Másfél évvel ezelőtt nagy változások történtek a magyar edzőképzésben: az akkoriban frissen megválasztott MLSZ-elnök, Kisteleki István röviden közölte Mezey Györggyel, az oktatás vezetését másra bízza.
Így váltotta ebben a pozícióban Mezey Györgyöt Bicskei Bertalan és bár alapvetően nem változtak a pro-diploma megszerzésének kritériumai, mégis érdekes, hogy néhány olyan edző – többek között például Détári Lajos –, akit valamikor traktorral sem lehetett volna behúzni az iskolapadba, most önként és dalolva vállalta a tanfolyamot.
Vajon mi változott meg?
A részvétel ára biztosan nem.
A diploma megszerzése egy fillérrel sem lett olcsóbb, az edzőknek most is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk ahhoz, hogy elvégezhessék a pro-tanfolyamot. Az egyéves kurzus 800 ezer forintba kerül, ehhez jön még az útiköltség, és nem mellékesen annak az egyhetes külföldi szakmai gyakorlatnak a megszervezése és összes kiadása, amely ugyancsak a trénerek pénztárcáját terheli. Zárójelben azért meg kell jegyezni, hogy európai viszonylatban ez az olcsóbb képzések közé tartozik, hiszen Németországban, Hollandiában vagy például egyes keleti országokban akár a háromszorosába is kerülhet egy-egy ilyen tanfolyam elvégzése.
Az edzők azonban azt vallják, kerül, amibe kerül, tanulni mindig muszáj. Egy biztos: a mostani tanfolyamon nemcsak a tanulást, hanem a tudást is megkövetelik a résztvevőktől. A reggeli angolórákat követően az oktatók a fő hangsúlyt a szakmára fektetik, ahogy Bicskei Bertalan fogalmazott: megpróbálják az úgynevezett technikaalapú labdarúgást aktualizálni a mai modern futballnak megfelelően.
Hogy mit is jelent ez valójában? Nagyjából annyit, hogy a régi magyar stílust felelevenítik, mégpedig úgy, hogy az megállja a helyét a huszonegyedik században is. A korábbi szövetségi kapitány szerint ugyanis a világ labdarúgása az utóbbi időben elindult a technikaalapú futball irányába, az erőfutball helyett újra a játéké lett a főszerep.
„Ha nem toporognánk évtizedek óta egy helyben, és a régi magyar hagyományokat már korábban modernizáltuk volna, akkor most amolyan latin stílus lenne a miénk – mondta Bicskei Bertalan. – Mivel ettől most meglehetősen messze vagyunk, nincs más választásunk, az edzők közreműködésével, bevonásával megpróbáljuk felzárkóztatni a magyar futballt az európai középmezőnyhöz. A héten például a nyolcvanas évek Videoton-sikeredzője, Kovács Ferenc tartott előadást a régi MTK-s futballról, majd Verebes József a győri sikereket felelevenítve mesélt a hajdani ETO-stílusról. Az edzők partnerek az oktatásban, úgy veszem észre, kifejezetten élvezik a tanulást. Bátran elmondják a véleményüket, amit egyáltalán nem bánunk, hiszen az a célunk, hogy önállóan gondolkodni tudó trénereket neveljünk.”
Ami a távolabbi célokat illeti: az MLSZ tervei szerint néhány éven belül nemcsak az élvonalban, hanem a másodosztályban is csupán a prodiplomás edzők vállalhatnak munkát. Ha minden jól alakul, egy év múlva a jelenlegi 49 pro-diplomás edzőhöz újabb 26 tréner csatlakozik.