Bármilyen helyénvaló is feloszlatni egy rasszista magatartást tanúsító szurkolói csoportot, az intézkedésnek van szociológiai kockázata – jelentette ki Nicolas Hourcade, a lyoni egyetem professzora, akit a párizsi Boulogne Boys és a metzi Faction Metz közelmúltbeli felszámolása kapcsán szólaltatott meg az AFP francia hírügynökség.
Michele Alliot-Marie belügyminiszter csütörtökön írta alá a feloszlatási rendeletet. A metzi szélsőségesek a Valenciennes marokkói védőjét, Abdeszlam Uaddut sértegették rasszista bekiabálásokkal egy februári bajnoki mérkőzésen, míg a Paris Saint-Germaint támogató Boulogne Boys lelátórészén a március végi Ligakupa-döntőn feszítettek ki hatalmas drapériát, amelyen az északi bányavidék lakóit – konkrétan az ellenfél Lens híveit – „munkakerülő, pedofil, vérfertőző” népségnek nevezték. Utóbbi esetben a sajtó azonnal teret adott a közfelháborodásnak, és bár a három őrizetbe vett gyanúsítottat pénteken szabadlábra helyezték, a bírósági tárgyaláson más társaikkal együtt akár egy év börtönt és 15 ezer eurós (több mint 3.5 millió forintos) büntetést is kaphatnak. A fennálló törvények értelmében betiltott ultracsoport újjászervezői öt év börtönt és 75 ezer eurós büntetést kockáztatnak.
„Fontos, ugyanakkor szimbolikus, a kormány téma iránti érzékenységét érzékeltetni hivatott döntés született – véli a szociológus. – Ám ha nem követik újabbak, félő, a feloszlatás csak komplikálja a helyzetet. Mert ne feledjük, a szurkolói csoportok szervezettségüknél fogva fórumai lehetnek a párbeszédnek, terepei az agresszív elemek kiszűrésének és a kulturált szurkolási szokások elfogadtatásának. Ha viszont az igazán veszélyes figurák mindenkitől függetlenül, esetleg kisebb csoportokban szabadon garázdálkodhatnak, nehezebb őket azonosítani, ráadásul az erőszak is újabb szektorokra terjedhet át.”