Négy dobogóesélyes gárda

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2007.09.07. 14:39
Címkék
Az előző idényben 12 együttes versengett, a pénteken kezdődő bajnoki évadban 16 csapat szerepel a Budapest Bank Férfiligában, vagyis a magyar bajnokságban (régi nevén NB I-ben). Az érmekért várhatóan négy együttes küzd majd, az aranyra viszont továbbra is a címvédő Szeged és a Veszprém esélyes.

Az együttesek számának növe kedése miatt a kézilabda-szövetség megváltoztatta a férfibajnoki küzdelmek lebonyolítását. AZ MKSZ csütörtöki sajtótájékoztatóján, amelyen bejelentették, hogy a Budapest Bank továbbra is a bajnokság névadó szponzora marad, azt is közölték, hogy az alapszakaszban két nyolcas csoportban csatáznak a csapatok, majd a rájátszás következik. Ebben várhatóan ismét a Pick-Szeged, az MKB Veszprém, a Dunaferr SE és a PLER küzdhet az érmekért. Az arany megszerzésére viszont az új idényben is csak a szegedieknek és a veszprémieknek lehet valós esélyük, hiszen e két gárda minden tekintetben vetélytársai fölé nő.

Hogy az anyagi oldaláról érzékeltessük a különbséget: a hazai viszonylatban kiugróan magas költségvetésű Pick és MKB csaknem annyi pénzből gazdálkodik, mint a többi 14 csapat összesen. (A szegediek és a veszprémiek büdzséje a milliárdhoz közelít, az alsóházban szereplőké 70 és 120 millió közé tehető.)

A sok pénz egyben azt is jelenti, hogy a BL-induló Szeged és a Veszprém nemzetközileg is jegyzett játékosokat vonultathat fel, míg ellenlábasaiktól elszipkázzák a tehetségeket a külföldi klubok (az EHF-kupában érdekelt Dunaferrből Császár Gábor a dán Viborgba igazolt, míg Szasa Djukics visszatért Spanyolországba, a KEK-szereplő PLER-ből pedig Harsányi Gergelyt a német Göppingen szerezte meg).

A bajnok Pick-Szegedben jelentős vérátömlesztést hajtottak végre, külföldi játékosok sokasága érkezett, de az ezüstérmes, a trónt visszaszerezni akaró MKB Veszprém kerete is megváltozott. A következő idényben mindkét gárdában fontos szerep vár az idegenlégiósok mellett a magyar válogatottakra és persze a bizonyítani vágyó, feltörekvő fiatalokra. Szegeden élvezi a vezetők és a játékosok bizalmát Vladan Matics edző, hiszen a tavasszal bajnoki aranyig vezette csapatát. A veszprémiek viszont edzőt cseréltek a nyáron: a kaproncai női együtteshez távozó, de az utóbbi napokban az RK Zagrebbel hírbe hozott Zdravko Zovko helyét a szintén nagy nemzetközi tekintélynek örvendő Mocsai Lajos foglalta el. Az új tréner az utóbbi húsz évben szövetségi kapitányként és klubedzőként itthon és külföldön egyaránt halmozta a sikereket, köztudottan ugyanolyan maximalista, mint Zdravko Zovko volt.

A legfontosabb kérdés a következő évadban várhatóan az lesz, hogy az aranyért versengő Szeged és Veszprém közül melyiknek sikerül gyorsabban, jobban összeraknia felfrissített csapatát. Ha a klasszisok névsorát és a nagyobb tapasztalatot tekintjük, akkor a fél magyar válogatottat felvonultató Veszprém látszik az esélyesebbnek, ha viszont a fiatalok lendületét, nagyobb teherbírását és sikeréhségét tartjuk fontosabbnak, inkább a román és szerb válogatottakat igazoló Szegednek áll a zászló. A végső döntés csak a rájátszásban születik meg, de addig a Dunaferr (új edzője Kiss Szilárd) és a PLER talán beleszólhat a két nagy versengésébe. Erre azonban nincs túl sok esély, mivel szakmai és anyagi tekintetben is óriási a szakadék a Szeged és Veszprém, illetve az őket üldözők között.

A középmezőnyben talán a két patinás gárda, az EHF-kupainduló Debrecen és a Tatabánya szerezhet kellemes meglepetést híveinek, s ennek a két együttesnek szinte biztos a helye az Acsoportban a négy között. A Bcsoportban viszont még tippelni is nehéz, hogy az MKB és a Dunaferr mellé melyik két csapat érkezhet a rájátszás felsőházába. Ezért a két helyért pokoli küzdelem, több keresztbeverés is várható. Elképzelhető, hogy az újonc együttesek (Balatoni KC, Mezőkövesd, Tata, Hort) sem játszanak alárendelt szerepet, s ez nagyon jót tenne a bajnokságnak és a magyar kézilabdának egyaránt.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik