A legjobbak a legjobb négyben

Szabó Péter ÁdámSzabó Péter Ádám
Vágólapra másolva!
2006.07.05. 01:47
Címkék
A nőké volt a keddi nap, ők már a negyeddöntőnél jártak. A három orosz lányból csak egy jutott tovább, Marija Sarapova, aki a világelső Amélie Mauresmóval találkozik a döntőért. A másik ágon ismét belga elődöntő lesz, hasonlóan a Roland Garroshoz, Justine Henin-Hardenne és Kim Clijsters csatázik egymással.
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik
epa
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik
epa
Amélie Mauresmóra az elôdöntôben újabb orosz hölgy vár: Anasztaszija Miszkina után Marija Sarapovával találkozik

Már rendszert csinálnak abból, hogy nem hagyják érvényesülni a többieket. A világ papíron négy legjobb teniszezőnője került ugyanis a talán legnagyobb presztízsű Grand Slam-torna elődöntőjébe. Elvileg egyre élesebb meccsek következnének, de a gyakorlat nem igazolja mindezt. Az esélyesek simán húzzák be a kötelező strigulákat, a korábbi fordulókban még meglepetést szállítók pedig csak pislognak, hogy ezúttal sem sikerült… A legkiemelkedőbb játékosok nem hagyják a tűz, és legfőképp a hatalmas pénz közelébe engedni a „messziről jötteket”. Így volt ez a kínai Li Na esetében is a belga Clijsters elleni meccsen. Ugyan nem sikerült újabb skalpot begyűjtenie a kínainak, de jó úton haladt efelé. Szvetlana Kuznyecova és Nicole Vaidisová kiejtése után még nagyobb vadra vágyott, de ezúttal nem célzott elég pontosan. A Roland Garroson is elődöntőig jutó belga Kim Clijsters végig magabiztos volt, de a befejezés majdnem kicsúszott a kezéből. A kínai lány már 5:2-re is vezetett a második játszmában, de megremegett a keze a folytatásban. Ennek ellenére történelmet írt, noha aligha vigasztalja, hogy ő az első kínai, aki a legjobb nyolc közé került Grand Slam-tornán.

Clijsters pedig két lépésre van attól, hogy megszerezze második GS-tornagyőzelmét. (Eddigi öt döntőjéből mindössze egy sikert könyvelhetett el a szőke belga.)
Honfitársa, Henin-Hardenne két sima játszmában verte meg a francia Severine Bremond-t, Sarapova pedig saját honfitársát, Jelena Gyementyjevát, így az oroszok gyászos napján csak Sarapovának volt oka mosolyogni. Lehengerlően ütögetett, de a fináléért nem kisebb játékossal kell meccselnie, mint Amélie Mauresmo. A francia lánytól világelsőként elvárható a folyamatos jó teljesítmény. Wimbledonban elégedetten dőlhet hátra: a fináléért újabb orosz ellenfél ellen léphet fűre, de egy közülük már ebben a körben is megizzasztotta. Anasztaszija Miszkina az első játszmában olyan visszafogott volt, hogy arra talán még példa sem volt. A másodikban viszont felbátorodott, így ez a szett inkább a világelső pontatlan ütéseiről marad emlékezetes. A legfontosabb pillanatokban Mauresmo érvényre juttatta erőteniszét, ászaival, nyerő ütéseivel az őrületbe kergette Miszkinát.

A keddi nap eseménye még, hogy 7500 dolláros büntetést kapott az orosz Dmitrij Turszunov, aki a finn Jarkko Nieminen elleni meccsén előbb Murphy főbíró felé ütötte a labdát, utána, a kézfogásnál az arcába nyomta az ujját, végül pedig a sajtótájékoztatón idiótának nevezte.
A nap mérkőzése
Amélie Mauresmo (francia, 1.)–Anasztaszija Miszkina (orosz, 9.) 6:1, 3:6, 6:3
1. adogatások (%-ban)6564
Ászok70
Kettős hibák52
Ki nem kényszerített hibák3224
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7960
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5748
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)174154
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)142121
Legerősebb adogatás (km/óra)188175
Direkt pontok (adogatásból is)226
Sikeres brékpontok4/72/2
Pontok/kísérletek a hálónál20/315/7
Megnyert pontok8061
Mérkőzésidő (perc)83 (21+33+29)
---- Nem mindenki nézi jó szemmel, ha egy 20 éves fiatalember a trónra tör. A csibészes fizimiskájú, inkább kalózra, mintsem elegáns teniszezőre emlékeztető Rafael Nadal a teniszvilág egyik felét, de lehet, hogy csak harmadát, a salakost már meghódította, bekebelezte, uralja. Soha senki nem nyert annyi mérkőzést sorozatban ezen a borításon korábban, mint a mallorcai. Utoljára Thomas Muster produkált valami hasonlót salakon – őt is kikezdték.

Rafael Nadalt először azzal vádolták tavasszal, hogy edzői tanácsokat kap a lelátóról mérkőzés közben, az utóbbi hetekben azt vetették a szemére, hogy rengeteget vár két adogatás között. Nem sikerült a spanyolt kizökkenteni. Maradt a legdurvább módszer: a doppinggyanú. Annak ellenére, hogy Nadal tavaly 19 (!) negatív mintát produkált – a teniszezők közül őt ellenőrizték a legtöbbször.

Hétfő este vidáman nyilatkozott arról az interjúszobában, mekkora boldogság számára, hogy negyeddöntős Wimbledonban. „Ha megnézik a statisztikát, kiderül, nagyon nehéz feladat ez egy spanyolnak. Nem gondoltam volna a verseny előtt, hogy eljutok idáig, de nagyon jól megy a játék” – magyarázta lelkesen, mígnem az egyik újságíró váratlanul témát váltott: „Mit szól a vasárnap, egy francia újságban megjelent cikkhez, amely szerint az ön neve is olvasható dr. Francis listáján? Tudja, ő az az orvos, aki állítólag vérdoppinggal kezelt sportolókat” – hangzott a felvetés. „Nem akarok igaztalan állításokról nyilatkozni, ez nonszensz. Soha életemben nem vettem be semmit, és nem is fogok. Elég tanult vagyok ahhoz a sportban és azon kívül is, hogy ne csaljak. Akik hazugságokat írnak, rossz emberek.

Ennél többet erről nem mondhatok. A szerző gyáva ember, jobban tenné, ha odaírná a nevét a cikk alá. A menedzserem már felvette a kapcsolatot az ügyvédemmel” – válaszolt Rafael Nadal, a következő percekben pedig még szívesen mesélt arról, hogy a szünnapokon a pályától alig két percre található bérelt házban, ahol a verseny ideje alatt lakik, örömmel főz magának. Arról nem nyilatkozott, mit gondol a kerékpárosok doppingbotrányáról, de anynyit kijelentett, hogy a történtek más sportágakat is károsan érintenek. A spanyol sportminisztérium pedig kedden hivatalos közleményben tudatta, hogy teniszezők (és futballisták) nem érintettek az ügyben.

Rafael Nadal két megnyert mérkőzésre van attól, hogy vasárnap Wimbledonban is döntőt játsszon a világelső Roger Federerrel. Ha mindketten eljutnak odáig, remélhetőleg nem a lélektani hadviselés dönt majd a csata kimeneteléről.

Siklós Erik (Magyar Rádió) ---- „Mauresmo végig hihetetlenül hatékony játékot játszott, még akkor is, ha ez néha átcsapott ki nem kényszerített hibákba. A francia játékossal az a baj, hogy az utolsó pilllanatokban szokott megremegni a keze. Szenzációs játékos, de ez a hibája rendszerint többször is előjön. Már máskor is volt rá példa, hogy a mérkőzés sorsáról döntő pontokat ellenfele üti be. Most nem így történt. Az egyedülálló, már-már férfias stílusára szükség van, a szép, magas lányok mellett a Mauresmóhoz hasonló játékosokra is vevő a közönség, ráadásul én a döntőbe is várom.”

NS-bennfentes: Temesvári Andrea, Roland Garros-bajnok ---- ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (18 680 466 dollár, fű).
Férfiak. Páros.
Nyolcaddöntő: Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 2. kiemelt)–García, Prieto (argentin, 15.) 6:1, 6:4, 6:7, 6:3; Hanley, Ullyett (ausztrál, zimbabwei, 4.)–Labadze, Vemics (grúz, szerb) 6:3, 6:7, 6:3, 6:7, 9:7. Negyeddöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Dlouhy, Vízner (cseh, 11.) 7:6, 7:6, 6:1.

