Powell folytatta diadalmenetét

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.07.26. 01:06
Asafa Powell nyolcadszor futotta 9.90-en belül a 100 métert

Méltóképpen ünnepelték a gála negyvenedik születésnapját a stockholmi Szuper Grand Prix szervezői. A nyári idény egyik legrangosabb mezőnyét hozták össze a svéd fővárosban, az időjárás pedig északon szokatlan meleggel járult hozzá a jó hangulathoz. A célegyenesben ugyan a hátszél nem volt ideális, így az idény sztárja, Asafa Powell ezúttal „csupán” 9.86 másodperccel nyerte meg a 100 métert. Annak ellenére, hogy az első rajtot visszalőtték, a jamaicai világcsúcstartó remekül startolt, s 0.2 méteres hátszélben biztosan előzte meg az amerikai Tyson Gayt (9.97). Bár világcsúcsot ezúttal nem javított, a korábbi stadionrekordnál egy századmásodperccel jobb eredményt ért el, amiért ezen a versenyen tízezer dollár értékű gyémánt jár. Powell már a második volt, aki kedden az értékes drágakövet átvehette, előtte 400 méteren Jeremy Wariner érdemelte ki. Az amerikai futó ezúttal is több méterrel előzte meg ellenfeleit, 44.02 másodperces kitűnő idővel ért célba, ő mégis bosszankodva csóválta a fejét.

A harmadik gyémántot Meseret Defar kapta. Az etióp futónő remek idővel, 8:24.66 perccel, a világ idei legjobbjával lett első 3000 méteren. A negyedik drágakő a kenyai akadályfutó Paul Koeché (8:00.29) lett, az ötödik a 200 méteren első jamaicai Sherone Simpsoné (22.00), a hatodik az országban maradt, Kajsa Bergqvist vihette haza.

A svédek kedvence pazar hangulatot teremtett azzal, hogy toronymagasan ugrotta a 202 centimétert, s utána világcsúcsmagasságra, 210 centiméterre tetette a lécet. A fedett pályás világrekordot (208) a télen már megszerezte, most pedig a szabadtéri csúcson mutatott be biztató kísérleteket.
A háromszoros olimpiai bajnok gerelyhajító, Jan Zelezny viszont újabb világcsúccsal örvendeztette meg a közönséget. Igaz, nem eddigi legjobbját, a 98.48 métert javította meg, ezúttal 85.08-cal második lett. Ám a júniusban negyvenedik életévét betöltő versenyző veteránként most lépett először pályára, s hírnevéhez híven rekorddal kezdett. A győzelmet ebben a számban az athéni bajnok, a norvég Andreas Thorkildsen 89.78 méterrel szerezte meg, s ezzel ő is kiérdemelte a különdíjat.

Tavaly Jelena Iszinbajeva is gyémánttal távozott Stockholmból, az idén azonban az arany sem lett az övé. A három éven át legyőzhetetlen orosz rúdugró a 462 centiméteres kezdőmagasságát második kísérletével vitte, ennél feljebb nem jutott, s a lengyel Monika Pyrektől kikapott.

A gála utolsó futószámában, férfi 1500 méteren senki sem számított világcsúcsra, mégis ez a volt a nap egyik fő attrakciója. Az 5000 és 10 000 méter világcsúcstartója, Kenenisa Bekele ugyanis először mutatkozott be ezen a távon. Az etióp csodafutó híres a hajrájáról, mégis kérdés volt, hogy gyorsasága mit ér 1500 méteren. Nos, kemény versenyben ugyan, de ő lett az első, 3:33.08 perccel debütált.