Kispad, nagy kihívás

BORBOLA BENCEBORBOLA BENCE
Vágólapra másolva!
2008.08.02. 23:33
Címkék
Fiatal legyen vagy öreg? Ambiciózus vagy tapasztalt? Örök vita a klubvezetők körében: milyen edzőt válasszanak? Sokan állítják, az edző olyan, mint a jó bor, az évek múlásával egyre jobb lesz, ám vannak, akik a fiatalos lendületre esküsznek. Egy biztos, az élvonal négy legrutinosabb edzője (már ami a korukat illeti) az MTK, a Paks, a Győr és az Újpest kispadján ül.

A magyar élvonal négy legtapasztaltabb edzője az MTK, a Paks, a Győr és az Újpest kispadján ül: Garami József, Gellei Imre, Egervári Sándor és Szentes Lázár személyében ugyanis ez a négy együttes foglalkoztatja a legidősebb edzőt. A korelnök a maga 69 évével Garami József, őt követi az egyaránt 58 éves Gellei Imre és Egervári Sándor, míg az 53 éves Szentes Lázár a negyedik a rangsorban.

Vajon mennyit ér a rutin az edzőknél?

Mennyit számít, ha az ember nem csupán tíz, hanem, mondjuk, háromszáz alkalommal ült már a kispadon?

Attól, hogy valaki idősebb a másiknál, nem biztos, hogy jobb edző is, az viszont tény – az évek alatt több tréner is elismerte – az idő előrehaladtával letisztulnak a döntések.

Tévedhetetlen edző még nem született. A korelnök, Garami József is tudja a mondást, miszerint okos ember más hibájából tanul, ám ahogy az élet más területein, ebben a szakmában is többnyire saját hibáiból okul az ember.

Az MTK szakmai igazgatója is számtalanszor bakizott már pályafutása során, ám enélkül talán nem tartana ott, ahol most.

„Sokszor kapom magam azon, hogy másként döntök, mint fiatalkoromban – mondta a mesteredző. – Az edzői munkában fontos a tapasztalat. Egyfelől amit az ember a játékoséveiből merít – például, hogy milyen trénerek keze alatt dolgozott –, másfelől ami az edzői múltjából fakad.”

Garami József vallja: legyen akármilyen rutinos is egy edző, nem engedheti meg magának, hogy ne kövesse a futball aktuális trendjeit. Nyomon kell követnie a sportág fejlődését, lépést kell tartania a különféle irányzatokkal, így tehát a mesteredző is figyeli a sportág történéseit, és a televízióban látott meccsekből is tanul.

Az edzések összeállítása külön rutint igényel, a jó felkészülés, a kondicionális és taktikai gyakorlatok megfelelő kombinálása nem megy csak tankönyvből, a frissítés fázisát sem egyszerű feladat eltalálni, ráadásul ami az egyik legfontosabb ebben a szakmában: meccselni is meg kell tanulni. Ehhez pedig idő, azaz sok-sok tapasztalat kell.

Ha figyelembe vesszük, hogy az említett négy szakember közül hármat az élvonal legjobb pedagógusának is tartanak – talán csak Szentes Lázár lóg ki szigorú elvárásai miatt a sorból –, talán nem véletlen, hogy a labdarúgók úgy néznek fel ezekre a trénerekre, mint nevelőikre.

Összegzésként viszont maradjunk abban: habár a tapasztalat rendkívül fontos, nincs fiatal vagy idős edző – csak eredményes és eredménytelen…

Következik: Vidéki fellegvárak (DVSC, Diósgyőr, Haladás, Fehérvár)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik