Bár jelenleg a kerékpársport egyik nagy körversenye zajlik Olaszországban, a sportág mégsem ezzel hívja fel elsősorban magára a figyelmet. A héten megindult beismeréssorozatra (előbb Erik Zabel, majd Bjarne Riis vallotta be, hogy doppingolt – és ők csak a nagyobb nevek) reagálva megszólalt Pat McQuaid, a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség elnöke is: „Bátor tettnek tartom azt, hogy Erik Zabel és Bjarne Riis is felvállalta és beismerte korábbi tettét, bár azt reméltem, hogy Riis a bejelentéssel egyidejűleg az 1996-os Tour-győzelemért járó sárga trikót is visszaadja.”
Az elnök a továbbiakban arról beszélt, hogy ha Riis visszaadja a sárga trikót, ki tekinthető a ’96-os Tour győztesének: Jan Ullrich, aki abban az évben a második helyen végzett, de a tavaly ilyenkor kirobbant Fuentesügy egyik kulcsfigurája vagy az akkor harmadik és negyedik helyezett Richard Virenque, illetve Laurent Dufaux, akik viszont a Festina-ügy részesei voltak (1998-ban a Festina fennakadt az éjszakai doppingellenőrzésen, így kizárták a Tour akkori küzdelmeiből)?
„Van egy másik út is: nem lesz győztese az 1996-os Tournak, hiszen ki tudja, meddig kellene visszafelé haladnunk az akkori összetett versenyben, hogy tiszta kerekest találjunk” – mondta McQuaid. Tegyük hozzá: ennyi idő távlatából már nem lehet hivatalosan megbüntetni Bjarne Riist, ám McQuaid szándékai nem is erre irányulnak.
A doppinglavina közben újabb áldozatot sodort magával: felfüggesztették állásából Georg Hubert, a német olimpiai kerékpároscsapat orvosát, aki a Freiburgi Egyetemen dolgozik, akárcsak a korábban már felfüggesztett Andreas Schmid és Lothar Heinrich. Ők mindketten bevallották, EPO-t adtak a Telekom csapat versenyzőinek.
És akkor a Giróról is: a pénteki hegyi időfutam után már-már úgy tűnt, hogy az olasz Danilo Di Luca (Liquigas) vetélytársak nélkül marad, és már csak arra kell figyelnie a Giro d’Italia hátralévő szakaszain, hogy megtartsa előnyét. Nos, a szombati, 14. etap minderre kategorikusan rácáfolt. Illetve nem is a szakasz, hanem azok a bizonyos eddig „hallgatag” vetélytársak.
Gilberto Simoni (Saunier Duval-Prodir), Stefano Garzelli (Acqua-Sapone) és Paolo Savoldelli (Astana) együttesen vette fel a küzdelmet Di Luca ellen, aminek meg is lett az eredménye. A legjobban Simoni járt, hiszen ő végig bírta erővel, illetve majdnem végig… Az utolsó háromszáz méteren lehajrázta őt Garzelli, de még így is ötven másodpercet faragott le Di Lucával szembeni hátrányából.
Bodrogi László a győztestől 20:32 perccel lemaradva a 83. helyen ért célba. Vasárnap ismét nehéz etap vár a versenyzőkre, a Trento és Tre Cime di Lavaredo közötti 184 kilométert négy kategorizált hegy is nehezíti, és az etap hegyi befutóval végződik.