZ a maga részéről üdvözli az MHLL felajánlását – hiszen a hitelfelvételnek is aktív részese volt –, és természetesen tiszteletben tartja a profi klubokat tömörítő szervezet törekvését. Ennek alapján az MLSZ, bár rendelkezik a megfelelő megoldással, tudomásul veszi, hogy nem az általa javasolt módszer az egyedül üdvözítő, tehát visszalép az MHLL által ösztönzött program javára. Az MLSZ nem tolakszik, kizárólag a magyar labdarúgás egyetemes érdekeit szem előtt tartva kívánt – kapcsolatrendszerét is felhasználva – közbeavatkozni. Az MLSZ elnökségének a fentiekkel egyidejűleg nyomatékosítania kell, hogy az érintett csapatoknak a tartozásukat vissza kell fizetniük, hiszen a szövetség csak így tudja a bajnokság versenysemlegességét fenntartani, de ezzel az MHLL is tisztában van.”
Ez világos beszéd.
Arról van tehát szó, hogy noha a lapunknak adott, s a múlt szombaton megjelent interjúban Kisteleki István MLSZ-elnök még a szövetség hatáskörébe óhajtotta vonni a probléma kezelését, erről röpke három nap elteltével letett.
Teljes vagyonával felel a profi liga kft.
Adódik a kérdés: vajon mi motiválhatta a súlyos anyagi nehézségekkel küzdő labdarúgó-szövetséget, hogy magára vállaljon egy újabb, 3.1 milliárd forintos terhet? Kisteleki István a sportágért általában viselt szövetségi felelősségről beszélt.
A televíziós közvetítések központosított eladása, illetve az élvonalbeli bajnokság névhasználati jogának értékesítése pillanatnyilag a futballiparág legértékesebb portékája. Körülbelül hétszázmillió forintot fial évente. E bevétel nélkül az amúgy is bajban lévő futballcégek még nagyobb bajban lennének.
Apró szépséghiba, hogy a futball jelen pillanatban nem rendelkezhet szabadon ezen értékével. Egyszer ugyanis már fedezetnek adta. A Hivatásos Labdarúgás Fejlesztési Kötvény megjelenésekor a kötvénykibocsátó Profi Liga Kft. a visszafizetési kötelezettségére garanciális elemként a közvetítési jogot, mint vagyonértékű jogot, a kötvény felhasználásával megszerzett befektetések, üzletrészek értékesítése után befolyó bevételeket, illetve a bajnokság nevének eladására kötött névszponzori szerződést kínálta.
A Hivatásos Labdarúgás Fejlesztési Kötvényt lejegyző Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) pedig elfogadta azt. Ráadásul a szerződés szerint „a kibocsátó a kötvényen alapuló tőke- és kamatkövetelés esedékességkori visszafizetéséért a teljes vagyonával felel”.
A Profi Liga Kft. március 28-án az 500 millió forintot és július 2-án a 2.6 milliárd forintot nem tudta törleszteni.
A magyar profi futball sorsa ezzel a Magyar Fejlesztési Bank kezébe került. Ha a kötvényügyben a bank szigorúan pénzintézetként viselkedik, a magyar futball hoszszú évekre keresztet vethet a vagyonértékű jogaiból befolyó összegre.
Ami akár csődhelyzetet is előidézhet.
Márpedig az MFB saját magát „egyértelműen bankszerű tevékenységet végző intézményként” határozza meg.
Az eb-pályázat miatt most jobb a békesség
A helyzet – a futball szempontjából – mégsem teljesen reménytelen. Az MFB ugyanis százszázalékosan állami tulajdonú bank, amelyben az államot a kormány által kijelölt (pénzügy)miniszter képviseli. Ha már a kötvény lejegyzésekor az Orbán-kormány nagyvonalúan, kiterjesztően értelmezte az MFB szerepkörét, miért ne érvényesülhetnének más szempontok manapság is, mint pusztán a banknak járó tőke- és kamatösszeg visszaszerzése.
Kisteleki István tudja: nem elég csak fohászkodnia, hogy az MLSZ megerôsödve kerülhessen ki a krízisbôl
Meghatározó gazdasági köröknek lehet érdeke például, hogy a 2012-es Eb-pályázat elbírálása előtt a magyar futball kifelé csak a szebbik arcát mutassa. Nem kellenek a botrányok, nem kell az élvonal megtizedelése most, amikor az olasz bundabotrány miatt esély mutatkozik a rendezés elnyerésére. Mintha az Eb-pályázatot eredetileg Olaszországra fazonírozó UEFA is hajlana a magyar-horvát kandidálás támogatására. Az itáliai bundabotrány szereplői túl messzire mentek. Gyanítható, a manipulációikat az európai porondra is kiterjesztették. Ez pedig súlyosan ronthatja az UEFA bizniszét. Az olaszok vezeklésül lemaradhatnak a 2012-es kontinenstorna rendezéséről, így viszont nyertes lehet a magyar-horvát duó (a lengyel-ukrán pályázat befuttatásával járó kijevi utazás aligha vonzaná az európai futballvezéreket).
Itt van tehát a nagy esély.
Ehhez azonban – legalább látszatra – béke és nyugalom kell a magyar futballberkekben. Ami adott esetben 3.1 milliárd forintnál sokkal többet érhet. Igaz ez még akkor is, ha a 3.1 milliárdos kiadást (a Pénzügyminisztérium egyszerű kezes a kötvényügyben) a költségvetés jelenlegi helyzetében nem könnyű elfogadtatni a közvéleménnyel.
