Kedd éjjel kizárták a Ferencvárost, a csapat csak az NB II-ben indulhat. Nem meglepő tehát, hogy siralomházhoz hasonlított szerda reggel az FTC Üllői úti székháza. A korábban mosolygós portás magába roskadva ült a székén, s egykedvűen, a kialvatlanságtól elgyötört arccal emelgette percenként a telefont, fogadta a székházba érkezőket. Az alábbiakban végigkövetjük, mi történt ezen a szerdai napon a Ferencvárosnál.
Czagány Balázs
Tepszics Ignác hiába próbálta nyugtatni a szurkolókat, megdobálták
Czagány Balázs
Tepszics Ignác hiába próbálta nyugtatni a szurkolókat, megdobálták
8.00 Kis kerti traktor gurul ki az Üllői úti stadion gazdasági bejáratától. Két munkás meszelővel és vödrökkel felpakolva a székház Könyves Kálmán körút felőli oldalához irányítja a traktort, majd szorgos munkálkodásba kezd. Megpróbálják eltüntetni a vezetőséget mocskoló, szörnyű feliratokat. S mert a mész nem takarja be a festéket, előkerül a csiszolókorong is, amely fülsiketítő zajjal jár. Aztán hatalmas teherautó érkezik az Üllői úti parkolóba, amely rendőrségi kordonokat hoz. A munkások megkezdik a „barikádok” felállítását.
Edzés helyett csöndes beszélgetés
Czagány Balázs
Üllôi út, FTC-pálya, szerda délelôtt ? takarítás közben
8.30 Sorra érkeznek a játékosok, lógó orral, szemlesütve lépik át a székház küszöbét. Megérkezik Gellei Imre is, elegánsan, mint mindig, ám sokat sejtető öltözékben. Fehér ing, sötét nadrág, akár temetésre is mehetett volna a Ferencváros edzője. 9.00 Az öltözőben edzésre készülnek a játékosok, ám Gellei Imre gyakorlás helyett beszédet tart. A mesteredző vázolja a kialakult helyzetet, s közli a játékosokkal a tényt: a csapatot kizárták az élvonalból. Persze ekkorra már mindenki értesült a fejleményekről, mégis: az edző megható szavai után több labdarúgónak könynyes a szeme. Ezután Gellei Imre bejelenti, nem tart edzést. 9.55 Megérkezik Albert Flórián, a magyar futball egyetlen aranylabdása. Szomorúan, alig érthető hangon köszön a személyzetnek, majd – mintegy részvét gyanánt – kezet ráz az öltözőből kilépő Gellei Imrével és Lipcsei Péterrel.
„Az utolsó pillanatig reménykedtem, hogy nem zárják ki a csapatot – mondja Albert Flórián. – Ötvennégy éve vagyok a Ferencvárosnál, s bár például 1953-ban, amikor Kinizsire keresztelték a Ferencvárost, nagy volt a baj, mégis jutott kenyérre, nem úgy mint most, amikor megélhetési gondokkal küszködnek a labdarúgók. Itt a számonkérés ideje. Azok a bűnösök, akik három-négy éven keresztül vezették orruknál fogva a játékosokat, őket terheli leginkább a felelősség. Csodálkozom és csalódott vagyok, hogy egyetlen vezető sem jött el ma reggel, hogy közölje velük, mi történt a Ferencvárossal, miért zárták ki a csapatot.”
11.11 Kissé ziláltan megérkezik Tepszics Ignác sportigazgató, majd néhány perccel később kezet ráz a még az épületben tartózkodó Gellei Imre vezetőedzővel.
Könyves Kálmán körút: félpályás útlezárás
18.00 A délutény viszonylagos eseménytelensége után a klubház körül kétszáz ember gyülekezik. Lipcsei Péter, a Ferencváros csapatkapitánya jelenik meg a tömeg előtt, akit percekig éltetnek. Jó húsz perccel ezután megérkezik a Fradi-tábor kemény magja, akik az út mellett felállított kordont átszakítva a Könyves Kálmán körútra rohannak. Félő, hogy hatalmas botrány alakul ki az utcán, de szerencsére a nagy erőkkel kivonuló rohamrendőrök öt perc után visszaterelik őket. Hosszú percekig feszült hangulat uralkodik. Néhányan a politikusokat, a Ferencváros vezetőit szidják, van, aki sörösüvegekkel dobálózik.
18.30 Az épület előtt Tepszics Ignác, az FTC sportigazgatója jelenik meg. A tömeg őt sem kíméli: megdobálják, pocskondiázzák, mire ijedten visszamenekül a klubházba. Nincs más választása, mert valóban fenyegető hangulat veszi őt körül. Ezután a B-közép egyik vezető alakja tart beszédet a kétségbeesett szurkolók előtt. A Fradi körül kialakult helyzetért a vezetőséget és a mindenkori kormányt hibáztatja: a hallgatóság egyetért minden szavával. Nem sokkal később ismét megjelenik Lipcsei Péter. A Ferencváros játékosa arra biztatja a szurkolókat, hogy fogjanak össze ebben a nehéz helyzetben. A szurkolók megtapsolják. Közben az Üllői úti felüljárón valakik transzparenseket helyeznek el a következő feliratokkal: „Ferencváros mindörökké”, „Megtisztulást!”... 19.00 A tömeg, megunva a demonstrálást a Fradi-székház előtt, a Margitszigetre indul, ahol nem sokkal később kezdődik az úszó Európa-bajnokság megnyitója. Elterjed ugyanis a hír, hogy a ceremónián beszédet mond Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki szintén felelős a történtekért a fradisták szerint. Félő, hogy az utcákon vagy a Margitszigetre érve újabb botrány robban ki, de a hatóság nem enged a pattanásig feszült szurkolókat a megnyitóünnepség közelébe, így ott szerencsére elmarad a botrány.
Az elnök vállalná az NB II-t
A Ferencváros elnöke szerdán délután a Klubrádiónak nyilatkozva elmondta, hogy személyesen már nemigen bízik abban, hogy az NB I-ben indulhat a Ferencváros az idei esztendőben, már nincs idő elérni ezt. A NB II-es indulásról – amely az elnök szerint teljesen új helyzetet szül – csütörtökön születik döntés a klubon belüli egyeztetések után, de Ináncsy úgy látja, hogy a csapat álláspontja egységes, ha nincs más lehetőség, el kell indulni a másodosztályban. Az elnök újra nehezményezte, hogy az utolsó pillanatokban még szinte naponta változott a helyzet, indulhat-e a Fradi vagy sem, s hozzátette, a licencbizottság minden felszólításának eleget tettek, végig bíztak a pozitív határozatban, ráadásul aligha a Ferencváros az egyedüli egyesület, amelynek a licenckérelmében kifogásolnivalót lehet találni.