Aligha babonásak a WNBA szereplői és irányítói, hiszen ebben az esztendőben 13 csapattal kezdődik el a földkerekség első számú női profi kosárlabda-bajnoksága. Az már tavaly eldőlt, hogy a Sting charlotte-i székhellyel nem tud tovább működni, ám még élt a remény, hogy a franchise-t sikerül áttelepíteni Kansas Citybe. A kísérlet azonban kudarcot vallott, így a január 8-i dispersal drafton a riválisok szétkapkodták a „fullánk” játékoskeretét.
„Pénzügyi és nem elvi okai vannak a csapat megszüntetésének” – mondta a tulajdonos Charlotte Bobcats marketingfőnöke, Greg Economou, cáfolva a vádat, miszerint a női kosárlabdával szembeni ellenérzések vezettek a felszámoláshoz. Szó mi szó, tényleg nem volt nagy üzlet a Sting: Robert L. Johnson főtulajdonos 2002ben, a Bobcats férficsapat alapításakor vállalta magára egy 300 millió dolláros egyezmény keretében a női együttes finanszírozását is. A Sting azóta évi kétmillió dollár veszteséget termelt, s a szurkolók érdeklődését sem tudta felkelteni. Tavaly átlagban 5784-en látták a csapat 17 hazai meccsét, ennél kevesebben (3378-an) csak a Chicago Sky mérkőzéseit látogatták; a legtöbb drukkert, átlagban 9643-at, a bajnok Detroit Shock vonzotta.
A WNBA 1997 óta íródó történetében összesen 17 klub versengett; a Cleveland Rockers, a Miami Sol és a Portland Fire után a Charlotte a negyedik, amelyik bedobta a törülközőt, míg a Utah Starzz San Antonióba, az Orlando Miracle pedig a connecticuti Uncasville-be települt át. Mielőtt bárki legyintene: a csapatsportokban a WNBA az első olyan amerikai női profi liga, amely megérte a tizedik születésnapját... Ami pedig a jövőt illeti, Knoxville, Pittsburgh, Memphis és Denver egyezkedik arról, hogy csatlakozna a ligához, utóbbi talán már jövőre.
A Sting megszűnésével a WNBA egyik alapítója tűnt el a sportág térképéről, míg Lisa Leslie kiesésével egy olyan játékos hiányzik majd a parkettről, aki részt vett a liga legelső, 1997-es draftján; rajta kívül már csak öt „ősanya” aktív, köztük a Pécsről kurtán-furcsán távozó Vickie Johnson.
Ám a Charlotte-tal ellentétben a Los Angeles centerének búcsúja nem végleges: az első kisbabáját váró 35 éves center áprilisban három esztendővel meghosszabbította szerződését a Sparksszal. A háromszoros MVP helyettese az idén egy kétgyermekes anyuka, Taj McWilliams-Franklin lesz. Amikor a 36 éves bedobó-centert megkérdezték, miért két évre kötelezte el magát a Los Angeleshez, azt felelte: nem csak pótolni igyekszik Lisa Leslie-t, szeretne majd vele együtt is játszani...
A WNBA-karrierje nyolc esztendeje alatt átlagban 12.4 pontot és 7.5 lepattanót jegyző Taj McWilliams-Franklin, aki az elmúlt három évadban kétszer vezette a fináléba a Connecticutot, egy véletlennek köszönheti profi karrierjét.
Tizenhét esztendős augustai (Georgia állam) középiskolásként hozta világra első lányát, az anyaszerepet viszont nem tudta összehangolni sem a tanulással, sem a sporttal. Egy austini (Texas) joghurtboltban lett eladó, ám egy napon betoppant a boltba a helyi Concordia University másodedzője, akinek rögvest szemet szúrt a 188 centis hölgy. Így indult újra Taj kosaras karrierje. 1999-ben csatlakozott a WNBA-hez, de igazi világvándorként légióskodott Izraelben, Görögországban, Németországban, Luxemburgban, Spanyolországban, Dél-Koreában, Oroszországban, illetve Olaszországban is. Itáliában ismerkedett meg a hivatásos katona Reggie Franklinnel, akivel 2000-ben összeházasodtak, három évvel később pedig megszületett Maia lányuk. Az őrmesteri rangban szolgáló családfő nem sokat gyönyörködhet a családjában; mostanság Irakban szolgál.
Nyilván tisztes zsoldért, bár az a pénz sem jöhet rosszul a szétszóródott családnak, amit Taj asszony megkeres (az idősebb lány, Michele a yumai Arizona Western College-ban az első évfolyamot fejezi be). Márpedig erre az évadra megint nőttek a fizetések a WNBAben. Akik legalább négy szezont lehúztak a ligában, akár 93 ezer dollárt is zsebre vághatnak (17.391 millió forint), de ebben a kategóriában a legrosszabbul fizetettek is minimum 49 134 dollárral gazdagodnak (9.188 millió forint). A bajnokegyüttes játékosait fejenként további 10 ezer dollár (1.87 millió forint) illeti meg, s jól kamatozik az MVP-cím (15 ezer dollár; 2.8 millió forint) is. A klubok egyenként 728 ezer dollárt (136 millió forintot) utalhatnak át bérként a kosarasaiknak.
E pénzért a játékosoknak május 19. és augusztus 19. között 34 alapszakasz-találkozón kell rendelkezésre állniuk; az augusztus 23-án rajtoló playoffban keletről és nyugatról is a négy-négy legjobb alakulat jut be. A rájátszásban az egyik fél második győzelméig tartanak a párharcok, míg a szeptember 5én kezdődő fináléban háromszor kell nyerni a bajnoki cím elhódításához.
Az aranyérem megszerzésére az ESPN szakkommentátora, a sportág halhatatlanjai közé beválasztott Nancy Lieberman szerint az Indiana Fevernek a legnagyobb az esélye.
Ha bejön a tipp, a Houston Comets (négyszeres győztes), a Los Angeles Sparks, a Detroit Shock (két-két első hely), a Seattle Storm, illetve a Sacramento Monarchs (egy-egy arany) után új klub neve kerül fel a dicsőségtáblára.
Szó mi szó, a Tully Bevilaqua, Anna DeForge, Tamika Catchings, Tamika Whitmore, Tammy Sutton-Brown ötös bombaerősnek tűnik. Kérdés, hogy a 30 éves, 193 centis centert, Sutton-Brownt mennyire viselte meg a charlotte-i csőd, s milyen gyorsan tud beilleszkedni új csapatába. Bevilaqua neve mifelénk is ismerősen cseng, hiszen a 34 éves ausztrál irányító légióskodott az akkor GYSEVRinga néven versenyző Sopronban is. A magyar bajnokságban megforduló kosarasokból amúgy nincs hiány. Íme: Erika DeSouza, Lady Hardmon, Wendy Palmer, Marija Sztyepanova, Nikki Teasley, Vickie Johnson.
Magyar játékosa viszont 2007-ben nem lesz a WNBAnek. A ligában öt évet lehúzó Iványi Dalma ezt a nyarat a pihenésre szánja. A pécsi irányító szabadügynök, ám mivel a restricted free agent kategóriába tartozik, nem tud elszakadni legutóbbi klubjától, a San Antoniótól. Ha a texasiak megajánlják ugyanazokat a feltételeket, amelyeket egy másik klub kínál, a 31 éves kosaras legközelebb is a Silver Starshoz lesz köteles visszatérni.