Megoldás lehet ugyanakkor a Hivatásos Labdarúgás Fejlesztési Kötvény kiváltása egy hitellel. Erre dolgozott ki egy konstrukciót a Profi Liga Kft.-t tulajdonló Magyar Hivatásos Labdarúgóliga. A lényeg: egy 30 évre felvett, hatmilliárd forint értékű hitelből az MHLL visszafizeti a Profi Liga kötvénytartozását, a fennmaradó összeget pedig a sportág tényleges reorganizációjára fordítja.
Fedezetül a hivatásos liga is a vagyoni értékű jogokat kínálja.
Ha az ügylet megvalósul, a labdarúgó-szövetségtől független társadalmi szervezet befolyása megerősödik a futballban. No meg azoké a sportvezetőké is, akik korábban segítő kezet nyújtottak Kisteleki Istvánnak Bozóky Imre előző MLSZ-elnök eltávolításában. Ám akik úgy gondolják, az elnöki szék elfoglalása után Kisteleki István már nem az ő érdekeiket képviseli. S akik emiatt becsapva érzik magukat.
A reorganizációs hitel kínálta lehetőségre persze Kisteleki István is ráérzett. Ha az MLSZ „belép” az adósok helyére, és megszabadítja a hitelt vissza nem fizető öt futballcéget a tartozásaitól, azzal bebetonozhatja a futballon belüli pozícióit. Nem is beszélve arról, hogy a szövetség cserébe magához vonná a csapatok vagyoni értékű jogainak menedzselését (az MLSZ új főtitkára, Kmety Ildikó ebben igazi profi, tíz évet dolgozott a Telesportnál, ahol éppen a sportjogok menedzselésével foglalkozott...). Mindez hosszabb távon – beszélt erről a lapunknak adott interjúban Kisteleki István is – akár a jelenlegi jogtulajdonos Football Duó Kft. megszüntetéséhez is vezethetne.
S ha nincs Football Duó, megszűnik a jogok koncentrációja is. Azok visszaszállnak az apportálókra.
Közöttük a Ferencvárosra is.
A Fradi joga – a csapat pillanatnyilag fölöttébb romos állapota ellenére – még mindig a legnagyobb érték mifelénk. Most a Football Duót gazdagítja. Ha a kft. eltűnik, a Ferencvárosé lesz. Amelynek kereskedelmi jogait a korábbi tulajdonos Fotex Rt. birtokolja…
Kényszerhelyzetbe került az MLSZ vezérkara
De visszatérve az MLSZ-hez: amennyiben a szövetség tartja rajta a kezét a vagyoni értékű jogokon, az MHLL is kiüresedhet. Éppúgy, mint a Magyar Labdarúgóliga (MLL), amely néhány éve, Muszbek Mihály, majd Szieben László elnöksége idején állam volt az államban. Mára elvesztette jelentőségét. A közelmúltban az NB I-es bajnokság szervezését és lebonyolítását is elvonta tőle az MLSZ.
Az MHLL ellenben még talpon van.
Igaz, a harc még korántsem dőlt el. Közleményében az MLSZ mindenesetre üzent. Azt mondta, aki nem fizeti ki a reorganizációs hitelt, nem indulhat el a következő bajnokságban. Hogy a szövetségnek mi köze a tőle független Profi Liga tartozásához, jó kérdés. Az MLSZ szempontjából ez éppolyan beszállítói tartozás, mintha a klubok a gatyamosásért tartoznának. Az elnökség ennek ellenére tavasszal hozott egy határozatot arról, hogy a Profi Ligának nem lehet adósa, aki az élvonalban óhajt versenyezni. E megoldást több, egyébként a reorganizációs hitel szempontjából „tiszta” klub máig vitatja.
Egyvalami azonban biztos: az MHLL a legjobb esetben is valamikor a nyár végére tudja hitelre váltani a kötvényt. Erre a hétre, amikorra az MLSZ kéri a tartozásmentesség igazolását, képtelenség elrendezni az ügyet.
A szövetség új vezetősége kényszerhelyzetbe navigálta magát.
Korábban a rendet és fegyelmet tűzte zászlajára. Ezen ígéretétől imázsveszteség nélkül nem szabadulhat. Viszont ha tényleg kizárja az adósokat, kirobban a botrány, a tv-közvetítések, illetve a bajnokság értéke pedig a töredékére süllyed. Ez – erről már volt szó – most egyetlen, a futball vagy a futball körüli érdekcsoportnak sem érdeke.
Ha viszont az MLSZ – mondjuk – időlegesen belép az adósok helyébe, s az MHLL hitelfelvételét követően a ligától visszakapja a pénzét, azzal csekély presztízskárosodással orvosolható lenne a probléma.
Persze a kríziskezelés csupán az egyik szempont.
A másik az, ki irányítsa (akár a politika támogatását is maga mögött tudva) a jövőben a labdarúgóüzletet.
Kisteleki István és Tarsoly Csaba, az MHLL elnöke az MLSZ-közgyűlés óta – információink szerint – már találkozott egymással. Hogy miben maradtak, s a beszélgetésüknek volt-e szerepe a szövetségnek a reorganizációshitel-ügy kezelésére tett javaslata visszavonásában, még nem tudni. Tarsoly Csaba hivatalos a keddi rendkívüli elnökségi ülésre.