A világbajnokság után ismét a klubokra érdemes figyelni. Sorozatunkban az öt nagy bajnokság potenciális hőseire fókuszálunk, olyan ászokra, akik újoncok – legalábbis a világ legnagyobb csapataiban. Ezúttal a Milánóból Londonba költöző aranylabdás Andrij Sevcsenkóval ismerkedünk meg közelebbről.
Ugye, most még milyen furcsa? Andrij Sevcsenko a megszokott piros-fekete mezét kékre cserélte
Ugye, most még milyen furcsa? Andrij Sevcsenko a megszokott piros-fekete mezét kékre cserélte
Ahhoz képest, hogy manapság minden megtett lépését pontosan dokumentálják, Andrij Sevcsenko első éveit legendák sora szegélyezi. Mennyivel izgalmasabbnak hatna az a sok helyütt terjesztett mese, hogy mai főszereplőnk az egykor a szovjet hadseregben szolgáló papa potsdami állomásozása idején jött világra 1976-ban, mint az a tény, hogy egy ukrán városka, Jahotin a szülőhely. Ugyancsak a „harcias” vonalat képviseli az a verzió, hogy ifjabb Sevcsenko bokszolgatott kiskorában, ám átlagos paraméterei miatt eltanácsolták a ringből, mi több, egy kijevi sportiskola felvételijén is megbukott a cselezésteszten – és akkor az ismert magyar legendát, a sikertelen akasztói próbajátékot még nem is említettük…
Andrij Sevcsenko
Teljes neve: Andrij Mikolajovics Sevcsenko Született: 1976. 09. 29., Jahotin Magassága/testsúlya: 183 cm/72 kg Nemzetisége: ukrán Posztja: csatár Klubjai: Dinamo Kijev (1994–99), Milan (1999–2006), Chelsea (2006–) Válogatottság/gólok: 64/29 Sikerei: Bajnokok Ligája-győztes (2003), európai Szuperkupa-győztes (2003), 5x ukrán bajnok (1995, 1996, 1997, 1998, 1999), olasz bajnok (2004), 3x Ukrán Kupa-győztes (1996, 1998, 1999), Olasz Kupa-győztes (2003), olasz Szuperkupa-győztes (2004), aranylabdás (2004), a Bajnokok Ligája gólkirálya (1999), ukrán gólkirály (1999), olasz gólkirály (2000, 2004), az év csapatának tagja a Serie A-ban (2000, 2004), az év sportolója Ukrajnában (1999, 2000), az év labdarúgója Ukrajnában (1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005)
A csernobili katasztrófa miatt volt edzésszünet
Egy szó, mint száz, rögös út vezetett a Dinamo Kijev utánpótláscsapataihoz, de a csiszolatlan gyémántot egy iskolai rendezvényen kiszúró Alekszander Spakov azzal puhította a labdarúgást haszontalan időtöltésnek vélő szülőket, hogy a Dinamo edzései igencsak hasonlítanak a kiképzésre, azaz felesleges az ellenállás, a fiú megerősödik majd a nagyvárosban. 1986 tavaszán három hónapra fel kellett függeszteni a tréningeket, mert a csernobili katasztrófa nyomán sokakkal egyetemben a Sevcsenko famíliát is a Krím félszigetre költöztették, megkímélendő a káros hatásoktól. A kontinens másik végében aztán már akadtak kellemesebb pillanatok is: habár papíron védekező poszton játszott, Andrij Sevcsenko gólkirály lett a walesi Ian Rush-kupán. Egy pár focicsuka lett a jutalma, amelyet maga a liverpooli ikon adott át neki. Az 1990-es esztendőbe ezenkívül belefért még egy milánói kiruccanás is a San Siro megtekintésével együtt.
Csodás mesterhármas a legendás Camp Nouban
Ezután gyorsan következtek a további események: remek meccsek a Dinamo kettőben, az ifiválogatottban, az élvonalbeli debütálás, a Bajnokok Ligája, az első gól a felnőttek között, majd az elitligában is, zárásként pedig a nagyválogatott. A személyes sikerekkel azonban nem álltak arányban a Dinamo eredményei, ezért a klub kénytelen volt újra Valerij Lobanovszkij kezébe adni a társulatot, ami bölcs húzásnak bizonyult. A veterán mester gyorsan rendezte a sorokat: a Barcelonát például oda-vissza megverték az ukránok – főhősünk szűk félidő alatt mesterhármasig jutott a Camp Nouban. Közben otthon egyhuzamban ötször lett bajnok, ennek megfelelően a piaci ára lendületesen kúszott felfelé – végül a Milan nyerte meg a licitet, hét évvel ezelőtt 25 millió dollárt letéve az asztalra. A piros-feketék akkori rekordigazolása nem várt sokáig a törlesztés megkezdésével, a szezonnyitón rögvest gólt lőtt, míg folytatásként első olaszországi idényében gólkirály lett. 2002 környékén azonban sokáig nyűglődött térdsérülésével, s közben a Rui Costa, Rivaldo, Filippo Inzaghi trió tökéletesen dolgozott elöl, azaz úgy tűnt, felépülése után nem lesz újra kezdő. Az lett.
Igazi bajnok a bajnokoknál
José Mourinho monológja a következőképpen hangzott Andrij Sevcsenko bemutatóján: „Ma az álom valósággá vált. Andrij mindig is az első számú kiszemeltem volt, mióta a Chelsea-hez jöttem. A Milan nagy klub, óriási klub, de az, hogy a Chelsea-ért hajlandó volt elhagyni, mutatja, hol tartunk. Andrij igazi bajnok, aki csupa bajnokból álló csapathoz csatlakozik.”
Sőt a 2003-as Bajnokok Ligája-fináléban ő helyezte a bal alsóba a szétlövés utolsó tizenegyesét, amivel a Milan elnyerte a nagy fülű trófeát, ez pedig jó időre bőséges muníciót szolgáltatott számára: győztes gól az európai Szuperkupa-döntőn, újabb gólkirályi cím a scudettóval megspékelve, mesterhármas az olasz Szuperkupa-döntőn – bónuszként Aranylabda 2004 végén. Az esztendő nyarán azonban még kedvenc hobbija színhelyén, a golfpályán volt jelenése, mert oda szervezte az esküvőjét. Az inaktív amerikai modell, Kristen Pazik október végén adott életet fiuknak, s az NBA-legenda után Jordan lett a trónörökös neve, keresztapja pedig a Milan tulajdonosa, Silvio Berlusconi. Sev a szülőszobából rohant Genovába, hogy góljával győzelemhez segítse csapatát. A nagy idillbe tökéletesen illeszkedett, hogy Sevcsenko végre a válogatottal is alakított: egy évvel később Ukrajna először jutott ki a világbajnokságra.
Ezzel párhuzamosan makacsul tartotta magát a pletyka, mely szerint Roman Abramovics kivásárolja a csatárt, hogy a Chelsea-hez vigye. Két nyáron át ez nem sikerült, harmadszorra igen. Az oroszt segítette Sev amerikai felesége is, aki olyan helyet keresett a kontinensen, ahol anyanyelvén beszélhet, ráadásul Jordan is angolul mondta ki első szavait, mindennek tetejébe Abramovics és Sevcsenko civilben barátok. Ez a sok indok már elég volt ahhoz, hogy Seva a Roma elleni záró bajnokit a könnyező szurkolók között megtekintve búcsúzzon el Milánótól – a milliárdos 31 millió fontot (12.4 milliárd forint) fizetett érte Silvio Berlusconinak, ami brit átigazolási rekord.
Londonban természetesen tárt karokkal várták, José Mourinho a kedvéért még az egycsatáros, két szélsős taktikát is hajlandó eldobni. Andrij Sevcsenkónak az angolokkal közös és deklarált célja a Bajnokok Ligája megnyerése – és minden más elhódítható trófea megszerzése.