Három statisztikai kategóriában állította be az olimpiai selejtezősorozatok rekordját LeBron James az amerikai kvalifikációs torna legutóbbi játéknapján. Az Egyesült Államok–Uruguay összecsapáson az összesen 14 percet a parketten töltő James király egyetlen dobását sem hibázta el (11/11), pedig négyszer a triplavonalon túlról vette tűz alá a dél-amerikaiak gyűrűjét. Ezzel a Team USA történetének következő csúcsteljesítményeit ismételte meg: a legtöbb sikeres mezőnydobás (11; Tim Duncanhez és Gary Paytonhoz csatlakozott), a legkiválóbb dobóteljesítmény (100 százalék; korábban ez csak Vince Carternek sikerült, igaz, neki „mindössze” hat próbálkozásból), a legkiválóbb tripladobó-produkció (100 százalék, az eddigi rekorderek Ray Allen, Mike Bibby és Michael Jordan 4/4-es mutatóval). James Las Vegas-i mezőnydobóteljesítménye kozmikus magasságokba emelkedett, 79.7 százalékosra javult (47/59), ráadásul a triplákat is 70 százalékos hatékonysággal szórja (14/20)...
„Az első félidő egészében félelmetes volt, a második negyedben meg egyenesen fenomenálisan kosarazott. Örülök, hogy mindezt élőben láthattam” – lelkendezett a csereirányító Chauncey Billups. Pedig a detroiti nem most először volt szemtanúja James szárnyalásának: a clevelandi zseni a Keleti főcsoport legutóbbi, Pistonsszal vívott döntőjének ötödik meccsén 48 pontot szórt. Az amerikaiak sorozatban az ötödik este léptek pályára a Thomas & Mack Centerben, így nem véletlen, hogy Mike Krzyzewski szövetségi kapitány a második játékrészben már pihentette a kezdőembereit. LeBron James például le sem ült a kispadra, az öltözőben heverészve zenét hallgatott (a sarokzúzódással bajlódó, eddig 21.7 pontos átlaggal kirukkoló Carmelo Anthony teljesen kihagyta a fellépést, helyette Michael Redd került be a kezdők közé).
A csoportkör zárásaként a szintén veretlen argentinokkal kerül szembe a Team USA, s noha már mindkét együttes elődöntős, presztízsmeccsre van kilátás. Az Egyesült Államok az utóbbi öt évben hét vereséget szenvedett, s kétszer éppen Argentínától; előbb a 2004-es olimpia elődöntőjében, aztán meg a tavalyi világbajnokság bronzmérkőzésén. A mostani, a két válogatott között 2002 óta hatodik csata győztese a csoportkör negyedik helyezettjével, a vesztese pedig a harmadikkal kerül szembe az elődöntőben. Mivel ezeknek az összecsapásoknak, függetlenül a párosításoktól, az amerikaiak és az argentinok lesznek az esélyesei, a két elitalakulat a vasárnapi döntőben (immár olimpiai repülőjeggyel zsebében) megint szembe kerül egymással.
A négy topkosarasukat, Manu Ginóbilit és Fabricio Obertót (mindkettő San Antonio Spurs), Andres Nocionit (Chicago Bulls), illetve Walter Hermannt (Charlotte Bobcats) nélkülöző argentinok egyébként a dél-amerikai csúcstalálkozón, hosszabbítás után, 86–79-re gyűrték le Brazíliát. A győztesek oldalán szokás szerint a spanyol bajnokság kétszeres MVP-je, a Houstonba készülő, 23 pontja mellé 12 lepattanót gyűjtő Luis Scola, illetve a 17 pontig és 10 lepattanóig jutó torontói Carlos Delfino volt a főszereplő.