A szépség és a világelső

Szabó Péter ÁdámSzabó Péter Ádám
Vágólapra másolva!
2006.07.07. 00:52
Címkék
A világelső Amélie Mauresmo szenzációs mérkőzésen jutott tovább a wimbledoni elődöntőből, legyőzve a bájos Marija Sarapovát. A francia döntőbeli ellenfele a belga ágról továbbjutó Justine Henin-Hardenne lesz, aki honfitársnőjét, Kim Clijsterst búcsúztatta. A wimbledoni „nőnapot” Rafael Nadal fűszerezte meg a Jarkko Nieminen ellen megnyert pótnegyeddöntőjével, de a nézők figyelme – érthetően – inkább a hölgyek elődöntőire összpontosult.
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba
Reuters ? Kevin Lamarque
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba
Reuters ? Kevin Lamarque
Marija Sarapova (balra) és Amélie Mauresmo szenzációs mérkôzésen döntötte el, ki jusson a fináléba

Az idén már kétszer találkoztak egymással, mindkétszer elődöntőben, pályafutásuk során pedig huszonkettedszer – pedig mindketten elég fiatalok. Kim Clijsters és Justine Henin-Hardenne is unhatja már a banánt, de leginkább egymást. A belga teniszezőnők Mauresmo „udvarhölgyei” a világranglistán, így a sorsolásnak hála – ha eljutnak odáig – már általában a döntő előtt egymásba botlanak. Így volt ez az idei Roland Garroson és az eastbourne-i füves tornán is. Kettőből kettőt nyert Henin-Hardenne.

Clijstersnek tegnap többször is lett volna esélye elkapni honfitársnőjét, de az első szett elvesztésével a reménye is odalett. Egyenlíthetett volna a második játszmában, de „szervarablása” után megint elpackázta a már nála lévő előnyt. Egészen a rövidítésig jutottak, de ott ismét Clijsters húzta a rövidebbet. Ebben az évben nincs szerencséje a Henin-Hardenne elleni elődöntőkkel, már a harmadikat bukta el egy hónapon belül. A fontosabb meccseket mindig az alacsonyabb belga nyeri kettejük különversenyében. Győzelmével Henin-Hardenne-nek megnyílt az esélye arra, hogy a negyedik nagy Grand Slam-trófeát is hazaszállítsa – az egyetlent, amit még nem tehetett a gyűjteményébe, a vitrinjébe.

A francia Mauresmónak feltett szándéka ezt megakadályozni. A tetovált világelső a Roland Garros csalódása után újra formába lendült. Sarapova mégis kizárólag magának köszönheti, hogy veszített a franciával szemben, és nem játszhat második wimbledoni győzelméért. Az orosz teniszezőnő hiába bukta el az első szettet, a másodikban könyörtelenül visszavette, és ettől hirtelen megint olyan önbizalma lett, hogy tenyeresei szinte csak a sarokban landoltak. Amikor pedig felment a hálóhoz, Mauresmónak esélyt sem adott. A pihenő azonban nem tett jót az orosz lánynak, mert innentől kezdve beindult a francia teniszsuli. Mauresmo villámrajtot vett, annak ellenére, hogy ilyen esetekben inkább a hátrányból felálló játékos pozíciója jobb a lélektani előny miatt. Pillanatok alatt 4:0 lett, és hiába biztatta magát Sarapova, nem történt meg a csoda. Mauresmo érthetően úgy örült első wimbledoni döntőjének, hogy még az ütőjét is a nézők közé dobta.

Rafael Nadal és Jarkko Nieminen mára elvileg pihenőnapot tervezett, csakhogy az eső és a tegnapi ötszettes elődöntő bekavart egy kicsit. A spanyolnak így az egyesen volt jelenése, és gyorsan végzett, hogy legalább a kora estéje szabad maradhasson. Végig ő dominált, de egy ilyen csupa izom játékostól nem is várhatunk mást. Nieminen számára a negyeddöntő lett a végállomás, a spanyolra pedig a Lleyton Hewittot elintéző Markosz Bagdatisz vár a négy között. De már nem sokáig, pénteken ugyanis a férfiak elődöntői kerülnek sorra.

Csillagpor

„Én is csodálkozom, hogy nem zavarnak össze az esőszünetek. Szerencsére, amikor újra elkezdődik a meccs, ismét megy a játék. Nagyon kemény ez a bajnokság, de most én is jól játszom” – csodálkozott rá saját jó formájára Roger Federer.

„Rengetegszer beszéltünk már az egymás elleni mecscseinkről Kimmel, és képesek vagyunk függetleníteni magunkat a mérkőzéstől. Bármelyikünk nyer, ugyanolyan marad a viszony közöttünk. Például a Fed-kupa-meccsekre is együtt utazunk haza” – mondta Henin-Hardenne.

