Lehetőséget kapnak az élvonalbeli edzők.
Erwin Koeman csütörtökön összeül az első osztályú csapatoknál dolgozó szakvezetőkkel és meghallgatja, beszámoltatja a trénereket a tapasztalataikról. A találkozó több szempontból is példátlan: Lothar Matthäus speciel nem sűrűn kért segítséget a Magyarországon tevékenykedő szakemberektől, elvétve kezdeményezte az együttműködést az edzőbizottság képviselőivel, s ez idáig arra sem volt példa, hogy a klubok illetékesei javaslatokat tegyenek az aktuális szövetségi kapitánynak, kikre érdemes odafigyelnie.
Mint az néhány honi szakember véleményéből is kitetszik, az eredményes közös munkához egy rögtönzött délutáni kerekasztal-beszélgetés vajmi kevés: ahhoz, hogy Erwin Koeman gyümölcsözően működjön együtt magyar kollégáival, komplexebb módon kell feltérképezni a lehetőségeket. Vágó Attila, a DVTK edzője – aki történetesen a női válogatottért is felel, azaz tisztában van a viszonyokkal – például azt mondja: a segítségnyújtás csak akkor lehet kölcsönös, ha a kapitány ellátogat a klubcsapatok gyakorlásaira is, és szerinte a holland szakember a személyes beszélgetések során kaphat valódi képet a honi labdarúgás helyzetéről.
A nagy kérdés persze a mindenkori keretösszeállítás.
Mivel a Várhidi-éra alatt a szövetségi illetékesek a külföldön profiskodókat favorizálták a gyengébb színvonalú hazai bajnokságban szereplőkkel szemben, és Erwin Koeman is elsősorban a légiósokról kapott információt, a Magyarországon játszókról a klubedzőktől vár tájékoztatást.
A szakvezetők nyilatkozatai árulkodóak: noha néhány tréner javasolná egy-egy labdarúgóját a bő keretbe, a többség amondó, futballistái még nem ütik meg a válogatottnál képviselt szintet. Persze az utóbbi időszak alapján kényelmesebb is a hazai együtteseknél edzősködők helyzete, hiszen míg korábban rengeteg nézeteltérést szült a klubok és a szövetség között kialakult feszültség (a csapatok sokszor nehéz szívvel engedték el játékosaikat a válogatott meccseire), tavaly nem kellett aggódniuk a hazai együtteseknek labdarúgójuk egészségéért, valamint idegeskedniük a távolléte miatt.
Az viszont feltűnő, hogy a nemzeti csapatnál tapasztalható csatárhiány a magyar szakmának is szemet szúrt: a ZTE irányítását nemrég elvállaló Nagy Mihály szerint az aktuális gólkirályjelöltnek például mindig helye lenne a válogatottban.
Igaza lehet.
Kérdés, hogy a csütörtöki randevún az ismerkedésé vagy már konkrétan a szakmai elképzeléseké lesz a főszerep, ugyanis az Újpestet irányító Szentes Lázár szavai arról tanúskodnak, ő előbb a kapitány koncepciójára lenne kíváncsi, és annak ismeretében tudna tanácsot adni.
Már ha kérnek belőle.
Persze a magyar labdarúgásnak ez lenne az érdeke.
Jegyzet a 2. oldalon