Amélie Mauresmónak és Justine Henin-Hardenne-nek volt elszámolnivalója egymással. A francia lány két esztendeje, az athéni olimpia döntőjében, míg belga ellenfele ez év elején, a melbourne-i fináléban maradt alul vetélytársával szemben. Most Mauresmo diadalmaskodott, ám nagy bánata, hogy francia létére a Roland Garroson nem sikerült az idén nyernie.
epa
Amélie Mauresmo boldogsága felhôtlen, hiszen belga ellenfelét ezúttal ô, és nem a sérülés gyôzte le
epa
Amélie Mauresmo boldogsága felhôtlen, hiszen belga ellenfelét ezúttal ô, és nem a sérülés gyôzte le
Amélie Mauresmónak, úgy tűnik, csak Franciaországban, a Roland Garroson nem megy, Wimbledonban megnyerte pályafutása első itteni döntőjét, Justine Henin-Hardenne viszont a másodikat bukta el. Először, 2001-ben Venus Williams, most pedig a francia foszlatta szét a győzelmi álmait. A két játékos az idén már másodszor találkozott Grand Slam-döntőben. Ausztráliában, az év első GS-tornájának fináléjáról egyikőjük sem őriz szép emlékeket. A francia megszerezte ugyan a győzelmet „kenguruföldön”, örömébe azonban némi üröm vegyült, hiszen a belga feladta a döntőt, Mauresmo boldogsága tehát nem lehetett felhőtlen.
Wimbledonban sem örülhetett, legalábbis az első játszmában, ugyanis Justine Henin-Hardenne brékkel kezdett, innentől kezdve pedig már nem volt kétséges, melyikük nyeri meg a szettet. Mauresmo ekkor csapnivalóan játszott. Egyes szakértők szerint a világelső mentális problémákkal küszködik, ezzel magyarázzák, hogy sokszor szinte odaajándékozza az első játszmát riválisának. A szombati döntőben is későn ébredt, a folytatásban viszont mintha kicserélték volna. Sokkal energikusabban, lendületesebben játszott, rendre fölment a hálóhoz, Henin-Hardenne-nek szemlátomást arra ment el minden energiája, hogy ne olyan simán bukja el a játszmát, mint amilyen könnyen az elsőt megnyerte. S bár visszabrékelt, Mauresmo már nem engedte ki a kezéből a mérkőzést.
A világranglista vezetője tehát idei második Grand Slam-sikerének örülhetett, ráadásul Wimbledonban nyerni különös presztízst jelent (2000 óta a Williams nővéreken kívül csak Marija Sarapovának termett babér a szentélyben, Mauresmo az orosz lányt az elődöntőben búcsúztatta, a Henin-Hardenne elleni mérlegét pedig ezzel a győzelemmel 5–5-re alakította).
Bejött, amit vártam! „Mauresmo döntőbeli győzelme azon múlott, hogy a franciának sikerül-e legyőznie önmagát. Elvégre többször megtorpant már egy lépéssel a siker előtt. Henin-Hardenne óriási iramban kezdett, de az volt az érzésem, ha Mauresmo képes lesz megismételni a Sarapova elleni játékát, le tudja győzni a riválisát. Kezdetben hiába volt fölényben a belga teniszező, az első szett után fordult a kocka. Henin-Hardenne nem bírta a hatalmas iramot.” NS-bennfentes: Temesvári Andrea, Roland Garros-bajnok ---- Annak ellenére, hogy a ranglista első és második helyezettje játssza a wimbledoni férfi egyes fináléját, és hogy négy hónap alatt négyszer bizonyult jobbnak a második az elsőnél, szenzáció lenne, ha ötödször is ő győzne. Meglehetősen ellentmondásos helyzet, de ez az igazság. Egy újabb legendás rivalizálás van kialakulóban? Roger Federer szerint addig nem lehet erről beszélni, amíg rendre kikap Rafael Nadaltól. A spanyol pedig úgy gondolja, akkora előnnyel vezet a ranglistán a svájci, hogy ez még nem valódi versenyfutás. A kölcsönös tiszteletkörök ellenére az biztos, hogy a mind gyakrabban a valaha élt legjobb teniszezőnek titulált Federer és a négy évvel fiatalabb, balkezes salakkirály állva hagyta a mezőnyt.
Az idei a 120. füves pályás bajnokság, de több mint 50 éve nem volt példa arra, hogy a Roland Garros két döntőse mérkőzzön meg az All England Club fináléjában – akkor, 1952-ben Frank Sedgman Wimbledonban visszavágott a párizsi vereségért Jaroslav Drobnynak. Azt sem szabad elfelejteni, hogy Federer az idei Australian Open bajnoka, Nadal pedig a Roland Garroson maradt veretlen, ez a szereposztás szintén újdonság a wimbledoni döntőben az open-éra kezdete (1968) óta.
