A német közvélemény szerint Joachim Löw és legénysége díszlépésben nyeri meg a csoportot - s reményeik szerint az Eb-t is.
A német közvélemény szerint Joachim Löw és legénysége díszlépésben nyeri meg a csoportot - s reményeik szerint az Eb-t is.
A házigazda ugyebár törvényszerűen könnyű csoportba kerül a nagy versenyeken, így történt ez most is. Külön érdekessége a B-jelű csoportnak, hogy alighanem az osztrák, a lengyel és a horvát focidrukkerek is elégedetten mosolyogtak kollektív bajszuk alatt a sorsolás után, hiszen a trió tagjai mind legyőzhetőnek tartják a másik kettőt. A német válogatott, a Nationalelf kimondva-kimondatlanul már arra figyel, kivel csapnak össze a negyeddöntőben, sőt, mint Michael Ballack elárulta, ő már azt találgatja, a döntőbe jutásért kivel kell megmérkőzniük.
Az esélytelenek nyugalmával, a házigazda felelősségévelA házigazda osztrákoknak Európa-bajnokságot kellett rendezniük – társtettesként –, hogy végre szerepeljenek a végső küzdelmekben, ugyanis hiába indultak el az első, 1960-astól a 2004-esig az összes kiírásban, magára a tornára soha nem jutottak ki. Valljuk meg őszintén, önerőből most sem biztos, hogy elértek volna idáig, s a szövetségi kapitány, a tapasztalt Josef Hickersberger nem is tudott kiállítani a versengésre egy új "Wundermannschaft"-ot, azaz csodacsapatot.
Igaz, ez legkevésbé sem a szakember hibája, hiszen afféle osztrák Matthäusként kis híján félszáz labdarúgót próbált ki kinevezése óta, akik közül azonban mikroszkóppal sem fedezhetett fel klasszisnak nevezhető játékost.
Lelkes iparosokkal viszont tömve a keret, de közülük kevesen játszanak topligában. Portásposzton kifejezetten jól állnak, hiszen két bravúrkapus, Jürgen Macho és Alex Manninger is bevethető, sőt, a védelem sem mondható kutyaütőnek, hiszen rendelkeznek három határozott középső bekkel (Emanuel Pogatetz, Martin Stranzl és Sebastian Prödl), szélsőhátvédeik (Garics György és Ronald Gercaliu) pedig rengeteget futnak.
"Ivanschitz – és snitt", foglalhatnánk össze röviden a sógorok középpályájának buktatóit, hiszen jelenleg Andreas Ivanschitzen áll vagy bukik a nemzeti csapat kreatív játéka. Mellette René Aufhauser és Jürgen Säumel végzi a védekezőmunka dandárját, a helyettes karmester Christoph Leitgeb, de fiatal szélsőik, Christian Fuchs és Ümit Korkmaz nemzetközi szinten súlytalanok.
Ám mindezek eltörpülnek a mellett a tény mellett, hogy a legendás Toni Polster visszavonulása óta nincs jó csatáruk az osztrákoknak, s erősen kétséges, hogy
a Harnik-Linz-Kienast-trió tagjai megtáltosodnak az Eb-nyitányig. Ezért is kényszerült arra a kapitány, hogy "reaktiválja" a 38 esztendős Ivica Vasticot.
Kőkeményen, flexibilisen és unalmasanA lengyel válogatott a legutóbbi időkben még csak-csak kvalifikálja magát egy-két nagy tornára, ott azonban nem tudnak maradandót alkotni. Most se várjunk tőlük szemkápráztató futballt, ám ha elkapják a fonalat, masszív mezőnyjátékukkal mindenkinek meggyűlhet a baja.
A világlátott Leo Beenhakker kapitány jól variálja a taktikai variációkat, s képes kihozni a maximumot ebből a gyengécske anyagból.
Kapusgondjaik Tomasz Kuszczak kiesésével sem lesznek, a védelem azonban könnyen megforgatható, ráadásul a sor meghatározó embere, Jacek Bak már 35 esztendős. A jobbhátvéd, a támadó szellemű Marcin Wasilewski viszont okozhat kellemes meglepetéseket.
A piros-fehérek tulajdonképpen klasszikus irányító nélkül operálnak, s Mariusz Lewandowskival és Dariusz Dudkával igyekeznek betölteni a Miro Szymkowiak után maradt űrt. Jóval több kreativitást lehet várni a rutinos Jacek Krzynowektől, jobbon oldali kollegája, Jakub Blaszczykowski viszont sérülése miatt kihagyja a tornát. Mivel társai közül csak a támadó középpályás Lukasz Gargula jöhet szóba, mint igazi erősítés, most örülhetnek csak igazán a lengyelek hívei, hogy a kapitány az utolsó pillanatban honosította a brazil szélsőt, Rogert.
A csatársorban a „kis” Smolarek, Ebi (édesapja, Wlodzimierz Smolarek 60-szoros válogatott volt) feladata a gólszerzés, s ennek derekasan meg is felelt a selejtezők során, hiszen tíz mérkőzésen kilencszer volt eredményes. Az már kevésbé bíztató, hogy miután kikopott a Dortmundból, új állomáshelyén, Santanderben sem megy neki. A kvalifikációk során a legtöbb gólpasszt a rutinos Maciej Zurawskitól kapta, de a szimpatikus támadó túl van már fénykorán. E kettősön kívül nincs igazán gólerős csatáruk: Marek Saganowski három, Tomasz Zahorski tíz, Lukasz Piszczek egy gólt szerzett klubcsapatában az elmúlt idényben...
Slaven Bilic, a horvát kapitány öt veteránt is magával vitt a tornára.
