A „király” nyomdokain

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2008.06.15. 00:49
Címkék
A futballakadémiákról szóló sorozatunk mostani részében a legifjabbat, az egy éve működő szombathelyi Illés Béla Akadémiát mutatjuk be. Tavaly ilyenkor még nagy volt az izgalom a jelentkezők és a létrehozók között, ám az eltelt esztendő fényesen bizonyította, hogy az utánpótlás-nevelés minden pénzt és energiát megér Magyarországon. Arról nem is beszélve, hogy Szombathelyen az ősztől újra NB I-es meccseket láthatnak a szurkolók.

A lányok, a lányok, a lányok angyalok.

Erről sokat mesélhetnének az Illés Béla Akadémia ifjú növendékei is. Mert bizony az ő esetükben szó sincs elzártságról, spártai neveltetésről vagy vasszigorról. Ezek az ifjú emberkék, akik egyértelműen futballistának készülnek, olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy a kollégiumban ifjú hölgyek közelségében élhetnek. Márpedig egy tinédzserkorba lépő legény számára a labda mellett talán csak a lányok lehetnek fontosak.

No, de hogyan is indult Magyarország legfiatalabb akadémiája?

Artner Tamás, a Haladás VSE utánpótlás-igazgatója és Horváth Sándor, a Lurkó Utánpótlás Futball Club képviselője gondolt egy merészet, és megkereste az akkor már egy esztendeje visszavonult Illés Bélát: lenne-e kedve gyerekekkel foglalkozni és a nevét adni az alakuló akadémiához? Ez július közepén történt, és persze a Hungária körút korábbi királya – akinek pályafutása Sárvárról indult, és Szombathelyen át vezetett Budapestig – azonnal igent mondott. Talán bele sem gondolt, hogy milyen felelősséget vállal, s mekkora költségbe veri magát.

Illés Béla azonban azt mondja, egy pillanatra sem bánta meg, hogy belevágott.

Amikor tavaly ilyenkor az 1992-es és 1993-as korosztály legtehetségesebb gyerekeiből megalakult az Illés Béla Akadémia, tulajdonképpen még pálya sem létezett. Csak a lelkesedés volt a garancia arra, hogy itt nagy dolgok vannak készülőben. Aztán pillanatok alatt beindult a nagyüzem. Miközben a város büszkesége, a „Hali” megkezdte harcát az NB II Nyugati csoportjában a feljutásért, már épült az akadémia első saját, füves pályája. Kezdésként 28 gyerkőcöt vettek fel, belőlük jött létre az úgynevezett sportosztály. Szó sem volt utcáról vagy napköziből becsalt újoncokról: a Haladás korosztályos csapatának legtehetségesebb növendékeit választották ki, és természetesen ők is Hali-címeres mezben, a klub sportolóiként indultak a bajnokságban.

Összefogott az Illés Béla vezette szponzori kör és a helyi önkormányzat, csak így alakulhatott meg ez a hatalmas jövő előtt álló vállalkozás. Azóta két füves és egy műfüves pálya épült, amelyek költsége nagyjából kétszázmillió forint. Ezt az összeget adta össze a város, és az akadémiához kötődő üzleti kör.

Akik bejutottak, bizony szerencsésnek vallhatják magukat, s nem elsősorban a csinos fruskák közelsége miatt. Az Illés Béla Akadémia úgynevezett sportosztálya tagjainak élete gyakorlatilag sínre került.

Négy év tanulás után érettségi vizsgát tehetnek, ezenkívül angolból és németből nyelvvizsgázhatnak, mégpedig ingyen. Cserébe csak annyi dolguk van: jól tanulni és minél jobban futballozni. Az akadémia első korosztálya, az 1992-es születésűek A-csapata, ha hiszik, ha nem, az U19-es bajnokságban játszik, vagyis három évvel idősebb fiúkkal mérkőzik; a Hali korosztályos együttese mögött így is a második helyet szerezte meg. Az akadémián több szombathelyi srác mellett van szegedi, békéscsabai és miskolci kislegény is. Egyre többen keresik a lehetőséget, hogy bekerüljenek, egyre több szülő tárcsázza az akadémia számát, vagy keresi meg személyesen Illés Bélát, hogy az ő gyereke száztizenkettőt tud dekázni, a feje búbján és az orrán is megállítja a labdát, és belőle lesz az új Lionel Messi.

Az idei nyár – az akadémia életében a második – már sokszoros túljelentkezést hozott. A 24 helyre több mint százan kívántak bekerülni azzal az eltökélt szándékkal, hogy Illés Béla nyomdokaiba lépjenek. Fantasztikus lehetőség ez egy szülőnek: olyan intézménybe beadni a gyerekét, amelyben odafigyelnek a tanulásra, amelyben a sportra nevelik, amelyben a gyerkőc remek társaságba kerül, amelyben etetik, itatják, és nap mint nap ügyelnek az egészségére.

Kell-e ennél több?

Illés Béla azt mondja, rengeteg pénzt emészt fel az akadémia, kapnak bőven a szponzoroktól és az önkormányzattól (amellyel felesben üzemeltetik...), de így is szükség van egy alapítvány létrehozására, hiszen hosszú távra terveznek. Négy év múlva már négy sportosztálya lesz az akadémiának, amely egy szombathelyi iskolában kapott helyet; gyönyörű hathektáros ősparkban futballoznak, tanulnak és élnek a srácok, hiszen a kollégium is itt van. A növendékek heti programja is irigylésre méltó. Melyik kissrác ne szeretne úgy élni, hogy heti három alkalommal délelőtt a futballpályán tölti az idejét az iskolapad helyett? Ugyanis hétfőn, kedden és csütörtökön 9 és 11 óra között tréningen, azon belül egyéni képzésen vesznek részt az ifjú focisták. Minden csapathoz (egyelőre három van) két-két edző dukál. Háromnegyed háromtól tanulószoba vár a fiúkra, akik pedig valamelyik tantárgyból gyengébbek vagy éppen lemaradtak, este héttől póttanulószobán vehetnek részt.

Érdemes megjegyezni három nevet a sok tehetségé közül: az irányító Kovács István, a bal oldali középpályás Gyurján Bence és a csatár Skriba Máté kivételes adottságú; az akadémia tagjai közül tízen korosztályos válogatottak. A jövő a jelek szerint több mint biztató a szombathelyi futballban. S örömmel írhatjuk azt is, hogy egyre több fiúnak lesz kedve focizni a városban, hiszen az NB I-es Halinál nincs jobb propaganda a labdarúgás számára...

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik