A férfi párbajtőrcsapat arannyal tett pontot a magyarok izmiri szereplésének végére. Sőt: talán pontosabb, ha felkiáltójelről írunk, hiszen a mieink minden ellenfelüket lelépték – a döntőben tizennégy tussal verték meg Lengyelországot!
Kovács Iván duplázott: az egyéni után a csapat tagjaként is aranyat nyert
Kovács Iván duplázott: az egyéni után a csapat tagjaként is aranyat nyert
Húsz tus. Ekkora különbséggel verte meg a Kovács Iván, Boczkó Gábor, Imre Géza, Fekete Attila alkotta férfi párbajtőrcsapatunk az egyébként nem rossz erőkből álló fehéroroszokat a nyolcaddöntőben, jelezve, hogy Kovács Iván arany- és a női csapat ezüstérme után ebben a számban is jó esély van a magyar éremre. A folytatás is hasonló volt, a négybe kerülésért az ukránokat hat találattal győzték le a fiúk, s még azt is megengedhették maguknak, hogy a záró körben hét tust elajándékozzanak.
Az elődöntőben Oroszország volt az ellenfél. Pontosabban csak „lett volna”, mert ekkorra kezdett világossá válni, hogy a magyarokat csak a magyarok verhetik meg ezen a napon. Az Oroszország elleni „sétagaloppot” jól jellemezte, hogy a mezőny egyik legnagyobb nevű vívóját, az egyéni olimpiai, világ- és Európa-bajnok Pavel Kolobkovot az első asszóban Boczkó három, az utolsóban pedig Kovács öt tussal győzte le.
A már finalista magyarok vidáman kacsingattak a másik ág felé, hiszen odaát a lengyelek Svájcot és Olaszországot is eltakarították az útból. A döntő a csapat- és az egyéni ranglisták alapján is magyar aranyat ígért, hiszen a lengyelek mindkét elszámolásban mögöttünk voltak. A legjobb lengyel, a tavalyi zalaegerszegi Európa-bajnok Tomasz Motyka is csak egyetlen győzelmet tudott aratni, éppen az utolsó asszóban a friss kontinensbajnok Kovács Iván ellen, aki már régen örült ennyire vereségnek. A szórakozott közbeszurkálások és a kétségbeesetten rohamozó Motyka ellen bevitt látványos tus utáni kézfogás a 45:31-es győzelmet és az Eb-címet szentesítette.
„Nem szeretek veszíteni. Ezt igyekszem átadni a fiúknak, akik előtt le a kalappal. Ilyen taktikai fegyelemmel és elszántsággal régen nem találkoztam. A mi águnk volt a nehezebb, az ukránok és az oroszok is rettegett ellenfelek, és nem is volt ellenük könnyű, bár a számok nem ezt mutatták” – mondta Kulcsár Győző szakági szövetségi kapitány.
A női tőrcsapat a nyolcaddöntőben még Knapek Edina nélkül, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Újlaky Virginie összeállításban példátlan, harminctalálatos különbséggel verte meg a törököket. A bemelegítő győzelem után a negyeddöntőben a francia hölgyek ellen viszont minden találatért késhegyig meg kellett harcolniuk a mieinknek. A két csapat fej fej mellett haladt, az utolsó három asszót döntetlen állásnál kezdték. Ekkor azonban Adeline Wuilleme-től Knapek Edina kikapott 5:0-ra, és ezt a hátrányt záró embereink, Mohamed Aida és Varga Gabriella már nem tudták ledolgozni. A vereség miatt szomorkodó lányoknak maradt az ötödik hely reménye, aztán az sem, mert az olaszokkal nem tudtak mit kezdeni. Az utolsó, hollandok elleni mérkőzésen csapatunk magabiztosan szerezte meg a hetedik helyet, bár ez aligha vigasztalta a jobb szereplésre hivatott tőrözőinket.
EURÓPA-BAJNOKSÁG, IZMIR Férfi párbajtőrcsapat, a magyarok eredményei. Nyolcaddöntő: Magyarország–Fehérország 45:25. Negyeddöntő: Magyarország–Ukrajna 44:38. Elődöntő: Magyarország–Oroszország 35:27. Döntő: Magyarország–Lengyelország 45:31. Európa-bajnok: 1. Magyarország (Kovács Iván, Imre Géza, Boczkó Gábor, Fekete Attila), 2. Lengyelország, 3. Olaszország. Női tőrcsapat, a magyarok eredményei. Nyolcaddöntő: Magyarország–Törökország 45:10. Negyeddöntő: Magyarország–Franciaország 29–33. 5-8. helyért: Magyarország–Olaszország 39–45. 7. helyért: Magyarország–Hollandia 43–35. Európa-bajnok: 1. Oroszország, 2. Románia, 3. Lengyelország,..., 7. Magyarország (Mohamed Aida, Varga Gabriella, Knapek Edina, Újlaky Virginie).