Számos nehéz időszakot megélt 108 éves története során a Ferencváros, ám az ellehetetlenülés, az anyagi összeomlás határához még sohasem került olyan közel, mint most. Az ország legnépszerűbb labdarúgócsapata az NB II-ben szerepel, a klub pedig majd hárommilliárdos tartozást halmozott föl. Hiába minden erőfeszítés, a befektetők nem tolonganak az Üllői úti székház bejárata előtt. A sok zavaros ügy közül minden bizonnyal az első helyre tehető az ingatlan körüli mizéria, amely négy elnök tevékenységét is alapvetően befolyásolta. Furulyás János regnálása idején kezdődött, belebukott, s ez a sors várt Ináncsy Miklósra, majd a bokszmenedzserből elnökké avanzsáló Dámossy Zsoltra is. Most Rieb Györgyön a sor: a múlt év végén úgy tűnt, irányításával megmenekül a nagy múltú klub, ám lehet, hogy negyedikként ő is elbukik az ötödik pályázat tendereredmény-hirdetése után. ½
2005.
június 20.: Először írtak ki nyílt pályázatot az Üllői út és Könyves Kálmán körút határolta hat plusz két hektáros ingatlanra.
november 17.: A KVI eredménytelennek
nyilvánította a pályázatot, mert a jelentkező TDZ Kft. nem tudta teljesíteni a kiírásban szereplő feltételeket. Ezután újrakezdődtek a tárgyalások a fővárosi klub, a KVI, a Nemzeti Sporthivatal és a Sportfolió Kht. részvételével.
2006.
április 28.: Az FTC küldöttgyűlése elfogadta az ingatlan hasznosításáról szóló új, második pályázat dokumentumát. Ezt követően a KVI meghirdette a közbeszerzési pályázatot.
június 8.: Mindössze egyetlen cég, a spanyol Torre Rioja Madrid SA jelentkezett, amelyet a pályázati eljárásban a HI Grupo Kft. képviselt.
augusztus 7.: A KVI döntése szerint érvényes, de eredménytelen volt az Üllői úti hat plusz két hektáros terület hasznosítására benyújtott pályázat. Sajtóinformációk szerint nem volt rendben a spanyolok bankgaranciája.
2007.
június 27.: A KVI harmadik alkalommal
írt ki pályázatot az ingatlanra, a befektetőnek összesen 8,2 milliárd forintot kellett (volna) kifizetnie az adásvételi szerződés megkötésekor, illetve a következő két éven belül.
szeptember 17.: Ismét eredménytelenül zárult az állami privatizációs pályázat, mert senki sem nyújtott be írásos anyagot.
szeptember 18.: Negyedszer írta ki pályázatát a KVI. A limitár 4 milliárd 164 millió 720 ezer forint volt.
A kiírás szerint a pályázónak négyszázmillió forintos ajánlattételi biztosítékot is át kellett utalnia.
október 24.: Két ajánlat érkezett a pályázatra, egy belga cég és a Kevin McCabe által vezetett angol Scarborough Holdings adta be terveit.
október 31.: Sem az angol, sem a belga pályázat nem felelt meg a kiírás követelményeinek, ugyanis egyik cég sem fizette be a 400 millió forintnyi ajánlattételi biztosítékot.
november 7.: Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója bejelentette, a KVI ismét – immár ötödszörre – kiírja a nyilvános pályázatot.
december 28.: A KVI egyedül az angol
Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft. – többségi tulajdonosa a Kevin McCabe által vezetett Scarborough Holdings – ajánlatát tekintette érvényesnek.
2008.
január 16.: A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. – a KVI jogutódja – eredménytelennek nyilvánította az ötödik pályázatot is.
KRONOLÓGIA
Eddig csak a bukás volt biztos
AMIT A TENDERRŐL TUDNI KELL
A győztes pályázónak két éven belül 1.2 milliárd forint plusz áfáért a nemzetközi szabványoknak megfelelően fel kell újítania az Üllői úti stadiont, s erre viszszavonhatatlan bankgaranciát kell adnia. A győztesnek legalább 800 millió forintért meg kell vásárolnia az FTC Zrt. 19 997 000 forint névértékű részvénycsomagját.
A teljes vételárat ténylegesen át kell utalnia, nincs mód arra, hogy ezt más fizetési megállapodással vagy beszámítással kerüljék ki. Az összegből fizetheti ki a klub tartozásait.
A pályázat győztesének legalább másfél milliárd forintot kell átutalnia a létesítményhasználati jog megváltásáért, a részvénypaketthez hasonló fizetési móddal.
Az FTC számára garantálni kell a 25 évre szóló stadionhasználati jogot, beleértve az Üllői úti irodaház rendelkezésre bocsátását a klubvezetők munkavégzésére.