Az arany középpálya

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2008.05.14. 01:04
Címkék
Belátható távolságra került az Európa-bajnokság, huszonnégy nap múlva Bázelban a Svájc–Csehország mérkőzéssel megkezdődik a 13. európai seregszemle. Lassan a csapatok is hangolnak, mi pedig szeretnénk már a bemelegítésnél „ott lenni”, ezért igyekszünk bemutatni, kik szórakoztatnak bennünket június 7. és 29. között Ausztriában és Svájcban. Sorozatunk mai részében az Angliát odavissza legyőző Horvátország kerül terítékre.

Idestova tizennégy esztendeje, hogy a Jugoszlávia széthullása után létrejövő Horvátország futballválogatottja lejátszotta – és az időközben legendává „nemesedő” Davor Suker két góljával 2–0-ra megnyerte – első tétmérkőzését, ám a csapat profilja mit sem változott. Kis nemzet, nagy ambíciók; kitűnően képzett és hovatartozásukra büszke futballisták; a kedvencekért minden távolságot leküzdő, őrült rajongásra és gyűlöletre is képes szurkolótábor. Ezt azért ismételtük át, hogy érzékeltessük: az Eb-t majdhogynem hazai pályán megvívó kockás mezesek teljesítménye több tényezőtől függ, mint a sorozatunkban eddig bemutatott „átlagos” válogatottaké.

Már a kapitány, Slaven Bilic sem hétköznapi jelenség. Játékosként sem ment a szomszédba egy kis puskaporért („nagyhalál” az 1998-as vbelődöntőben, a sportszerűtlen Laurent Blanc meg is kapta piros lapját), edzőként pedig… Nos, tulajdonképpen egy a játékosok közül. Nemcsak rockgitáros mivolta és fülbevalója őrzi fiatalságát; lenyűgöző a lelkesedése is, és csapata játéka arról tanúskodik, hogy aktívan kamatoztatja nem oly régen lezárt játékoskarrierje tapasztalatait. Bilic a 2006-os világbajnokság után lett szövetségi kapitány, tanítványai nyitásként idegenben legyőzték a friss világbajnok (igaz, jócskán tartalékos) olasz válogatottat, majd módszeresen, komótosan „felfalták” az Eb E jelű selejtezőcsoportját. Mindöszsze egy mérkőzést vesztettek el, azt is részben azért, mert a szkopjei sártengerben megvívott csata szünetében értesültek róla: az eredménytől függetlenül továbbjutottak. De nehogy okot adjanak tudásuk megkérdőjelezésére, zárásképp legyőzték az életéért küzdő Angliát a Wembleyben…

Nemhiába játszott négy évig Angliában, Bilic hatékony 4–4–2–t szabott az elődje, Zlatko Kranjcar által előszeretettel 3–5–2-ben szerepeltetett csapatra. A tapasztalt harcosok mellett a tehetséges Vedran Corlukát felvonultató védelem megerősítése nem ment a középpálya rovására, ami elsősorban annak következménye, hogy a két rutinos játékos, a hátrafelé mindig figyelő Niko Kovac és Darijo Srna jól megfér a támadást jobban kedvelő ifjakkal, Niko Kranjcarral és Luka Modriccsal. Ez a négyes rendkívül rétegzett kapcsolatrendszert ápol a saját kapu védelmével és az ellenfél kapujának ostromával foglalkozó csapatrészekkel, szétzúzására – a mindenkori ellenfél legnagyobb bánatára – többnyire nem elég a kilencven perc.

Van azonban egy feladvány, amelyre a kapitány még nem találta meg a megoldást. Legjobb formában lévő támadója, a Brazíliában született Eduardo da Silva egy februári angol bajnokin bokáját törte, ami lehetetlenné teszi játékát az Európa-bajnokságon. Égetően aktuálissá vált az örök kérdés: ki fog gólt lőni? Éppenséggel akadnak a szerepre alkalmas futballisták, csakhogy Igor Budan kieséssel fenyegető idényhajrát vív Parmában, Mladen Petric és Ivica Olic szezonja nem a legjobban sikerült Németországban, Ivan Klasnicban még él a tavalyi veseátültetés emléke, az egy selejtezőn sem szereplő Nikola Kalinic pedig talán maga is meglepődött, hogy bekerült a keretbe.

A segítség minden bizonnyal ez esetben is a középpályáról jön majd. Mindazonáltal Slaven Bilic vallja: „Nehéz feladat vár ránk az Európa-bajnokságon, de ha lesz egy kis szerencsénk, emelt fővel térhetünk haza.”

Következik: Lengyelország

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik