A csontvázak sorban kidőltek

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2007.07.02. 01:23
Címkék
Miközben újabb és újabb nevek röppennek fel a Ferencváros megmentőjeként, a Fradidrukkerek egyre elkeseredettebben figyelik kedvenc klubjuk agóniáját. Ugyanakkor a hajdan csodált és rettegett tábor mostanra megcsappant és elcsöndesedett. E jelenség Boros Bánk Levente, a Ferencváros Szurkolók Szövetsége (FSZSZ) alelnöke szerint egybecseng az általános társadalmi apátiával. A három nyelven beszélő, 32 éves politológus szerint, aki főállásban a Miskolci Egyetem oktatója, csodára várnak az Üllői úton.

Nincs még elege a Fe rencvárosból?Nincs még elege a Fe rencvárosból?

Egyszer talán fogadkoztam, többé nem teszem be a lábamat az Üllői útra, de az fiatalkori elszólás lehetett – mondta Boros Bánk Levente. – Nélkülem nem rendeznek Fradi-meccset.

És mi a helyzet szurkolótársaival? Nem neheztelnek önre? Elvégre tavaly szeptember közepétől az idén május végéig, azaz nyolc és fél hónapon át a klub elnökségének tagja volt.

Tény, hogy két tűz közé kerültem: a drukkerek vezetőnek tekintettek, a vezetők meg drukkernek. Viszont a Ferencváros Szurkolók Szövetsége végig mellettem állt, az elnökségben közös álláspontunkat képviseltem.

Volt ennek látszata?

Az elmúlt évtizedek gyakorlatával ellentétben nyitottságot, átláthatóságot, számonkérhetőséget sürgettem. Emiatt az elnökség többi tagja belső ellenzékként kezelt, s rendre összeütközésbe kerültem Dámosy Zsolt akkori elnökkel is.

Legalább beleláthatott a kártyákba...

Már amikor… Az ingatlantendert például bizalmasan kezelte, csak egy szűk körrel osztotta meg a tudnivalókat. Előfordult, hogy reggel nyolcra összehívta az ülést, negyed kilenckor megkaptuk az előterjesztést, és háromnegyed kilenckor már szavazni kellett, noha végigolvasni sem volt idő az anyagot.

A drukkerek által oly sokszor elátkozott Furulyás János ilyen vezetési stílus miatt kapott hideget-meleget…

Hiába tiltakoztam, a szavazásokon magamra maradtam. Emiatt le akartam mondani, végül mégsem tettem meg, mert az FSZSZ-ben úgy gondoltuk, elnökségi tagként többet tehetek a klubért.

Tulajdonképpen mit akar a Fradi-tábor? Egyáltalán: létezik még ez a sajátos közösség?

Létezik. Az FSZSZ elsősorban a tábort fogja össze, akikre közvetlen hatásunk van, az körülbelül kétezer ember.

Ennyien maradtak?

Az FTC válsága tökéletesen leképezi Magyarország krízisét. A társadalmi apátiát, a döntéshozók elszakadását a közösségtől, az individualizmus térhódítását, az intézményi rendszer egészének megkérdőjeleződését. E hatások alól a Fradi sem vonhatta ki magát, ráadásul eluralkodott a hangulat, miszerint ezzel az egyesülettel bármit meg lehet tenni.

Ismeri a mondást: tetszettek volna forradalmat csinálni! Hol volt ez a legendásnak mondott tábor, amikor a Ferencvárost jogszerűtlenül kizárták az élvonalból?

Éppen erről beszélek! Arról, hogy a közösség ügyei mifelénk egyre kevésbé számítanak. Ennek minket fájdalmasan érintő jele, hogy az FTC történetének egyik legdrámaibb éjszakáján, a kizáráskor talán kétszázötvenen gyűltünk össze a klubház előtt. Azzal is sokkoló volt szembesülni, hogy háromezren sem váltották ki a havi ezer forint kiadással járó klubtagságit.

Nem volt korszakalkotó gondolat. Kié az ötlet?

olytatás a 3. oldalo

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik