Belebetegedett a Fradiba

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2008.08.05. 06:36
Címkék
Hiába volt tagja az 1984-ben ifi Eb-t nyerő magyar válogatottnak, pályafutása nem úgy alakult, ahogy megálmodta. Nem lett belőle klasszis, s bizony 1997-ben úgy hagyta abba a futballt Ercsiben, hogy már alig emlékeztek rá. Aztán Haaz Ferenc újra feltűnt az Üllői úton, ő lett a Ferencváros technikai vezetője, s attól a pillanattól kezdve ismét az érdeklődés középpontjába került. Afféle háttérmunkásként is fontos szerepet töltött be a Ferencvárosnál, és nem túlzás, a zöld-fehér klub története legviharosabb időszakában dolgozott ott. Most, nyolc esztendő elteltével távozik. Önként. Éppen akkor, amikor megint jóra fordult minden…

Kirúgták? Kirúgták?

Ugyan, dehogy! – legyint a 43 esztendős Haaz Ferenc, aki a Fradi jobbhátvédjeként 1984-ben ifjúsági Európa-bajnok volt. – Sőt marasztaltak. Az igazgatótanács alelnöke, Berki Krisztián és Rieb György klubelnök is azt mondta, szeretnék, ha folytatnám a munkát, de a döntést rám bízták. Én pedig úgy határoztam, abbahagyom. Az egészségem és a családom mindennél fontosabb.

A Fradi újkori történetét ismerve aligha csodálkozik bárki is, ha azt mondja, belebetegedett a munkába...

Tavaly decemberben az egyik bevásárlóközpontban rosszul lettem. Ha nincs ott ügyeletes orvos, talán már nem élek. Túl fiatal vagyok ahhoz, hogy az elmúlással foglalkozzam, de ott, azokban a pillanatokban halálfélelmem volt. Az járt a fejemben, hogy mi lesz a feleségemmel és a gyerekeimmel nélkülem. Akkor döntöttem el, hogy a szezon végén kiszállok ebből a mókuskerékből. És az sem titok, hogy az az infarktusközeli állapot, amibe kerültem, nagyon is összefügg a Fradi helyzetével.

És éppen most int búcsút az Üllői úti stadionnak, amikor rendeződni látszik a klub helyzete? Megint van fizetés, megint vannak nagy célok, megint lehet jövőről, sikerekről beszélni.

A legutóbbi nyolc esztendő megviselt. Ahogyan itt, az Üllői úton, otthon a családommal is egyik napról a másikra éltünk. Volt időszak, amikor hét hónapig egy fillért sem kaptam.

Helyben vagyunk: önnél jobban kevesen ismerik a Ferencváros legnagyobb válságának hétköznapjait. A pénztelenséget, a belső

feszültséget, a kizárást, az edzőbuktatást...

Még könyvet is írhatnék erről. A történet Páncsics Miklóssal kezdődne, akinek révén a Fradihoz kerülhettem technikai vezetőként. Miki bácsi remek ember volt, sokat tanultam tőle, és a Ferencváros is nagyon sokat köszönhet neki. A klub pedig a Torgyán József nevével fémjelzett érának; a politikus-elnök átszervezett mindent, de visszagondolva akkoriban jól éltünk. Nem volt olyan kérésünk, amelyet ne teljesítettek volna. Kétezer novemberében nyolc válogatott szintű futballistát igazoltunk, és a Csank János vezette csapat bajnoki címet nyert. De még innen is továbbléptünk, hiszen jött Várszegi Gábor és a Fotex, én pedig egyik ámulatból a másikba estem: a Ferencváros abban az időszakban úgy működött, mint egy gazdag nyugat-európai klub.

Ezt sem mondta még ki senki az Üllői úton, Várszegi Gábor is azért szállt ki, mert folyton pocskondiázták.

Márpedig akkor osztályon felüli sorunk volt. A játékosok, a vezetők hazai szinten kiemelkedő pénzeket kerestek, a felkészülési időszakban kétszer is elrepülhettünk Ciprusra, és ha mondjuk Zalaegerszegen játszottunk, három nappal a meccs előtt már elutaztunk, hogy egy közeli, ötcsillagos szállodában hangoljunk a meccsre. Persze az is igaz, abban az időben nem kevés feszültséget okozott, hogy a külföldi játékosok jóval több pénzt kerestek, mint a hazaiak. Mondjuk Marek Penksa sokkal nagyobb összegért futballozott, mint Lipcsei Péter, és ez nem tett jót a csapategységnek.

