Itthon ritka a tervszerűség

BORBOLA BENCEBORBOLA BENCE
Vágólapra másolva!
2007.12.09. 23:14
Címkék
Már-már törvényszerűnek tűnik: amiből Nyugaton egyre több van, abból nálunk egyre kevesebb. Nemcsak a korábban általunk már elemzett kiemelkedő tudású légiósokra, a pénzre és a kiegyensúlyozott teljesítményre képes játékvezetőkre igaz ez, hanem a szögletek után eső gólokra is. Amíg a statisztikák szerint a 2006-os németországi világbajnokságon sohasem látott mennyiségben estek gólok szögletek és szabadrúgások után, addig nálunk az ősszel alig-alig kellett közepet kezdeni hasonló szituációkból szerzett találatok után.

Van olyan eleme a futballnak, amelyet unalomig lehet gyakorolni, és van, amelyiket nem… A szögletek és szabadrúgások hatékony elvégzése egyértelműen az előbbi kategóriába tartozik. Nemrég például valaki megtalálta a Barca-főnök Frank Rijkaard gyűrött jegyzeteit, amelyek a szöglet- és szabadrúgásoknál alkalmazott taktikát tartalmazták (az ábra a szemközti oldalon). Alapos ember a holland, az biztos.

Elevenítsünk fel egy, a magyar futballberkekben keringő legendát is, amely igazolja, hogy érdemes súlyt helyezni a pontrúgások sulykolására. A történet főszereplője Pintér Attila, aki a szögletek és szabadrúgások gyakorlásának egyik legelkötelezettebb híve. A jelenleg csapat nélküli tréner mindig is kiemelt fontosságúnak tartotta a labda rögzített helyzetből történő megjátszását, és ha nem ment tökéletesen, ha egy játékos csak fél métert tévedett, képes volt naplementéig gyakoroltatni a különböző variációkat.

A módszer lényege egyszerű: a futballistákat karjuknál fogva centiméter pontossággal, egyesével állította be a tizenhatoson belül, és addig szajkózta beléjük, kinek merre kell bemozdulnia a befelé érkező labda láttán, amíg a futballisták már álmukból felkelve is tudták, mi a dolguk. No, de erről talán néhány ferencvárosi labdarúgó tudna sokat mesélni…

Nem titok az sem, ha Pintér Attila kevésnek találta a védekező embert a foglalkozásokon, a pálya széléről kérdezés nélkül rángatta be az éppen a frissítőt pakolászó masszőrt, a lehajtott fejjel jegyzetelő újságírót, mondván: ha már itt vannak, tegyék hasznossá magukat. A játékosok hosszú percekig, akár fél órákat is álldogáltak gyakorlás közben, aminek meg is lett a következménye: Pintér Attilát edzésmódszerei és stílusa miatt egyszerűen kiutálták az Üllői útról. Pedig a Ferencváros 2004-ben a sok gyakorlásnak (is) köszönhette a bajnoki címet, a Debrecen elleni sorsdöntő (3–1-re megnyert) találkozó után éppen Gera Zoltán nyilatkozta azt, hogy a begyakorolt figurákkal nem tudtak mit kezdeni a Loki futballistái.

Való igaz, a szögletek és szabadrúgások hatékony elvégzése


folytatás...
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik