Pénteken rajtol a Bundesliga 44. idénye, s ezúttal a német labdarúgás eleddig kevésbé ismert hátterére fókuszálunk. Magyarországról csak irigykedve figyelhetjük, hogy Németországban milyen sikeres gazdasági ágazattá nőtte ki magát a szórakoztatás ezen válfaja. Hitték volna, hogy még fél évszázada sem létezik a Bundesliga? Íme, a német bajnokság története – röviden.
MTI
A Bayern a hetvenes években az európai porondon is uralkodó volt: a virágcsokor mögül a kôkemény bekk, Hans-Georg Schwarzenbeck a salátástálat, míg mellette a bajuszos csatárzseni, Gerd Müller a BEK-trófeát mutatja fel az ünneplô szurkolóknak
MTI
A Bayern a hetvenes években az európai porondon is uralkodó volt: a virágcsokor mögül a kôkemény bekk, Hans-Georg Schwarzenbeck a salátástálat, míg mellette a bajuszos csatárzseni, Gerd Müller a BEK-trófeát mutatja fel az ünneplô szurkolóknak
1900. január 28-án nyolcvanhat futballklub képviselője összeült egy lipcsei vendéglőben, és megalapították a Német Labdarúgó-szövetséget, amely 1904-ben nyolcadikként a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) tagja lett, a futball pedig elterjedt az országban.
A második világháború után feloszlott a DFB, ám 1949-ben újból létrehozták, és mára 26 ezer egyesülettel, illetve több mint hatmillió tagjával a világ egyik legnagyobb labdarúgó-szövetsége, miközben a sportág az élet részévé vált az országban. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a nekünk fájdalmas emlékű 1954-es vb-döntő, amikor a németek először hódították el a világbajnoki címet. A berni csoda – ahogyan a vesztett állásból, esélytelenként megnyert emlékezetes finálét a németek máig nevezik – felrázta a világháború elvesztése utáni apátiában lévő társadalmat.
Zsúfolt lelátók előtt játszanak
Bár szakmailag az angol, az olasz és a spanyol bajnokság is erősebb a Bundesligánál, a gazdasági stabilitást tekintve a német liga a Premier League után következik a sorban.
A 2005–2006-os idény 306 mérkőzését összesen 12.48 millió néző látta, ez 40 775-ös átlagnézőszámot jelent, amely nyolc százalékkal magasabb az előző szezonénál. A helyszíni nézők számát tekintve így a legnézettebb nemzeti futballbajnokság a Bundesliga. Érdekesség, hogy ezzel a világ összes profi csapatbajnoksága közül is az előkelő második helyezést mondhatja magának, ennél nagyobb helyszíni nézettséggel csak a tojáslabdás észak-amerikai futball-liga (NFL) büszkélkedhet.
A külföldi tv-jogok kereskedelmét tekintve már nem ilyen fényes a helyzet, a Bundesliga csak a negyedik legértékesebb bajnokság. Tisztán látszik, hogy igazi érdeklődés a német bajnokik iránt a határokon belül tapasztalható, ezt a tendenciát pedig minden bizonnyal erősíti majd a remekül sikerült világbajnokság is.
A diadal hatására lassan visszatért az életkedv, és ezzel magyarázható – ha nem is közvetlenül, de közvetett módon mindenképpen – a gazdasági csoda: Németország talpra állása, megerősödése és újbóli felemelkedése.
Minden stimmelt tehát, csak valahogy a bajnokság megszervezése nem ment úgy, ahogy azt többen is szerették volna. A hatvanas évekig a német területekre mindig is jellemző decentralizáció következményeként (nem is beszélve immár Kelet és Nyugat szétszakításáról) regionális, illetve területi bajnokságok zajlottak csupán, amelyek legjobbjai aztán a nyugati zónában a sorozat végén összemérték erejüket.
Egészen 1962-ig nem is változott a helyzet, holott az NDK-ban ekkor már országos bajnokság, amolyan „Oberliga” létezett. A haladéktalan változtatás apropója az NSZK-ban az volt, hogy az említett évben a német válogatott a chilei világbajnokságon kiesett a negyeddöntőben.
Megalakul a Bundesliga – a Bayern nélkül
Hermann Neuberger akkori DFB-elnök úgy vélte, csak akkor tudnak lépést tartani a labdarúgás élvonalával, ha létrehoznak egy legmagasabb osztályt, amelyben a játékosok jobban fejlődhetnek. 1962-ben megalkották a ligarendszert, az egységes bajnokság pedig 1963. augusztus 24-én rajtolt, először 16 csapattal. Érdekes, hogy a liga mai napig legeredményesebb klubja, a Bayern ekkor még nem lett tagja a mezőnynek.
A hatvanas évek végén a liga létszámát felemelték tizennyolcra. 1965-ben feljutott a Borussia Mönchengladbach és a Bayern München, két olyan csapat, amely hamarosan meghatározó tagja lett a Bundesligának.
A hetvenes években a bundamérkőzések miatti botrányok következtében csökkent a nézőszám (az eseményeknek sajnos magyar érintettje is volt, Varga Zoltánt, a Hertha BSC játékosát ekkor el is tiltották), a szurkolókat pedig még a nyolcvanas években is nehéz volt visszacsábítani a lelátókra. Ennek oka, hogy több német sztár is külföldre igazolt, míg a stadionokban eluralkodott a huliganizmus. Ekkortájt Boris Becker, illetve Steffi Graf sikerei inkább a tenisz felé terelték az emberek figyelmét.
A kilencvenes években az újraegyesítéssel a keletnémet ligarendszert hozzáillesztették a nyugatihoz, így csatlakozhatott a Hansa Rostock és a Dynamo Dresden is a legjobbakhoz – a létszám pedig húszra duzzadt, de csak rövid ideig. A nézők kezdtek visszatérni a stadionokba, ebben óriási szerepe volt a válogatott remeklésének is.
A hanyatlás időszaka, botrányos ügyek
Az ezredfordulón lassú minőségromlás volt érzékelhető a Bundesligában. Az UEFA aktuális értékeléseiben a liga folyamatosan rontott helyezésén és megítélésén. A kétezres évek elején egy szinten emlegették a portugál és holland pontvadászatot a némettel. Nem javított a helyzeten Robert Hoyzer játékvezető sem, aki több másodosztályú, regionális és kupamérkőzés eredményét is tudatosan befolyásolta.
A nézőket azonban, úgy tűnik, már semmi sem tarthatja távol: az elmúlt esztendőkben folyamatosan emelkedett a nézőszám, a futball visszanyerte társadalmi rangját, ismét a legnépszerűbb sport Németországban. Nem mellékesen busásan megtérülő vállalkozás is, és nem nehéz kitalálni, hogy a világbajnokság csak megerősítette a labdarúgás pozícióit. Több tízezer a bérletesek száma minden klubnál, a legnépszerűbb csapat, a Bayern tavaly azzal dicsekedhetett, hogy minden (idegenbeli és hazai) meccsén telt ház volt.
Nekünk pedig csak az irigykedés marad – pedig olyan egyszerűnek tűnik minden: minőségi futballisták, jól szervezett bajnokság, valamint a játék népszerűsítése elegendő ahhoz, hogy a sportág felemelkedjen. ---- M ---- &