Nők. Egyes. Negyeddöntő: Mauresmo (francia, 1.)–Miszkina (orosz, 9.) 6:1, 3:6, 6:3; Clijsters (belga, 2.)–Li Na (kínai, 27.) 6:4, 7:5; Henin-Hardenne (belga, 3.)–Bremond (francia) 6:4, 6:4; Sarapova (orosz, 4.)–Gyementyjeva (orosz, 7.) 6:1, 6:4.
Páros. Nyolcaddöntő: Huber, M. Navratilova (dél-afrikai, amerikai, 7.)–Lihovceva, Miszkina (orosz, 11.) 7:5, 6:0; Peschke, Schiavone (cseh, olasz, 9.)–Gyementyjeva, Pennetta (orosz, olasz, 8.) 7:5, 6:2; Daniilidu, Medina-Garrigues (görög, spanyol, 10.)–Jugic-Salkic, Laine (bosnyák, finn) 6:4, 7:6.
Vegyes páros. 2. forduló: Vízner, Mirza (cseh, indiai)–Friedl, Huber (cseh, dél-afrikai, 12.) 6:1, 6:1; M. Bryan, Morariu (amerikai, 13.)–González, Dulko (chilei, argentin) játék nélkül. Nyolcaddöntő: Mirnij, Cseng Csie (fehérorosz, kínai, 2.)–Moodie, Dusevina (dél-afrikai, orosz) 6:4, 6:7, 9:7

MKB BANK-KUPA, NŐI SZUPERLIGA, MAGYAR CSAPATBAJNOKSÁG
2. forduló: SVSE-GYSEV–Forest-ZTE 5:4 (Dorn–Kiss D. 6:2, 6:1; Babos–Magas 7:5, 3:6, 6:4; Csontos–Kovács K. 2:6, 6:7; Krivacsevics–Stadler 4:6, 0:6; Jani–Halász 6:1, 6:3; Sűlyös–Berecz 5:7, 1:6; Dorn, Csontos–Stadler, Kovács 5:7, 6:3, 6:1; Babos, Jani–Kiss, Halász 6:3, 6:2; Sűlyös, Krivacsevics–Berecz, Magas 2:6, 2:6). Bp. Spartacus–Tabáni Spartacus 6:3 (Czink–Suhajda 6:4, 6:2; Borsányi–Székely 6:1, 6:3; Pócza–Király 5:7, 4:6; Földényi–Décsi 6:2, 7:5; Kelemen–Imre 0:6, 1:6; Kolczonay–Birkás 6:7, 6:3, 2:6; Szávay, Borsányi–Suhajda, Székely 6:1, 6:1; Czink, Földényi–Birkás B., Csurgó 6:4, 6:1; Pócza, Habler–Imre, Seregély 6:0, 6:3). Pécs 2000-Székesfehérvár '97 TC–Vasas-Tálentum 8:1 (Gubacsi–Somossy 6:0, 6:1; Marosi–Lászlóffy 6:3, 6:1; Rédecsi– Korompai 7:6, 6:3; Berecz–Kovács A. 6:3, 6:1; Marosfalvy–Pump 2:6, 1:6; Tavares, Marina–Karolyiová, Ivana 6:0, 2:6, 6:4; Gubacsi, Berecz–Pump, Korompai 6:2, 6:0; Marosi, Tavares–Lászlóffy, Kovács A. 6:2, 6:2; Rédecsi, Marosfalvy–Somossy, Károlyiová 6:7, 6:3 fa.). MTK-Újbuda–Pécs VTC 8:1 (Nagy K.–Bíró 6:1, 6:1; Blahotova–Horváth R. 6:0, 6:0; Argyelán–Tellér 6:2, 6:1; Fodor–Csordás 6:3, 6:4; Somogyi–Pálvölgyi 2:6, 6:3, 6:1; Csordás–Fedoszenkova 2:6, 6:2, 4:6; Nagy K., Blahotova–Bíró, Horváth 6:2, 6:1; Somogyi, Fodor–Tellér, Csordás I. 6:3, 4:6, 6:3; Csordás B., Argyelán–Pálvölgyi, Bagoly 6:3, 6:4)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik