Gyökeresen megváltozott a női kézilabda olimpiai selejtezőjének csoportbeosztása. A magyar együttes eredetileg Franciaországban, Nimes-ben játszott volna a házigazdával, Kongóval és Japánnal, ehhez képest Bukarestbe kell utaznia, amivel egyértelműen rosszabbul járt. Roszszabbul, hiszen csak Japán maradt meg az eredeti riválisok közül, ellenben a románok erősebbek, mint a franciák, és a lengyel együttes is keményebb dió, mint az afrikai csapat. Ami – a japánokon kívül – változatlan: ebből a csoportból is az első és a második helyezett kvalifikálja magát Pekingre.
A magyarok szempontjából többszörösen kellemetlen változtatásról pénteken kapott szóbeli értesítést az MKSZ. A nemzetközi szövetség főtitkára, Peter Mühlematter tájékoztatása szerint a sportág vezető szervezetének át kellett alakítania a női olimpiai selejtező csoportbeosztását, mert a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) határozata szerint nem a januári IHFtornán nyerő Dél-Korea, hanem az ázsiai szövetség tavaly augusztusi, Almatiban rendezett selejtezőjén első helyen záró Kazahsztán jutott ki a pekingi olimpiára. (A tavaly szeptember óta húzódó és bonyolódó ügybe, amely rettentően sokat ártott az IHF és a sportág tekintélyének, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is beleszólt, sőt a vita elfajulása miatt korábban az is szóba került, hogy a kézilabda kikerülhet az ötkarikás programból.)
A tavalyi ázsiai férfi és női olimpiai selejtezőről tudni kell, hogy a végeredményeket bírói részrehajlás és csalás gyanúja miatt megsemmisítette az IHF, majd januárra új selejtezőt írt ki. Ezeket a férfiaknál és a nőknél is Dél-Korea nyerte meg. A „régi” nyertesek (a férfiaknál Kuvait, a nőknél Kazahsztán) nevében persze tiltakozott és bírósághoz fordult az ázsiai szövetség.
A bíróság a férfiak ügyében jogosnak ítélte az IHF által elrendelt januári újrajátszást, vagyis elismerte, hogy Kuvait nem tiszta körülmények között végzett az élen Japánban, a szeptemberi ázsiai selejtezőben. A nőknél viszont – a két nappal ezelőtti CAS-ítélet szerint – nem volt csalás Almatiban, ezért nem kellett volna új selejtezőt rendeztetnie az IHF-nek.
Hajdu János pénteken zárt kapus meccset vezényelt csapatának Tatán a Hypo ellen (Pálinger Katalin nem védett, Tóth Tímea és Görbicz Anita 30-30 percet játszott), és a friss hír sem hozta ki a sodrából.
„Nem szokványos, hogy hasonlóan fontos döntéseket ilyen furcsa körülmények között hoznak meg, de alkalmazkodunk a változásokhoz – mondta a tréner. – Sok munkánk ment kárba, mert a franciák és a kongóiak feltérképezése hiábavaló volt, mostantól viszont készülünk a románok és a lengyelek ellen is. Öröm az ürömben, hogy a lányokat annak ellenére sem viselte meg a módosítás, hogy tudják, nehezebb csoportba kerültek. Otthon persze a románok az esélyesek. A Hypóval szemben több taktikai formációt próbáltunk ki, jó edzés volt, jegyzőkönyvet nem vezettünk. Szombat este hazamennek a lányok, majd hétfőn újra találkozunk Tatán.”
A szövetség elnöke, Kiss István sem aggódott, elmondta: a változás miatt nem csökkent a csapat esélye, és Pálingeréknek ki kell jutniuk Pekingbe. Ezt a bukaresti meccsek egyelőre ismeretlen sorrendje sem befolyásolhatja.