Asafa Powell: megint 9.77

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.08.19. 00:15
Asafa Powell immár háromszorosan a leggyorsabb. A jamaicai vágtázó Zürichben, az idei negyedik Golden League-viadalon 100 méteren ismét beállította a 9.77 másodperces világrekordot.
Asafa Powell (jobbra) maga sem számított a remek eredményre
Reuters
Reuters

Először tavaly június 14-én Athénban érte el ezt az eredményt, másodszor az idén június 11-én Gatesheadban futott ennyit, s péntek este megismételte ugyanezt. Pedig a verseny előtt azt mondta, az évad végéhez közeledve már nem vár magától újabb rekordot.
„Gateshead után azt hittem, hamarosan 9.7-et futok – mondta a verseny előtt Powell. – Csakhogy egyre fáradtabb vagyok, kilenc tíz másodpercen belüli futás ugyanabban az évben megteszi a magáét. Ennek ellenére, ha sikerül a melegítésem, és elkapom a rajtot, jól is futhatok. A kedvencem az ötös pálya, minden kiemelkedő eredményemet ezen futottam, remélem, most is azt kapom.”

Megkapta, sőt a rajtot is elkapta – ennyi kellett a csúcsbeállításhoz. Ez volt a 24. világcsúcs a híres zürichi stadionban, a Letzigrundon, amelytől ezen az estén búcsúzott a világ legszínvonalasabb egynapos versenye. Szombaton ugyanis lebontják az építményt, hogy korszerűbbet építsenek a helyén, s 2007. szeptember 7-én már itt rendezzék meg az eseményt. Ez volt az oka, hogy ezen a napon nemcsak a pályán léptek fel világsztárok, a lelátón is hírességek, egykori nagy atléták foglaltak helyet, s figyelték, miként küzdenek a fiatalok a pontokért, s a Golden League-sorozat fődíjáért, az egymillió dollárért.

Négyen érkeztek úgy Zürichbe, hogy versenyben voltak még a jackpot mindkét részéért, közülük elsőként Tirunesh Dibaba valósította meg az elképzelését. Az etióp futónő 5000 méteren 14:45.73 másodperccel végzett az élen. Másodikként Powell diadalmaskodott a sorozatban negyedszer, majd a négyszázas Sanya Richards következett (50.18). Jeremy Wariner – ugyancsak 400-on – lapzártánk után lépett fel.

A férfi akadályfutás az idén nem Golden League-szám, így Szaif Szaid Sahin a pontokért nem versenyezhetett, de ő is megpróbálkozott a világcsúcsjavítással. A katari futó saját 7:53.63 perces rekordját szerette volna megdönteni, ám megfelelő nyúl nélkül ez nagyon nehéz. Sahin ezúttal gyorsabb volt, mint az irammenő, megelőzte segítőjét, s óriási előnynyel egyedül futotta a második 1500 métert. Remek idővel, 7:56.54 perccel lett első, mégis csalódottan távozott. Női magasugrásban Venelina Veneva remekelt, a bolgár a világ idei legjobbjával, 204 centiméterrel győzött. ---- E ---- &