Selhurst vagy Upton, nem mindegy. Park ez is, meg az is, közelebbről stadion – de akkor sem. Egyáltalán nem lényegtelen differencia, még innen, a málló futballarénák földjéről szemlélve sem, mert bár igencsak áttételes módon, de van valami közünk a két intézményhez. Előbbi a másodosztályú Crystal Palace, utóbbi az első ligás West Ham United „fészke”. Előbbinek volt, utóbbinak lett a kapusa Király Gábor – egyelőre csupán két hétre.
Király Gábor nagyot nyújtózhat elégedettségében, ha csak két hétig is, de ismét az angol élvonalban szerepelhet
Király Gábor nagyot nyújtózhat elégedettségében, ha csak két hétig is, de ismét az angol élvonalban szerepelhet
A csütörtöki hír egyetlen részletében érvényét vesztette.
Király Gábor, a The Championshipben érdekelt Crystal Palace 70-szeres válogatott kapusa kölcsönbe valóban a Premier League-szereplő West Ham Unitedhez került (s ennek megfelelően a Chelsea, s nem a Barnsley elleni fellépésre készül a hét végén), csakhogy a kapus által is szignált megállapodás az eredeti egyhónapos időszak helyett csupán két hétre szól: a szerződés szerint december 3-án éjféltől elvileg ismételten a másodosztály 20. helyén porosodó Crystal Palace állományába tartozik majd, ám a megállapodás időtartama (ez a két fél kompetenciája) meghosszabbítható.
„A délelőtt folyamán, az aláírás előtt nem sokkal értesültem a módosításról, amit, ha jól tudom, a szövetség, azaz az FA kikötései miatt kellett végrehajtani – indokolta meg a „rövidítést” az első West Ham-es edzését kora délután letudó Király Gábor. – Az a legfontosabb, hogy pályára léphetek a West Ham színeiben, s a következő két hétben ezért a klubért dolgozom majd.”
Tisztázni érdemes: az átigazolási időszakon kívül Angliában sem lehet hasraütésszerűen profi státusú, „foglalt” futballistát szerződtetni vagy kölcsönvenni – hacsak az érdeklődő klub nem képes érdemlegesen bizonyítani, hogy kétségbeejtő helyzetében kizárólag az azonnali transzfer a megoldás.
„A West Hamnek igazolnia kellett, hogy miért is van szüksége kapusra, éppenséggel rám. Roy Carroll és James Walker is sérült, azaz Robert Green az egyetlen felnőttkapusa Alan Pardew menedzsernek. A főnök inkább félt, mint megijedt, így kerültem szóba, illetve képbe. Mindamellett a West Ham érdeklődése nem ennyire újkeletű, a nyáron is felmerült a nevem az Upton Parkban. Vélhetően egyszerűbbé tette a döntéshozatalt a néhány nappal ezelőtti Chelsea-precedens: Petr Cech és Carlo Cudicini ugyanazon a bajnoki mérkőzésen dőlt ki a sorból, az FA pedig áldását adta rá, hogy a svéd Magnus Hedman ebben a helyzetben a Stamford Bridge-re igazoljon. Rokon történetek.”
Ízlés dolga, hogy szőrösszívűségként tekintsünk-e az FA kéthetes kurtítására, a kérdés eldöntésében mindenesetre némi támpontot adhat az a tény, hogy Európán belül Angliában a játékospiac (akárcsak a karácsonyi fogyasztói „őrültekháza”) előbb nyit, mint máshol – konkrétan december 1-jén.
„Nem elképzelhetetlen, hogy ezért szabták ilyen rövidre a kölcsönadás idejét a szövetség illetékesei. Hogy mi lesz december harmadika után? Fogalmam sincs. Azt sem tudom, mennyit ér a piacon Király Gábor – és nem is érdekel. A szerződésem a nyáron lejár a Crystal Palace-nél, s ahogy Peter Taylor menedzser mondta a minap, lehetőséget kaptam arra, hogy visszatérjek a Premier League-be. A Palace részéről tisztán üzletről van szó, amelyben én egyszerűen az áru vagyok – legalábbis én így látom a helyzetet –, de azért választhattam, hogy elmegyek a West Hamhez, netán maradok... Dolgozom tovább, mint ezt megelőzően, és segítem a West Hamet, illetve Robert Greent – a két hétbe sokkal több nem fér bele, mint némi kollegialitás. Nem vetélytársnak hoztak az Upton Parkba, nem stresszelnem kell Greent, szóval a Chelsea ellen a padon ülök majd. Mindamellett ez is új élmény lesz: a Stamford Bridge-en, ha ott jártam, a gólvonalon álltam.”