Powell, Wariner: megérte futni

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.09.04. 00:50
Hatan érkeztek úgy Berlinbe a Golden League-viadal utolsó állomására, hogy esélyük van részesedni a fődíjból, s mindannyian kaptak is az egymillió dollárból. Csak Tirunesh Dibaba álmai nem teljesültek, ő a vártnál kevesebbet keresett. Asafa Powell, Jeremy Wariner és Irving Saladino mind a hat versenyen győzött.
Asafa Powell (középen) az idén tizenegyedszer futott megengedett hátszéllel tíz másodpercen belül

Hat jackpotvárományosból öten elérték céljukat vasárnap Berlinben az idei utolsó Golden League-viadalon. Négyen – Sanya Richards, Tirunesh Dibaba, Asafa Powell és Jeremy Wariner – győztek a sorozat mind az öt előző állomásán a saját számukban, ketten – Kenenisa Bekele és Irving Saladino – pedig négyszer diadalmaskodtak. A Golden League-sorozat díjazása szerint a mind a hat alkalommal győző versenyzők az egymillió dolláros jackpot felén osztoznak, a fődíj másik ötszázezer dollárjából pedig azokkal együtt részesednek, akik „csupán” öt alkalommal állhatnak a dobogó legfelső fokára.

Egyedül az etióp ötezresnek, Tirunesh Dibabának nem sikerült valóra váltania a tervét. Igaz, a húszéves futó az eddigi versenyeken is nagy csatát vívott honfitársával, Meseret Defarral, éppen ezért sokan úgy vélték, a négyesből ő vérezhet el a legkönynyebben.

„Az ilyen felvetésekkel nem foglalkozom, s azt a feltételezést is visszautasítom, hogy megpróbálunk megegyezni, és utóbb osztozni a megnyert díjon – mondta ennek hallatán Dibaba. – A versenyen mindketten győzni akarunk. Tizenegy és fél körön át mindig csak figyeljük egymást, az utolsó négyszáz méteren dől el, hogy melyikünk nyer.”

Berlinben ennél is kevesebb, az utolsó száz méter döntött. Igaz, a hajrá ezúttal is a csöngetéskor kezdődött, de a célegyenesbe már fej fej mellett fordult a két futó. S hogy egyezkedésről valóban nem esett szó, azt jelzi: a küzdelem Defar javára dőlt el. Dibaba ezáltal 125 ezer dollárt veszített. A második ötszázezer dollárból persze továbbra is részesedhetett, így az egyes helyezésekért járó díjakon felül 83 333 dollárt vehet fel. Ehhez már csak annyit kell megtennie, hogy rajtol a hét végi stuttgarti világdöntőn, ahol a győztes nyereménye külön 30 ezer dollár. Dibaba egyébként a Golden League-viadalokon az egyes helyezéseiért összesen 92 ezer dollárt kapott, így a vereség ellenére sincs miért szomorkodnia.

A 100 méter világcsúcstartója, Asafa Powell ezúttal remekül rajtolt, csakhogy a futókat ellenszél hátráltatta. A jamaicai vágtázó ennek ellenére 9.86 másodperccel ért célba. Az idén 11. alkalommal futotta megengedett hátszéllel 10 másodpercen belül a 100 métert, erre korábban senki sem volt képes. A sorban őt követő Maurice Greene egy idényben „csupán” kilencszer teljesítette ezt. Powellnek mindazonáltal még van tennivalója, ha be akarja fogni az amerikait, Greene ugyanis pályafutása során öszszesen 52-szer, míg Powell eddig 24-szer tette ugyanezt. Igaz, a jamaicai még csupán 24 éves lesz. Ő egyébként a Golden League-versenyeken az egyes győzelmekért 16 ezer dollárt kapott, így a jackpottal együtt összesen 346 ezer dollárt gyűjtött. Ugyanekkora összeg üti az ismét biztosan első négyszázas, Jeremy Wariner markát, aki csak azt sajnálja, hogy nem 44 másodpercen belüli idővel lett első Berlinben.
Sanya Richards ugyancsak hatszor lett első női 400 méteren, de ez a szám nem úgynevezett „prémium” szám, csupán „classic”, ezért ő a győzelmeiért egyenként 8000 dollárt kapott. Plusz 250 ezret a jackpotból.

A Bekele család Berlinben uralta az 5000 métert, Kenenisa elsőként ért célba (és ugyananynyit keresett, mint Dibaba), juniorkorú öccse, Tariku pedig ezüstérmet szerzett. A jackpoton osztozók közül Saladino (835-tel győzött) nyerte összességében a legkevesebbet, 296 ezer dollárt, mert a férfi távolugrás ugyancsak nem volt „prémium” szám.