Most már biztos, hogy az idei Tour de France sem a tiszta versenyzésről lesz híres. A szombati időfutam után elvégzett doppingtesztek egyike ugyanis pozitív eredményt hozott. A bomba kedd késő este robbant, amikor kiderült, hogy a vétkes a szombati etap győztese, az Astana kerekese, a Alekszandr Vinokurov. A hivatalos tájékoztatás szerint a kazah vérének elemzése során homológ vértranszfúziós eljárást tártak fel a szakemberek. Mindez azt jelenti, hogy a vér, amit levettek tőle, nem az övé, hanem egy arra alkalmas donortól származik.
A pozitív doppingtesztet megerősítette az Astana is.
Vinokurov szombaton elképesztő időt kerekezett az időfutam során, több mint egy percet vert rá a második helyezettre. Vasárnap azonban nem bírta erővel a hegyi etapot, a győztestől 28:50 perccel maradt el. Ehhez képest látványos javuláson ment keresztül hétfőre, és újra nyert.
A hír kisebb lavinát indított el. Az Astana csapata ugyanis bejelentette, visszalép az idei Tour de France-tól, a továbbiakban már a német Andreas Klöden és a kazah Andrej Kaszecskin sem küzdhet a jobb helyezésért. Ők ketten mindenképpen vesztesei az ügynek, hiszen Klöden az ötödik, míg Kaszecskin a nyolcadik pozícióban várta a folytatást. A istállót erre a lépésre a Tour szervezői kérték fel, hiszen a bizonyított doppingoláshoz hatalmas előkészület, alapos szakavatottság szükséges, vagyis nem valószínű, hogy Vinokurov elszigetelten, egyedül cselekedett volna... A vérátömlesztéses doppingolásnak egyébként két formája létezik: a versenyző saját vagy idegen vért kap. Ami közös: növekszik szervezetében az oxigénszállításért felelő vörösvértestek aránya, ami az állóképesség javulását hozza magával.
Az Astana természetesen azonnal felfüggesztette Vinokurov versenyzési jogát, miközben a kazah kérte a B-próba elvégzését. Ami viszont csak elvétve szokott a korábbitól eltérő eredményt hozni...
A bejelentés után szinte azonnal eltűnt a Tour hivatalos honlapjáról Vinokurov hétfői nyilatkozata, amely így hangzott: „Számomra a Tour szent.”
A résztvevők körében a bejelentés hallatán az is felvetődött, hogy egyáltalán folytatódik-e a körverseny. Christian Prudhomme versenyigazgató azonban határozottan a Tour folytatása mellett tette le voksát: „A kerékpársportnak talán jót tesznek a keddi történések, mert megmutatják, lehetetlen kijátszani a kontrollt” – mondta. Közben a T-Mobile közölte, hogy augusztus 10-ig dönt arról, kiszáll-e a kerékpársportból. A cég korábban többször is úgy nyilatkozott, nem hajlandó a doppinggal átitatott sportágat támogatni. Ha megnézzük az utóbbi években lebukottakat, megállapíthatjuk, hogy a T-Mobile meglehetősen sokszor került túlságosan is közel a doppinghoz. Ron Aldag, Bjarne Riis és Erik Zabel mintegy két hónappal ezelőtt ismerte be, hogy tiltott szerek segítségével versenyzett a kilencvenes években. Mindhárman a Telekom (ma: T-Mobile) csapatának voltak a tagjai, Aldag jelenleg a T-Mobile csapatfőnöke. A sor folytatódott Jan Ullrichhal, aki ugyan nem vallotta be a doppingolás tényét, de a Fuentes-ügy és vizsgálata is hozott olyan megállapításokat, amelyek szerint a német is tiltott szerekkel élt. Ő is a Telekom T-Mobile színeiben. Egyébként a most lebukó Vinokurov, valamint astanás csapattársa, Klöden is ott tekert, sőt Vinokurov éppen azért vált meg az istállótól, mert nem tetszett neki, ahogyan kihátráltak Ullrich mögül a Fuentes-botrány idején. És a T-Mobile eseteit folytathatjuk. Ott van még Matthias Kessler és Patrik Sinkewitz – mindketten az elmúlt hónapban buktak meg a doppingvizsgálaton.