A Francia körverseny pénteki, 178.5 kilométeres szakasza során ketten szöktek meg a mezőnytől, a spanyol Amets Txurruka (Euskaltel) és a francia Pierrick Fédrigo (Bouygues Telecom). Utóbbi tavaly nyert már etapot a Touron, és az utolsó kilométerekig bizakodhatott a duplázásban. Előnyük ugyanis (amely tíz perc feletti is volt) csak két kilométerrel a cél előtt fogyott el. Érkezett a mezőny, élén a Quick Step vonatával. És ha ők összeállnak, annak rendszerint meg is van az eredménye. Pénteken a csapat a negyedik, első számú sprintere, a belga Tom Boonen pedig második szakaszgyőzelmét aratta az idei Touron – megerősítve első helyét a pontverseny zöld trikójáért folyó küzdelemben.
A dán Michael Rasmussen a főmezőnnyel ért a célba, így a sárga trikót a szombati időfutamon is ő viselheti. A pénteki nap legfontosabb eseménye kapcsán is Rasmussen volt a középpontban, de gyanítható, ezt a szerepet szívesen visszaadta volna... A Dán Kerékpáros-szövetség (DCU) ugyanis bejelentette: nem nevezi őt a szeptemberi, stuttgarti világbajnokságra, valamint a jövő évi pekingi olimpiára. A DCU bejelentése szerint Rasmussen megsértette a doppingszabályokat.
A profi kerekeseknek három hónappal előre tájékoztatni kell hollétükről nemzeti szövetségüket és a Nemzetközi Kerékpárosszövetséget (UCI) is, hogy ellenőrizni tudják őket. Rasmussent május 8. és június 28. között nem érték el. Három alkalommal mulasztotta el a doppingvizsgálatot, márpedig az UCI szabálykönyve kimondja, a harmadik eset automatikusan pozitív tesztnek számít. Christian Prudhomme, a Tour de France versenyigazgatója furcsállja a dán szövetség lépését. Nem érti, miért most állt elő ezzel a DCU, és miért engedte Rasmussent elindulni június 30-án a dán nemzeti bajnokságon.
„Sokan meg akarják tépázni a Tour nimbuszát. Ha valaki vét a szabályok ellen, azt persze meg kell büntetni, csak éppen a DCU mindezt már a rajt előtt is bejelenthette volna” – tette hozzá Prudhomme. Rasmussen is reagált a bejelentésre. Elmondta, hogy gyakran tréningezik mexikói felesége hazájában, mindemellett egyszerű adminisztrációs hibának nevezte az egészet. „Most
csak a Tourra koncentrálok” – zárta le a kérdést az összetett verseny élén álló dán kerékpáros.
Közben a bonni ügyészség bejelentette, hogy egy feljelentés nyomán már június eleje óta figyelték a német Patrik Sinkewitzet. Mint ismert, a T-Mobile sportolója június 8-án adott doppingtesztje pozitív lett, szervezetében a megengedett tesztoszteronérték hatszorosát mutatták ki.
Sinkewitz már feladta a Tourt, mert a vasárnapi etap után a szálloda felé tartva ütközött egy nézővel, és arcsérülést szenvedett. Jelenleg egy hamburgi klinikán ápolják. A német kerekes kérte a B-próba elvégzését, annak eredményéig (amely keddre várható) senkinek sem nyilatkozik. Az eset azonban újabb kérdést vet fel: a június 8-án elvégzett teszt eredményét miért csak a Tour de France idején hozták nyilvánosságra?
A sorozatos botrányok miatt viszont egyre több nagy cég, köztük az Audi, az Adidas és a T-Mobile is annak gondolatával foglalkozik, hogy kiszáll a kerékpársportból. Az Adidas évente félmillió euróval segíti a T-Mobile csapatot, és a német, valamint a francia szövetségnek is partnere. A T-Mobile bejelentette: a Francia körverseny után dönt arról, megvonja-e a további támogatást.
A Tour de France szombaton folytatódik. Gyanítható: nem csak maga a verseny...