A menedzserek azt mondják, azért nehéz szakma az övék, mert túl sok ember egyetértése kell egy jó üzlet megkötéséhez.
Való igaz, annak ellenére, hogy sokan úgy gondolják, a játékosügynökök dolga irigylésre méltó, hiszen nincs más dolguk, mint felvenni a kapcsolatot egy-egy klubbal, és eladni neki az adott játékost.
A valóság nem ilyen egyszerű, sőt…
A menedzserek munkája ugyanis hihetetlenül ös szetett.
És ami a magyar labdarúgás kapcsán különösen szembetűnő: a futballunk ugyan egyre pocsékabb, mégis tucatszám szerződnek nyugati klubokhoz magyar fiatalok.
Mi a trükk ebben?
Nos, az öt legnagyobb magyar menedzser(iroda) segítségével erre kerestünk választ.
Filipovics Vladan
Nevesebb játékosai: Huszti Szabolcs (Hannover), Laczkó Zsolt (Olympiakosz, a legutóbbi hírek szerint kölcsönadják a Levadiakosznak) Tőzsér Dániel (AEK Athén), Király Gábor (Burnley), Halmosi Péter (Plymouth), Tóth Balázs (KRC Genk), Vanczák Vilmos (FC Sion)
„Annak idején azért maradtam Magyarországon, mert bíztam a magyar játékosokban. Tudtam, hogy rengeteg tehetség van itt, csak megfelelően kell őket kezelni. Büszkén mondhatom, hogy az általam külföldre kerülő futballisták majdnem mindegyike megállta a helyét légiósként, ez pedig a jövőt illetően a legnagyobb segítség, hiszen ennél jobb referenciát nem is lehetne találni. Ám így is azt mondom, minden a kapcsolatokon múlik. Tudni kell ajánlani egy játékost, tudni kell, mit kell mondani róla, és persze tudni kell, hogy kinek lehet szüksége rá. A magyar bajnokság színvonala valóban nem a legmagasabb, de a futballisták külön-külön mégis megállják a helyüket.”
Hrutka János
(Sport and Success Sportmarketing Kft.)
Nevesebb játékosai: Farkas Balázs (Dinamo Kijev), Dudás Ádám (Szpartak Moszkva), Varga Péter (Manchester United), Vaskó Tamás (Bristol)
„Hogy mi a trükk? Nos, lényeges, hogy ha egy játékost mindenképpen szeretne megnézni egy klub, akkor azt semmiképpen se Magyarországon tegye. Én a játékosaimat mindig óvtam az ilyen szituációktól. Itt van például Dudás Ádám esete. A fiatal játékos, ugyebár, korábban járt a Rangers, a Tottenham, az Arsenal, valamint jelenlegi klubjánál, a Szpartak Moszkva edzőközpontjában is, és a próbajáték után mindenütt el voltak tőle ájulva. Amikor viszont egy ugyancsak világhírű klub magyar közegben nézte meg a teljesítményét, egyáltalán nem volt elragadtatva a produkciójától… Ne szépítsük, hazai körülmények között, például egy magyar bajnokin, talán még Ronaldinho sem tudna kiemelkedőt nyújtani, ám ha egy magyar fiatal kikerül egy nyugati klub edzőközpontjába, már az ott tapasztaltaktól is feldobódik. Dudás Ádámmal például an nyira elégedettek voltak a Szpartaknál, hogy egy hét után azonnal szerződést akartak kötni, és már a Bajnokok Ligájába is nevezték.”
Laczkó Mihály
(Pannon Player Agency LLC)
Nevesebb játékosai: Szalai Ádám (a Real Madrid B-csapata), Simek Péter (Fehérvár)
„A magyar fiatalok nem felejtettek el futballozni. A rákfene egyébként szerintem a magyar edzőkben keresendő, hiszen a húszéves kor elérése után valamiért már nagyon nehéz eladni külföldön a futballistáinkat. Persze sok múlik a leleményességen is. Szalai Ádám esetében, például, Valenciában élő barátaim segítségével kerültem kapcsolatba a Real Madrid vezetőivel, és habár már előtte is felvetődött egy-két spanyol klubnál a játékos neve, akkoriban még túl fiatal volt a nagy lehetőséghez. A madridi klub képviselői úgy voltak vele, nincs veszítenivalójuk, megnézik néhány bajnokin a magyar játékost, és mivel Ádám futballja elnyerte a tetszésüket, úgy döntöttek, mindenképpen érdemes a magyar támadót leigazolniuk. A tárgyalások viszonylag simán mentek, a Bernabéu-stadionban a Real elnökének, Ramón Calderónnak az irodájában egyeztettem az éppen házon kívül tartózkodó Predrag Mijatovics helyettesével, Carlos Buceróval, na és persze azzal a két megfigyelővel, aki korábban mérkőzéseken is megnézte Ádámot. Utólag ismerték el nekem, sosem hitték volna, hogy magyar futballistát szerződtet még valaha a Real Madrid.”
Pataky Tibor, Kövesdi Viktor
(Careers Management Group)
Nevesebb játékosai: Gera Zoltán (West Bromwich Albion), Németh Krisztián és Simon András (Liverpool), Bogdán Ádám (Bolton), Hrepka Ádám (NEC Nijmegen),Vadócz Krisztián (FC Motherwell)
„Döntő tényező, hogy a külföldi klubok valósággal versenyt futnak egymással a tehetséges labdarúgókért – mondta KövesdiViktor. – Az egyesületek hihetetlenül népes megfigyelői stábbal dolgoznak, a szakemberek szüntelenül járják Európát és a világot, figyelik a futballistákat, és az a hit él a klubokban, hogy gyorsabbnak kell lenniük a riválisoknál. A megfigyelők pedig szép lassan Magyar országot is felfedezték, hiszen tehetséges gyerekekben itt sincs hiány. Gera Zoltán, például, kulcsszerepet töltött be Angliában, neki köszönhetően ismét megbíznak a magyar futballistákban. Ráadásul nem vitás, a menedzserek munkája is sokat nyom a latban, hiszen az egyre jobban kiépülő kapcsolati tőke mind több játékost segít profi szerződéshez.”
Vörösbaranyi József
(Stars and Friends Hungary Sportmanagement Kft.)
Nevesebb játékosai: Torghelle Sándor (FC Carl Zeiss Jena), Priskin Tamás (Watford), Balogh Béla (Colchester United), Bognár Zsolt (Messina)
„A titok nyitja az, hogy a külföldre kerülők megállják a helyüket, és ezzel piacot nyitnak a többi magyar futballistának. Ha a kikerülő játékosok nem válnának be, akkor – valljuk be – a klubok elzárkóznának a további magyar labdarúgók szerződtetése elől. A magyar fiatalok iránt pedig egyre erősebb a nyugati klubok érdeklődése, hiszen ők olcsóak, tehetségesek és a közeljövőben nagy futballista válhat belőlük. Az idősebbek pedig már valamilyen szinten letették a névjegyüket, hiszen azért nem mindenkit zavarnak haza külföldről.”