Ismét előtérben a nosztalgiaA horvát válogatottnál Zlatko Kranjcar lemondása után az egykori kiváló védőre, Slaven Bilicre maradt a mission impossible: felnőni Davor Sukerék sikereihez.
"Stabilitás, mindenek fölött!" - adta ki a jelszót a kapitány, aki hamar kialakította a maga álomcsapatát s csak szükséghelyzetben nyúlt a gárda gerincét képező tengelyhez.
Első számú kapusa Stipe Pletikosa maradt, akit csodálói csak Polipnak hívnak kiváló reflexei miatt, s Bilic búcsút mondott a tradicionális horvát 3-5-2-es felállásnak s áttért a négyvédős rendszerre, ami jóval nagyobb stabilitást ad a hátsó soroknak. Kellett is a plusz ember, név szerint a jobbhátvéd Vedran Corluka, hiszen a két veterán, Robert Kovac és Josip Simunic ugyanolyan lassúak, mint amilyen körülményesek, Dario Simic pedig elmondhatja magáról, hogy két idényben is (2004-05 és 2007-08) többször lépett pályára a nemzeti csapatban, mint klubjában.
Niko Kranjcar a vb-n csődöt mondott, így Bilic hozta magával kedvenc irányítóját az U-21-esek közül: Luka Modricot. “Egyike Európa legjobb játékosainak. Fiatal kora ellenére máris klasszis, az Eb-n az egész világnak megmutathatja tálentumát” – adta alá a lovat a kapitány. Modric balján az Angliában megkomolyodni látszó Kranjcar, jobbján az újra lendületbe jött Darijo Srna számít alapembernek, mögötte-helyette pedig Niko Kovac végzi el a piszkos munkát. A kispad viszont eléggé szűkösnek tűnik, hiszen az ott ülők közül csak a Schalke üstököse, Ivan Rakitic és a heerenveeni szuperapróság, a ballábas Danijel Pranjic tűnik képesnek mérkőzésfordító tettekre.
Ahogyan 1998 óta mindig, most sincsenek nemzetközi tornákon is gólerős csatárai a horvátoknak: az Eb-selejtezők ezüstcipősének, Eduardónak lábát egy bajnokin brutálisan eltörték, Ivan Klasnic pedig csak nemrégiben tért vissza két veseműtét után.
Az viszont optimizmusra ad okot, hogy felépülése után újra jó ütemben termeli a gólokat, akár csak Mladen Petric a gyengécske Dortmundban és a szélső Ivica Olic a HSV-ben. Bilic sem volt képes visszavonultatni a nagy öregeket, arra azonban gondosan ügyelt, hogy a veteránokat ügyesen vegyítse az egyes csapatrészekben a fiatalokkal.
Löw is a Klinsmann-fiúkban bízikA német szövetségi kapitány, Joachim Löw tulajdonképpen elődje, Jürgen Klinsmann csapatával utazik el az Eb-re, de egyrészt nem volt oka a változtatásra, másrészt az elmúlt két évben egyetlen fiatal német üstökös sem bukkant fel. Ám hogy ki ne simuljanak a ráncok Löw homlokán, arról a döcögős kényszerfiatalítás és kulcsembereinek váratlan formahanyatlása gondoskodott.
Mint rendesen, most is kapusgondokkal küszködik a Nationalelf, s végül az Arsenalban létszámon felüli Jens Lehmann kapta az egyest mezt, Löw igen bölcsen pedig el sem vitte magával eddigi vetélytársát, Timo Hildebrandot.
A védelemben sem lehetnek gondok, itt egyedül a frissiben felépült Christoph Metzelder játéka rejthet kockázatokat. A bal oldalon Marcell Jansen, a jobbon Philippe Lahm, középen Per Mertesacker számít alapembernek, de a sor tagjai a multifunkcionális Lahmot kivéve nem tudják megfelelően támogatni a támadójátékot.
Ballack belelendült, Schweinsteiger elszürkült, Schneider kikerült, Frings visszakerült, Fritz bekerült - foglalhatnánk össze a német középpálya egyéves történetét. Különösen a ballábas Bernd Schneider kiesése és Schweini formahanyatlása jött rosszkor a germánoknak, így előfordulhat, hogy Löw egy huszáros megoldással a csatársorból amúgy is kiszorult Lukas Podolskit, a selejtezők házi gólkirályát szerepelteti bal oldali középpályásként.
Azért a kapitány is ragaszkodott egy-két felfedezetthez: a váratlan megoldásokra képes, a változatosság kedvéért lengyel származású Piotr Trochowski a torna egyik felfedezettje lehet, a lendületes Thomas Hitzlspergerrel egyetemben.
2000 óta Michael Ballackon áll vagy bukik a Nationalelf játéka, gólerőssége Miroslav Klosén, s idén sem lesz ez másképpen. A tornán felnőhet mellé a német-spanyol Mario Gomez, s szintén szorgalmasan termeli mostanában a gólokat a német-brazil Kevin Kuranyi, de a trainer nagy meglepetésre előásta a Bundesliga II-ből a veterán, Svájcban napvilágot látó Oliver Neuville-t is.
S KÖZBESZÓLT A TÖRTÉNELEM...
A német válogatottat aligha állítja meg bárki is ebben a csoportban, a másik továbbjutó pozícióért viszont késhegyre menő csatát folytatnak majd a felek. A csoportküzdelmeket a négyes viharos történelmi háttere teszi még pikánsabbá és izgalmasabbá, hiszen mindannyian összetűzésbe került egymással (vagy elődállamaikkal) a viharos XX. században.
Remélhetőleg az utcai harcokat ezúttal nélkülözik majd a drukkerek - s most örülhet csak igazán a rendező, hogy a horvátok kiütötték az angolokat, hiszen ha ők is ebbe a csoportba kerülnek...