Útban a dobogó felé

MOLNÁR CSABAMOLNÁR CSABA
Vágólapra másolva!
2008.05.05. 12:28
Címkék
Az olimpiát felvezető sorozatunk mai részében a kerékpársporttal foglalkozunk, amely az egyik legnépszerűbb sportág szerte a nagyvilágban, ellenben nem mondhatjuk, hogy Magyarországon is. A bicikli nem a mi járgányunk. Magyar érem nem született még az ötkarikás játékokon, pedig a sportág már az első újkori, athéni olimpia programjában is helyet kapott, s azóta csupán egyszer, 1904ben hiányzott a játékokról. Pekingre mégis bizakodóan tekintenek a magyar bringásokért szorítók, merthogy valós az esélye az éremszerzésnek.

Ha kerékpár, mostanság minden tekintet Bodrogi Lászlóra szegeződik Magyarországon. Reméljük, Laci nem babonás, mert (augusztus) 13-án lesz az a versenyszám (az országúti időfutam), amelytől azt reméljük, hogy a Credit Agricole profija révén megszületik a sportág első magyar olimpiai érme. A reális terv a pontszerzés (nagyon sűrű a mezőny!), az érem fantasztikus lenne, az aranyérem pedig a csoda kategóriába sorolandó! Fabian Cancellara ugyanis az elmúlt két esztendőben verhetetlen ebben a számban, s most is annak tűnik.

A svájci versenyző mögött Bodrogi László parádésan versenyezve második lett a tavalyi stuttgarti világbajnokságon, s mostanra szerzett annyi tapasztalatot a profik között, ami eredményre vezethet Pekingben. A már a francia állampolgárságot is megkapó kerékpáros – akiben minden ellenkező híreszteléssel ellentétben sohasem vetődött fel, hogy az olimpián nem magyar színekben indul – már 2000-ben is felállhatott a világbajnoki dobogóra (a legalsó fokára), a stuttgarti ezüstöt követően pedig egyetlen lépéssel is a mennyországba juthat.

A versenyző mindennapos megélhetéséhez elengedhetetlen a francia állampolgárság – felesége és kislányai is francia állampolgárok –, s amikor Laci kérte a kettős regisztrációt, akadt némi feszültség a magyar vezetők s közte. Pedig nem kért mást, mint amit a felkészülés és a versenyzés zavartalansága érdekében egy ilyen szintű sportoló mindenhol megkap a világon. Nem különleges kérések ezek, pusztán ahhoz kellenek, hogy ne neki kelljen egyedül, mondjuk, kereket cserélnie.

A Magyar Olimpiai Bizottság vezetői végül is belátták, hogy a világ egyik legkiválóbb országúti időfutammenőjének nincsenek luxusigényei, így Pekingben Bodrogi Lászlót követni fogja a kísérőkocsi, amelynek vezetője Somogyi Miklós lesz. Ő külön is megér egy misét, hiszen áldozatául esett az 1984-es Los Angeles-i olimpia bojkottjának, és a játékok „helyett” megnyerte a pályakerékpárosok 50 kilométeres pontversenyét a moszkvai „Los Angeles-pótló” viadalon. Somogyi minden bizonnyal óriási segítséget nyújt Bodrogi Lászlónak ahhoz, hogy a 32 éves kerekes az ő szertefoszlatott álmait is valóra váltsa. Ráadásul a kísérőkocsiban ott lesz Laci jól ismert francia gyúrója és szerelője.

A pekingi pályát már megismerte Bodrogi, nagyon nehéz terepen, a már sokszor kritizált, szmogos pekingi levegőben gyilkos feladat lesz megtenni a két 24 kilométeres körből álló szakaszt. De a pálya vonalvezetése nagyon hasonlít a stuttgartiéhoz, ami jó előjel lehet a magyar kerekes számára – aki végigtekert már négy Tour de France-t, két Vuelta Espanát és egy Giro d’Italiát, annak van mire emlékeznie. A versenyző optimális formában van. Mivel elég magas (186 centiméter), Pekingben mindenképpen hoznia kéne azt a testsúlyt (70 kilogramm), amellyel tavaly Stuttgartban versenyzett, s az sem jönne neki rosszul, ha bekerülne a Credit Agricole idei Tour-csapatába. Mert szerinte a legjobb felkészülést a háromhetes legendás francia verseny jelentené az olimpiára.

Bodroginak a mezőnyverseny alatt lesz lehetősége Pekingben is arra, hogy próbálgassa erejét, s a követendő taktikát: azt ugyanis – a világbajnokságok menetrendjével ellentétben – három nappal az időfutam előtt rendezik ugyanazon a pályán.

Az is a magyar fiú mellett szól, hogy a rengeteg botrány hatására szigorodtak a doppingszabályok, így mindenképpen kedvezőbb körülmények között versenyezhetnek a tisztességes kerékpárosok. Persze az ördög sosem alszik, hiszen az amerikai Tyler Hamiltonnak Athénban valamiért túlfagyott a B-próba előtt az A-próba alapján „pozitív anyagot” tartalmazó kémcsöve… Ne legyenek illúzióink, ez a sportág úttörő szerepet játszott a dopping alkalmazásában: az 1960-as római olimpián a dán Jensen a bétablokkoló hatására nem érzett fáradtságot, s addig tekert, amíg holtan nem esett össze Caracalla császár mesés fürdői között. Ma már nem a bétablokkoló a divat, ellenben egész iparágak épültek a doppingszerek előállítása, terjesztése és annak vizsgálata köré, ami busás hasznot hoz. Manapság állítólag a növekedési hormonokat manipulálják kimutathatatlanul.

Bodrogi László mellett még két magyar kerékpárosért szoríthatunk a pekingi olimpián: Kusztor Pétertől, a P-Nívó Betonexpressz sportolójától azt várják el, hogy menjen végig a mezőnyversenyben (neki kedveznek a hegyek, s lesz belőlük bőven), és érjen el értékelhető eredményt.

A pályaversenyeken és az újonnan bemutatkozó BMX-ben nem lesz magyar versenyző, viszont a mountain bike szakágban Parti András révén érdekelve leszünk, neki az lehet a célja, hogy a mezőny első felében végezzen.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik