Fotó: Reuters
Az orosz válogatott leghet az egyik keleti "meglepetés"
Fotó: Reuters
Az orosz válogatott leghet az egyik keleti "meglepetés"
A SZÖVETSÉGI KAPITÁNYOK
Nem csak a pályán, a kispadon is igen erős az összes kelet-európai csapat. Guus Hiddink (Oroszország) egyértelműen a világ egyik legjobb edzője, honfitársa, Leo Beenhakker (Lengyelország) rutinos öreg róka, csakúgy, mint Karel Brückner (Csehország). A fiatalabb edzőgeneráció tagja Victor Piturca (Románia) és Slaven Bilic (Horvátország) – ők ketten viszont játékosként válogatott-legendáknak számítanak.
Csehország, Oroszország, Románia, Lengyelország, Horvátország. Nem rossz kontingens. Sőt. Kifejezetten erős kontingens. Öt volt szocialista ország, öt keleti válogatott az Eb-n: az ebbe a blokkba tartozó gárdákkal senki nem mérkőzik szívesen. Mind az öten meglepetést akarnak okozni, és mind a múlt, mind a jelen alapján erre akár jó esélyük is lehet.
Kezdjük egy kis számtannal: öt képviselővel az Eb egyik legnépesebb kontingense a keleti, főleg, ha megnézzük, hogy hány csapat jutott ki Észak-Európából (egyedül Svédország) és a brit szigetekről (egy sem…). Ilyen szégyen – mármint hogy a brit szigetekről avagy Írországból nincs résztvevő egy kontinenstornán – utoljára 1984-ben esett meg.
A kelet-európaiak ezzel szemben igencsak magabiztosan várják az Eb-t: Slaven Bilic azt nyilatkozta, hogy a horvátok akár nyerhetnek is; a csehek hagyományosan erősek; Oroszországot sokan a torna egyik meglepetéscsapatának tartják; Románia és Lengyelország pedig bárkinek gondot okozhat.
KELET-EURÓPAI ÁLOMCSAPAT
Egy kis ízelítő a „keleti erőből”: a kapuban Cech, előtte Corluka, Ujfalusi, V. Berezuckij és Jankulovski, középpályán Srna, Arsavin, Chivu és Modric, elöl pedig Mutu és Smolarek. Elfogadható? Lehet, hogy több is annál!
A válogatottak mellett figyelemreméltó a klubcsapatok előretörése is. Oroszországban hihetetlen összegeket ölnek a labdarúgásba, a jó munkát pedig jelzi a Zenit UEFA-kupa-győzelme (ha van csapatban „az év felfedezettje” díj, azt nyugodtan oda lehet adni Advocaat fiainak).
Oroszországhoz hasonló cipőben jár Románia is: a bajnokság egyre erősebb, minőségi légiósok sora érkezik, és keleti szomszédaink immár automatikus BL-főtáblás résztvevővel is rendelkeznek.
A két jó példa után lássunk egy rosszabbat: a lengyel futball története egyik legnagyobb botrányán van túl, de Leo Beenhakker válogatottja komoly reményekkel érkezett az Európa-bajnokságra.
A horvát klubfutball sem a dicsőségtől fényes, de a válogatott erősebb, mint az 1998-as vb óta valaha volt. Csehország pedig Nedved és Rosicky nélkül is rutinos, félelmetes játékerőt képviselő csapat.
KELETI EB-MÉRLEG
Aranyérem: 2 (Szovjetunió, Csehszlovákia), Ezüstérem: 6 (Szovjetunió 3, Jugoszlávia 2, Csehország), Bronzérem: 4 (Csehszlovákia 2, Csehország, Magyarország)
Mit sem ér azonban a játékerő és a látványos foci, ha az utolsó akadály mindig magasnak bizonyul. A keleti csapatok mérlege az Eb-döntőkben 2–6, és ez jól jelzi egyik gyengéjüket: a sokáig remeklő gárdák a fináléban rendre megremegnek.
Hogy csak három példát nézzünk a közelmúltból: 2004-ben hiába a csehek játszották a legjobb focit, a hosszabbítást jobban bíró és szerencsésebb görögöket Dellasz befejelte a döntőbe. 1996-ban a fináléban Berger góljával már vezettek a csehek, de jött Bierhoff két gólja, és a német öröm. 1988-ban a bombaerős „szbornaja” még a csoportmeccseken elintézte Hollandiát, a döntőben ellenben már elbukott ellenük.
Utoljára 1976-ban, Antonín Panenka legendás büntetője után ünnepelhetett Európa-bajnokságot kelet-európai válogatott. Hogy ez 32 év várakozás után ismét megtörténhet-e?
Egyik keleti csapat sem esélyes. Viszont alighanem senki nem lepődne meg rendkívüli mértékben, ha legalább az elődöntőben találkoznánk a cseh vagy az orosz válogatottal.
Mondhatni: a keleti sereg bejelentkezne Európa trónjára.