„Őrület, mindig egymással játszunk. A Roland Garroson volt az egymás elleni 20. meccsünk, most meg a 22. Már nagyon meg akartam verni őt, mert az nem lehet, hogy mindig Justine örüljön... De megint nem sikerült” – kesergett az ismét vereséget szenvedő Clijsters.

„Persze van köztünk egy kis egészséges rivalizálás, de nem hiszem, hogy ez befolyásolná a kettőnk közti jó kapcsolatot. Most ő nyert, legközelebb én fogok” – vigasztalta magát a vesztes belga.

„Kikaptam, pedig nagyon közel voltam a győzelemhez az egyenlítés után. Most nem szaladt be senki a pályára, úgy látszik, ez nem hozott szerencsét” – mondta a jelek szerint kicsit „babonás” Sarapova, visszautalván a Gyementyjeva elleni meccsén berohanó meztelen férfira.

NS-bennfentes: Temesvári Andrea, Roland Garros-bajnok

Nagy döntő lesz

„Mauresmo abszolút megérdemelten győzött, mert Sarapova sokkal több hibával játszott, mint ahogy szokott. Az orosz lánynak rengeteg ki nem kényszerített hibája volt, Mauresmo pedig nagyon jó taktikával teniszezett – többször feljött a hálóhoz, ráadásul a legjobbkor kért egy kis szünetet is, csak hogy megzavarja ellenfelét. Ez a húzása tökéletesen bejött, így a harmadik szettben nagyot fordult a kocka. A franciát sokszor érte az a vád, hogy nem tudja befejezni a meccseket, mert megijed, most azonban bebizonyította, hogy képes nyerni, s ha tartani tudja jó formáját, akkor esélyesebbnek tartom a végső sikerre Henin-Hardenne-nél.”

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (18 680 466 dollár, fű)

Nők. Egyes. Elődöntő: Mauresmo (francia, 1.)–Sarapova (orosz, 4.) 6:3, 3:6, 6:2; Henin-Hardenne (belga, 3.)–Clijsters (belga, 2.) 6:4, 7:6

Férfiak. Egyes. Negyeddöntő: Nadal (spanyol, 2. kiemelt)–Nieminen (finn, 22.) 6:3, 6:4, 6:4 Páros. Negyeddöntő: Santoro, Zimonjics (francia, szerb, 6.)–Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 2.) 6:4, 6:4, 6:4 Nők. Páros. Negyeddöntő: Jan Csi, Cseng Csie (kínai, 4.)–Huber, Navratilova (dél-afrikai, amerikai, 7.) 4:6, 6:4, 6:0; Fedak, Perebijnisz (ukrán)–Grönefeld, Shaughnessy (német, amerikai, 5.) 6:7, 6:4, 6:4; Ruano Pascual, Suárez (spanyol, argentin)–Daniilidu, Medina-Garrigues (görög, spanyol, 10.) 6:7, 6:3, 9:7 Vegyes páros. Nyolcaddöntő: Paes, Stosur (indiai, ausztrál, 4.)–Prieto, Pennetta (argentin, olasz) 6:3, 6:2; Nestor, Lihovceva (kanadai, orosz, 5.)–Vizner, Mirza (cseh, indiai) 6:3, 5:7, 6:2; B. Bryan, V. Williams (amerikai)–Perry, Stubbs (ausztrál, 6.) 7:6, 6:3; Zimonjics, Srebotnik (szerb, szlovén, 7.)–Damm, Peschke (cseh, 10.) 7:6, 6:7, 6:4; Ram, Zvonarjova (izraeli, orosz, 9.)–Knowles, Navratilova (bahamai, amerikai, 8.) 7:5, 6:1 Negyeddöntő: Mirnij, Cseng Csie (fehérorosz, kínai, 2.)–Nestor, Lihovceva 6:2, 6:3; Ram, Zvonarjova–Cermak, Grönefeld (cseh, német, 16.) 6:3, 6:4; B. Bryan, V. Williams –Paes, Stosur 7:6, 6:3

A nap mérkőzése

Amélie Mauresmo (francia, 1.)–Marija Sarapova (orosz, 4.) 6:3, 3:6, 6:2
1. adogatások (%-ban)6070
Ászok76
Kettős hibák75
Ki nem kényszerített hibák1540
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7156
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)3542
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)171166
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)145143
Legerősebb adogatás (km/óra)190180
Direkt pontok (adogatásból is)2439
Sikeres brékpontok6/184/8
Pontok/kísérletek a hálónál17/3322/38
Megnyert pontok9991
Mérkőzésidő (perc)123 (33+47+53)
---- & ---- E
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik