Máris itt lenne a Kánaán?
Attól függ, mit tartunk annak.
Ha visszarepülünk az időben mondjuk másfél évtizedet, a mostani helyzet több mint biztató. Akkoriban a magyar futballklubok szinte tülekedtek a csőd kapujában, zömük lepusztult, tetemes adósságokat nyögött, önmagukat üzletembernek hazudó szélhámosokba fektette a túlélés reményét, nyoma sem volt felelős, tőkeerős tulajdonosnak, és a siker sem jelentett garanciát a megmenekülésre.
Éppen ellenkezőleg: a vizsgált időszak bajnokcsapatai közül ma már a Vác és a Dunaferr csupán emlék; a Ferencváros második évét tölti a másodosztályban úgy, hogy 1995 őszén szerepelhetett és kisebb vagyont kereshetett a Bajnok Ligája csoportkörében; megrogygyant az aranyérem után a Zalaegerszeg is; az MTK kis költségvetéssel járó koncepcióra váltott; az Újpest mostanában kezdi összeszedni magát, egyedül a Debrecen volt képes tartósan a csúcson maradni. A siker tehát inkább csapás volt, mint áldás, hiszen erőn felüli költekezést igényelt, eladósodással járt, amelybe a többség bele is roppant.
Az utóbbi három év bajnoka, a Debrecen esete azonban már jelezte a változást. A csapat mögé valódi és pénzben nem szűkölködő tulajdonos állt, aki biztonságos anyagi bázist teremtett, megengedhette magának, hogy hosszú távra tervezzen, szilárd elképzelésekkel építette fel a klubot, azon belül a csapatot, ennek eredménye a zsinórban szerzett három bajnoki cím és az esély a negyedikre a tavaszi idény végén.
A kör mára szerencsére kibővült. A debreceni Szima Gábor, a győri Tarsoly Csaba, az MTK-t finanszírozó Várszegi Gábor, a Vasas mögött álló Jámbor László és a fehérvári Garancsi István neve nemcsak az élvonalbeli klubtulajdonosok listáján bukkan fel, hanem a 100 leggazdagabb magyart bemutató összeállításban is, de említsük meg George Hemingwayt (Bp. Honvéd) is, aki csak azért nem szerepel a kiadványban, mert a szerkesztők néhány kritériumának nem felelt meg. Ha pedig kitekintünk a másodosztályra, ide tartozik a pécsi Matyi Dezső, a Ferencváros tulajdonosa pedig néhány héttel ezelőtt Anglia egyik legtehetősebb embere lett. A hírek arról szólnak, hogy Fehérvárra teli zsebbel érkezik a szlovák milliárdos, Ivan Kmotrík, lapértesülések szerint pedig az orosz olajgigász Gazprom Zalaegerszegen áldoz várhatóan tetemes összeget a futballra.
Ha tehát ezt nézzük, tényleg hamarosan itt lehet a Kánaán, persze csupán magyaros léptékkel mérve. Ha bárki is Chelsea vagy akár PSV szintű költségvetésről álmodozik, sürgősen fel kell ébrednie – eurómilliárdokat biztosan nem vonz és nem is fog vonzani a