Szinte hihetetlen, hogy a gazdagság és a jólét ellenére az a megerősített Ferencváros nem volt képes bajnoki címet nyerni. Egyszer hódítottuk el a Magyar Kupát, és kétszer szereztünk ezüstérmet a bajnokságban. A második ezüst örök emlék marad: előttem van, ahogy ácsolják az állványokat, készítik a dobogót, ahogy meccs közben helikopter húz egy hatalmas molinót, amelyen az állt, a Fradi a bajnok. Hát nem lett... A lefújás után megtámadták Tököli Attilát, Alekszandar Jovicsot, a többieknek sikerült bemenekülniük az öltözőbe. A fiam, az akkor még tinédzser gyermekem a lelátón szurkolt, és a nyolcvannégyes ifi Európa-bajnokságon általam viselt régi magyar címeres dresszben volt. A feldühödött tömegből sokan emiatt lekommunistázták, leköpködték, mindezt a szemem előtt, és ha nincs ott Tóth Csaba, a biztonsági szolgálat vezetője, magam is verekedésbe keveredem. Az öltözőben valamennyien sírtunk, másnap pedig ki akartam lépni.

Gondolom, jobban járt, hogy maradt: bajnoki cím és kupagyőzelem a Pintér Attila vezette Fradival, de a feszültség akkor is végigkísérte a munkáját.

Valóban így volt: sikeresek voltunk, de a feszültség egyre csak nőtt. Nekem különösen nehéz helyzetem volt, hiszen Pintér Attila az egyik legjobb barátom, együtt játszottunk az 1984-es ifi Európa-bajnokságon, majd a Ferencvárosban. Ám magam is érzékeltem, hogy a játékosok nem szeretik, sőt egyenesen utálják. Pinyő konok ember, ehhez a közeghez pedig pláne az, csak a szakma és a sikerek érdekelték. Mindig Dalnoki Jenő bácsi mondását emlegette, hogy a családja szeresse őt, ne a játékosai.

...és a legenda szerint a játékosok levelet írtak Furulyás Jánosnak, az akkori elnöknek, hogy küldje el Pintér Attilát. Ez igaz történet?

Igaz. Talán ha ketten nem írták alá azt a levelet...

S a lejtőn már nem volt megállás: következett a Fradi kizárása az NB I-ből. Technikai vezetőként rendszeresen felbukkant az MLSZ-ben, találkozott a szövetség nagyuraival, úgyhogy biztosan tudja az igazi okot, miért száműzték az NB II-be az FTC-t?

Több csapat küzdött anyagi válsággal, ilyen alapon nem csak minket kellett volna kizárniuk. Lehetett oka ennek a politika, az, hogy a Fradi-kórus hangja mindig erős, és ez többeknek nem tetszett, de az is benne van a pakliban, hogy a Ferencvárossal lehetett demonstrálni, miképpen kell fegyelmet tartani. Legyen így vagy úgy, a kizárás mindenképpen igazságtalan volt, és ebbe majdnem belerokkant a klub.

Hogyan élték meg azt az időszakot, amikor teljesen elfogyott a pénz?

Kétezer-hat júniusa és decembere között hatvanezer forintot kaptunk az FTC Zrt.-től, mondván, éljünk meg ennyiből. Kalapoztunk, koldultunk és könyörögtünk. Az egyik szurkoló, Hájas Sándor fejenként húszezer forintot ajánlott föl gólonként a játékosoknak. A drukkereink pénzén utaztunk, abból vettünk gyógyszert, abból adtunk a fiatal játékosoknak rezsire, megélhetésre. László atya is rengeteget segített. S nem lehet elfelejteni, elhallgatni, hogy ha nem jönnek oda az egyik edzésünkre kopasz, kigyúrt, pitbullokat vezető drukkerek, nem fenyegetik meg a játékosokat, akkor Gellei Imre nem mond le, és vele az első évad után visszajutunk az NB I-be. Borzalmas volt az is.

És most itt vannak az angolok. Ön hisz bennük, az ígéreteikben, a terveikben?

Meggyőződésem, azért jöttek ide, hogy valóra váltsák mindazt, amit ígértek. Új stadiont, feljutást, Bajnokok Ligája-szereplést. Az persze nekem is furcsa, hogy alig ismerek néhányat a játékosaink közül, de ez már ilyen világ. Én most kilépek az Üllői úti székház kapuján, új életet kezdek, de ezután is ott leszek minden Fradi-meccsen.

Legfrissebb hírek

La Liga: négygólos döntetlent játszott a Villarreal és a Real Sociedad

Spanyol labdarúgás
5 perce

Ijesztő sérülése után egy nappal Gulácsi Péter már otthonából tett közzé bejegyzést

Légiósok
10 perce

F1, Szaúdi Nagydíj, verseny

F1
11 perce

Mattias Skjelmose célfotóval nyerte az Amstelt Tadej Pogacar előtt

Kerékpár
26 perce

Rune legyőzte Alcarazt a barcelonai döntőben; Zverev a születésnapját lett tornagyőztes

Tenisz
35 perce

Niké liga: DAC–Kassa

Minden más foci
46 perce

Az FTC győzelemmel felérő döntetlent harcolt ki Odensében a női kézi BL-ben

Kézilabda
59 perce

Brutális kiütés! A Ferencváros hét gólt vágott a Nyíregyházának!

Labdarúgó NB I
59 perce
Ezek is érdekelhetik