Az amerikai egyetemi kosárbajnokság, az NCAA atlantai szuperdöntőjét használta fel a Basketball Hall of Fame 24 tagú zsűrije arra, hogy bejelentse, kik kerültek be 2007-ben a sportág halhatatlanjai közé. A jelöltek közül azok válhattak legendává, akik legalább 18 voksot begyűjtöttek. A kiválasztottak között volt Phil Jackson, a Los Angeles Lakers mestere is, akinek a Hall of Fame-tagsága (rögvest az első jelölését követően) papírformának mondható, hiszen a 61 éves zseniális szakembernek minden ujjára jut egy NBA-aranygyűrű.
Tíz bajnoki cím (kilenc edzőként, egy játékosként), 30 millió dolláros szerződés, birtok Montanában meg a Csendesóceán partján, no és egy olyan baráti kör, amelybe éppúgy beletartozik a kosaras szupersztár Michael Jordan (a játékosa volt), a kosárzseniből demokrata párti szenátorrá lett Bill Bradley (klubtársa volt a New York Knicksnél) meg az egykori Playboy-modell Jeannie Buss (évek óta az élettársa) – Phil Jackson életéből nemigen hiányzott már más, mint a Hall of Fame-tagság. Kétség nem férhet hozzá, ott a helye a legendák között, de azért a dicsőségből egy szelet kijárna örökös szakmai támaszának, a 84 esztendős Tex Winternek is, aki negyedik éve csiszolgatta Chicagóban a „triangle offense” elnevezésű támadótaktikát, amikor Jacksont 1989-ben kinevezték a Bulls vezetőedzőjének. Kétségtelen ugyanakkor, hogy e stratégiát már ők ketten fejlesztették tökélyre. Az örökös háttérember Wintert, aki két éve Budapesten is megfordult, életművéért hatszor jelölték Hall of Fame-tagságra, de egyszer sem kapta meg a szükséges számú szavazatot.
Ettől persze még – amíg egészsége engedi – gyaníthatóan ott ül majd a STAPLES Centerben a kispad mögötti első sorban, és olykor egy-egy szót odasúg a szakmai stáb tagjainak fülébe. Hogy Phil Jacksont meddig láthatja el jó tanácsokkal, kérdés, hiszen a trénernek az idény végén lejár a Lakersszel kötött hároméves megállapodása. Megeshet, hogy a buddhista vallása miatt Zen Mesternek becézett edző újra elvonul meditálni, ahogy tette azt 2004-ben. Akkor egy évet pihent, mielőtt visszatért volna a kispadra. Hajdani egyesületéhez, a Knickshez készült, ám a szerelem közbeszólt: a Lakers-tulajdonos Jerry Buss lánya, a liláknál alelnökösködő Jeannie kedvéért végül Los Angelesbe költözött.
Az igazi siker azonban azóta elkerüli, s ez bizony szokatlan élmény számára. Hogy lesz-e türelme és ideje kivárni, amíg a 350 millió dollárért épített STAPLES Center plafonjáról lelógó 14 bajnoki zászló mellé felhúzzák a tizenötödiket is (az első ötöt még Minneapolis Lakers néven harcolta ki a franchise), az legalábbis kérdéses.
Persze a tizenegyedik aranygyűrűjét már úgyis csak valamelyik lábujjára húzhatná fel…