két évvel ezelőtt úgy lett aranyérmes, hogy kilenc fordulóval a vége előtt kilenc pont hátránnyal állt az Újpest mögött, addig az idén tíz veretlen találkozóval – nyolc győzelemmel és két döntetlennel – zárta az idényt.
A különbség csupán annyi, hogy a Loki ebben a szezonban így sem lett aranyérmes.
A sorozatbeli negyedik bajnoki címnek ugyan búcsút inthettek Debrecenben, ám a Soproni Ligában elért második hely, a Magyar Kupa-győzelem, valamit az idén első alkalommal kiírt Ligakupa ezüstérme azért valamelyest kárpótolta a szurkolókat, és kijelenthetjük: ha nem is lett bajnok, azért az idén is sikeres szezont zárt a Debrecen.
Pedig az év közben akadtak kisebb hullámvölgyek, súrlódások a csapat életében: Miroslav Beránek az ősszel a kispadra száműzte Sándor Tamást, a csatárok a tavasszal hetekig nem találtak a kapuba, egyre kevesebb szurkoló járt ki a meccsekre. A legnagyobb szimpátiával kísért húzás kétségkívül a klub vezetőinek nevéhez fűződik a télen nem hosszabbították meg a cseh szakember lejáró szerződését. Január elsejével ha létszámában nem is, összetételében és szerkezetében jelentősen átalakult a bajnoki címvédő DVSC-TEVA szakmai stábja: a marsallbot a pályaedzőből klubmenedzserré avanzsáló Herczeg András kezébe került. Ráadásul a színre lépő edzői kvartettel hosszú távra terveznek a klub elöljárói, hiszen a Herczeg András munkáját segítő Zoran Szpisljak, Bücs Zsolt és Mező József megbízatása is 2011. január elsejéig szól.
Ennek ellenére a szakmában sokan állítják: a mostani Debrecen nem érdemelte meg, hogy bajnok legyen.
Nem, mert visszaszürkült a magyar mezőnybe, és mert a játékosok a sorozatban megnyert három bajnoki aranyérem után jóllakottá váltak.
De vajon mennyire van igazuk a csapatot kritizálóknak?
Ha figyelembe vesszük a körülményeket, vagyis hogy a télen két meghatározó játékos búcsút intett a Lokinak, a korábbi magyar gólkirály Ibrahima Sidibe a belga St. Truiden, míg Dzsudzsák Balázs a holland PSV együtteséhez igazolt, akkor kijelenthetjük, hogy a Debrecen kiadta magából a maximumot. Meggyengült kerettel lett második és Magyar Kupa-győztes.
A Loki így is könnyedén megnyerhette volna a bajnokságot, ha a szezon középső harmadában nem veszít fontos pontokat, vagy ha a fordulópontként emlegetett tavaszi, MTK elleni hazai mérkőzésen nem játszik olyan kiábrándítóan.
Trónfosztás lett a vége.
De tekintsünk a jövőbe! Habár a szakmai stáb változatlan marad, a játékoskeretben lesznek változások. A Loki labdarúgóinak egyik fele a szerdai kupagyőzelem után nyomban szabadságra ment, a keret másik fele viszont csak később kezdi meg a pihenőt, hiszen az NB III-as bajnokságból még hátravan két forduló, valamint két kupameccs is vár a fiatalokra. Aztán hogy végül milyen összetételű, hány új labdarúgót számláló játékoskerettel vág neki a következő szezonnak, valamit az UEFA-kupa selejtezőinek a Debrecen, csupán a június 18-i felkészülés kezdetére válhat biztossá. Az viszont már most garantálható: érkezhetnek újabb fiatalok a keretbe, ám ahhoz, hogy a Loki könnyedén vegye a grúz, fehérorosz, azeri, örmény, kazah, liechtensteini, vagy San Marinó-i együttes elleni UEFA-kupa selejtezőt, érdemi erősítések kellenek.
Június 27-én mindenesetre megtudjuk, milyen ellenfelet kapott a Debrecen.