Meglepő elhatározással kezdte az új évet Luís Figo – legalábbis a Correio da Manha napilap értesülései szerint. A lisszaboni újság úgy tudja, az Inter 35 éves középpályása korábbi terveit megváltoztatva úgy döntött, a nyáron mégsem hagyja abba a futballt, hanem az Egyesült Államok egyik csapatához szerződik.
A 127-szeres portugál válogatott állítólag már alá is írta a kétéves megállapodást az Anschutz Entertainment Group (AEG) társasággal, amely az amerikai profi labdarúgóligában (MLS) három csapatnak is tulajdonosa: a 2008 és 2010 között évente hétmillió eurót (1.77 milliárd forint) kereső sztár így vélhetően a Chicago Fire, a Dynamo Houston vagy a Los Angeles Galaxy egyikének alkalmazottja lesz.
Utóbbi együttest aligha kell bemutatni, a klub neve ugyanis az elmúlt évben szinte összeforrt a világ talán legismertebb labdarúgója, David Beckham nevével. A Real Madrid korábbi csillaga a sportág történetében alighanem példátlan felhajtás és médiaérdeklődés közepette költözött át 2007 nyarán feleségével, Victoriával és három gyermekével az óceán túlpartjára. És ha Luís Figo valóban nekivág az amerikai kalandnak, nem fér hozzá kétség, hogy őt is az angol középpályáshoz hasonló csinnadrattával fogadják majd az Egyesült Államokban. David Beckham mindenesetre már jelezte, örülne, ha régi realos csapattársával ismét egy gárdában szerepelne.
Erre van is esély, hiszen az említett három klub közül valószínűleg a Los Angeles Galaxyba fektetne be a legszívesebben az AEG, az európai sztárok egy csapatba zsúfolása ugyanis marketing- és reklámszempontból igencsak kifizetődő húzásnak tűnik. Arról nem is beszélve, hogy Oliver Luck, a szintén az óriásvállalat kezében lévő Dynamo Houston elnöke már néhány órával a hír felbukkanása után kijelentette, nem örülne Luís Figo érkezésének. Az elöljáró szerint az érvényben lévő fizetési korlátozások miatt a portugál futballista szerződtetése esetén kulcsjátékosai bevételeit jelentősen meg kellene nyirbálnia, ekkora áldozatot pedig még a 2000-es aranylabdás megszerzése sem ér meg neki.
Hogy világosabbá tegyük Oliver Luck érvelését: a MLS-ben kötelező fizetési sapka – ez 2008ban vélhetőleg 2.3 millió dollár (mintegy 400 millió forint) lesz csapatonként – alól a „kijelölt játékos szabály” (ismertebb nevén: „Beckham-szabály”) alapján mentesülhet klubonként egy vagy két futballista, akiknek a jövedelmét nem korlátozza semmi, és akiknek a fizetsége minden esetben 400 ezer dollárral (69 millió forint) terheli az általánosan megszabott keretet. Mivel a Dynamo Houston csapatában jelenleg nincs ilyen kiváltságos futballista – egyébként a ligában összesen öt „kijelölt játékos” szerepel –, ezért a Luís Figo pénzéből a fizetési sapkánál figyelembe vett 400 ezer dollárt csak a jelenlegi csapattagok béréből spórolhatnák meg.
Az amerikai és az európai viszonyok különbözősége azonban nemcsak a fizetési sapkával kapcsolatban érhető nyomon, hanem abban a tényben is, hogy a hírek szerint Luís Figo nem klubhoz, hanem egy céghez kötelezte el magát. S bár az öreg földrészen is láttunk már hasonlót (lásd Carlos Tévez és Javier Mascherano elhúzódó, majd pereskedésig fajuló esetét), ez a megoldás mégis mindennél jobban szemlélteti, hogy a futballban miként írják felül a klubokra építő szemléletet az üzleti szféra szigorú gazdasági érdekei.