Ha a mallorcai nyerni tudott Dubaiban, Monte-Carlóban, Rómában és Párizsban Federer ellen, akkor miért annyira elképzelhetetlen a vasárnapi sikere? Elintézhetnénk a választ annyival, hogy ezúttal füvön mérkőznek. Kicsit bővebben: a 24 éves címvédő 47 meccs óta veretlen a gyepen, játszmavesztés nélkül jutott el a döntőig (ez legutóbb Björn Borgnak és Ilie Nastasénak sikerült 1976-ban), ellenfele pedig összesen hat mérkőzést játszott, hármat nyert füvön – az idei szezon kezdetéig. Mondhatnánk, az is csoda, hogy Nadal bekerült a döntőbe. A második fordulóban a selejtezőből érkező Robert Kendrick 7:6, 6:3-ra vezetett ellene, de a 3 óra 46 perces csata komoly fordulatot jelentett a spanyol „füves-könyvében”. Nadal azóta, hogy a második szett második játékában elvesztette a szervajátékát, sorozatban nyolcvan adogató játékot nyert, tehát Agassi, Labadze, Nieminen és Bagdatisz sem tudta lebrékelni. Ha valamiben, akkor ebben bízhat a döntő előtt.
A svájci trónja egyelőre nincs veszélyben (hétfőtől, a döntő eredményétől függetlenül 128. hetét kezdi a ranglista élén), de ha szenzációval zárul a wimbledoni bajnokság, akkor Nadal egyrészt Borg nyomdokába lép – a legendás svéd nyert legutóbb (1980) a Roland Garros után Wimbledonban is –, másrészt megközelíti Federert a pontversenyben. Kezdődhet az igazi rivalizálás. Siklós Erik (Magyar Rádió) ---- ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (18 680 466 dollár, fű). Férfiak. Páros. Döntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Santoro, Zimonjics (francia, szerb, 6.) 6:3, 4:6, 6:4, 6:2 Vegyes páros. Döntő: Ram, Zvonarjova (izraeli, orosz, 9.)–B. Bryan, V. Williams (amerikai) 6:3, 6:2 ALLIANZ-KUPA, FÉRFI SZUPERLIGA, MAGYAR CSAPATBAJNOKSÁG Elődöntő: Hód TC–Tordas-Újbuda 5:1 (Pospisil–Heide 7:6, 6:1; Bardóczky–Pákai 6:2, 6:2; Jancsó–Szathmáry 6:2, 4:6, 2:6; Both–Krocskó 6:2, 6:1; Sávolt–Horváth I. 6:4, 6:2; Nagy V.–Kiss Z. 6:1, 6:2) IDOM Team 2000 TSE–MIVAS SE 3:6 (Balázs–Moraru 3:6, 4:6; Lukács–Kiss S. 2:6, 1:6; Kellner–Kisgyörgy 3:6, 7:5, 3:6; Balázs–Tatár 6:3, 6:3; Major–Ott 3:6, 6:7; Nagy Z.–Szépvölgyi 6:4, 6:1; Balázs Gy., Gödry–Moraru, Kisgyörgy 1:6, 3:6; Nagy Z., Balázs A.–Kiss S., Tatár 7:6, 2:1, fa; Kellner, Major–Noszály, Fonó 4:6, 3:6) MKB BANK-KUPA, NŐI SZUPERLIGA, MAGYAR CSAPATBAJNOKSÁG Elődöntő: Bp. Spartacus–MTK-Újbuda 5:2 (Czink–Nagy K. 3:6, 6:4, 1:6; Sromova–Blahotova 6:3, 6:3; Borsányi–Argyelán 6:1, 6:2; Pócza–Fodor 4:6, 6:4, 6:0; Habler–Somogyi 6:7, 0:6; Földényi–Csordás 6:4, 6:2; Czink, Sromova–Nagy, Blahotova 6:4, 3:2-nél félbeszakadt; Borsányi, Földényi–Somogyi, Fodor 6:2, 6:3; Kolczonay, Pócza–Csordás, Argyelán 2:6, 3:2-nél félbeszakadt). Pécs 2000 TC-Székesfehérvár ’97 TC–SVSE-GYSEV 6:3 (Gubacsi–Dorn 6:2, 6:0; Marosi–Babos 7:6, 6:1; Rédecsi–Csontos 6:1, 6:4; Berecz–Jani 6:2, 6:4; Ferenczi–Sűlyös 0:6, 5:7; Tavares–Babos 1:6, 6:2, 2:6; Berecz, Gubacsi–Dorn, Krivacevic 6:3, 6:0; Marosi, Tavares–Csontos, Jani 7:5, 6:4; Ferenczi, Rédecsi–Babos T., Babos Zs. 4:6, 3:6)