Amilyen zseniális hajrát vágott ki az alapszakasz végén, olyan szerencsétlenül esett ki a rájátszásban a Washington Capitals – no meg az alapszakasz pontkirálya, Alekszandr Ovecskin –, mert miután kiharcolta a hetedik meccset idegenben a Philadelphia ellen, másnap elbukott otthon. Ráadásul úgy, hogy a Flyers emberelőnyben vitte be a győztes találatot a hosszabbításban – a bírók előtte a második harmad közepe óta nem küldtek ki senkit a büntetőpadra.
„Nehéz lenyelni, ha három bíró ejt ki így. Nagyon is úgy gondolom, hogy nem kellett volna kiállítani” – mondta a bűnbak, Tom Poti. Hiába. A Philly lépett tovább, amely a Montreal Canadiens, a New York Rangers pedig a Pittsburgh Penguins ellen játszik a következő körben. (Most is a rájátszás során kivívott helyezések érvényesek, azaz a playoff ezen szakaszában nem voltak még rögzített ágak, az alapszakasz végén kapott kiemelések hozták össze a párosokat.) A másik oldalon ennek megfelelően Detroit Red Wings–Colorado Avalanche és San Jose Sharks–Dallas Stars sorozat lesz, miután a Cápák is átküzdötték magukat a Calgary Flames elleni hétmeccses negyeddöntőn.
Nosztalgia keríthet hatalmába néhány hokist a főcsoport-elődöntőben, főleg a Pittsburgh– Rangers csata során, hiszen a New York-iak keretében akadnak, akik egykoron Penguinsmezben terelgették a pakkot. A leghíresebb Jaromír Jágr, aki momentán a rivális csapatkapitánya, aztán ott van még az egyik helyettes, Martin Straka és Michal Rozsival is – na meg Jason Strudwick, aki a 2004–2005-ös lockout idején a Ferencváros tagja volt… Lesz testvércsata is: Jordan Staal a Pens, Marc a Rangers játékosa. A konferencia másik elődöntője egyoldalúbbnak tűnik: habár a Montreal megszenvedett a Boston kiejtésével, ránézésre jobb csapat, mint a Philadelphia – ráadásul a korábbi rájátszásokban vívott közös csatákat rendre megnyerte –, amely azonban verhetetlen a szó eredeti értelmében: nincs még egy alakulat a versenyben lévők között, amely annyi kemény legényt foglalkoztatna, mint a Flyers.
Annál kiegyenlítettebbnek tűnik a San Jose és a Dallas duettje, ebben a szezonban három-három győzelmet hoztak össze egymás ellen. Ezzel szemben a Detroit összes alapszakaszmeccsét megnyerte a Colorado ellenében, amely a kilencvenes években lett hatalmas riválisa: 1996 és 2002 között ötször futottak össze a rájátszásban, 1997-ben és 2002-ben a Red Wings győzött az Avalanche ellen a főcsoportdöntőben, aztán a Stanley-kupát is hazavitte – 1996-ban éppen fordítva történt.